מנכ"ל הבורסה מקפיץ את הצעת הרכש למניות הבורסה ל-500 מיליון שקל

הבורסה עשויה לגייס הון או חוב בבורסה למימון המהלך ■ אפשרות נוספת היא כי בורסה זרה תרכוש את מניות הבורסה בישראל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
איתי בן זאב
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: אייל טואג

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב הציע באופן רשמי לחברי הבורסה, בהם הבנקים והמוסדיים, למכור לבורסה את מניותיהם לפי שווי של 500 מיליון שקל. בספטמבר האחרון בחן בן זאב את האפשרות לרכוש את המניות ב-400 מיליון שקל, אך זו נדחתה על ידי מרבית החברים. על פי מתווה ההצעה החדשה, חברי הבורסה יידרשו להעביר את תשובתם עד ה-18 בינואר. ממועד זה יהיו לבורסה שלושה חודשים לעדכן את המוכרים כמה מניות היא רוכשת.

נכון לעכשיו, בן זאב לא סגר את המימון עבור הרכישה ולבורסה אין את המזומנים לבצע את המהלך. בן זאב יידרש למנף את מאזן הבורסה באמצעות לקיחת הלוואה או גיוס הון בשוק הציבורי, כאשר בשלב זה טרם נעשתה פנייה לחתמים לבדיקת אפשרויות הגיוס. אופציה נוספת שעשוי לשקול בן זאב היא משא ומתן עם בורסה גדולה בעולם לרכישת הבורסה בישראל.

בחודשים האחרונים סיירו בישראל מספר בכירים מבורסות זרות במטרה למשוך חברות ישראליות לרשום את מניותיהן בבורסה בחו"ל, וכן לחשוף את המשקיעים בחו"ל לחברות שפועלות באומת הסטאט-אפ ניישן. בין הנציגים שהגיעו ארצה ניתן היה למצוא אנשים בכירים מהבורסות בסינגפור, הונג קונג, נאסד"ק ,קנדה, אוסטרליה ולונדון. בפועל, מעבר להתעניינות ראשונית בשיתוף פעולה שיקל על חברות הרשומות בישראל לרשום את מניותיהן למסחר בחו"ל, לא ניתנה כל הצעה רשמית לרכישת מניות הבורסה בעתיד.

מקור המחויבות של בעלי המניות למכור את מניותיהם טמון בחוק החדש לשינוי מבנה בעלות הבורסה. החוק קובע כי בעלי השליטה כיום בבורסה חייבים לדלל את אחזקותיהם לפחות מ-5% בתוך חמש שנים. זאת, כאשר הרף המקסימלי למחיר מכירת מניות השליטה הוא 500 מיליון שקל. בפועל, מי שיסכים להצעה של בן זאב יבטיח לעצמו את קבלת התשלום המקסימלי, אך ימנע מעצמו לקבל במהלך החמש השנים הקרובות דיווידנדים אם וכאשר יחולקו.

למרות שהחוק לא אוסר על הבורסה להחזיק במלוא מניות הבורסה, רשות ניירות ערך  תחת הנהלתו של פרופ' שמואל האוזר (שעוזב את התפקיד), לא הביעה התלהבות מהצעתו הקודמת של בן זאב. לכן, נראה כי הוא יעדיף לבחור במהלך בו הבורסה תימכר לבורסה זרה, אם רעיון שכזה אכן יוכל לקרום עור וגידים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker