"עסקת קופיקס תהפוך את רמי לוי למה שלא רצה להיות אף פעם - שופרסל"

מניית רמי לוי משלימה עלייה של כ-6%, לאחר שדיווחה שלשום על ההשקעה בקופיקס ■ גורם בשוק ההון: "קופיקס בעצם תהפוך ל'שופרסל אקספרס' של רמי לוי - וזו בדיוק הבעיה" ■ לאומי: "האם זו הדרך הנכונה לתקוף את ההגמוניה של שופרסל ויינות ביתן בערים?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי לוי

"עסקת קופיקס תהפוך את רמי לוי למה שהוא לא רצה אף פעם להיות: שופרסל. בפעם הראשונה לוי יצטרך למכור בשני מחירים, כי לא ניתן להחזיק סניפים במרכזי הערים ללא הבדל בתמחור עם רשת הדיסקאונט רמי לוי. כמו שופרסל, שמחזיקה בשלוש תת רשתות עם שלושה מחירים (אקספרס, שלי ודיל), קופיקס בעצם תהפוך ל'שופרסל אקספרס' של רמי לוי - וזו בדיוק הבעיה", כך אמר היום גורם בשוק ההון שהתייחס לעסקת רמי לוי-קופיקס.

"סניפי סופר קופיקס הם בעצם מכולות, שצפויות להעמיס על רמי לוי עלויות ולהגדיל את ההוצאות. למרות שמדובר בסניפים קטנים, כל סניף צריך שורה של בעלי תפקידים – מנהל, סגן מנהל, עובדים, שירות לקוחות ומחסנאי. זה לא משנה אם הפדיון הוא 600 אלף שקל בחודש או 5 מיליון שקל - אלה תפקידים שצריך לאייש. לכל זה צריך להוסיף את שכר הדירה שבמרכזי הערים. לכן, העסקה עשויה אולי לקדם את לוי בעולם הסלולר, אבל לקחת אותו אחורה בעולם המזון", העריך אותו גורם.

שלשום דיווחה רמי לוי שיווק השקמה כי חתמה על הסכם לרכישת 20% מקופיקס גרופ בתמורה לכ-21 מיליון שקל, שיוזרמו לתוך החברה. העסקה מגלמת לקופיקס גרופ שווי של 84 מיליון שקל "לפני הכסף" – ביחס לשווי שוק של 135 מיליון שקל. התמורה בעסקה תתבצע במזומן ו/או בשווי מזומן - הקצאת מניות רמי לוי לקופיקס.

קופיקס גרופ מחזיקה ברשת בתי הקפה וב-50% מרשת המרכולים סופר קופיקס – שבה לוי מתעניין. ההשקעה תיעשה כך שללוי יוקצו מניות בקופיקס גרופ – והוא ייכנס לשליטה משותפת עם בעלי השליטה הנוכחיים אבי כץ ובתו חגית שינובר. ללוי ניתנה אופציה התקפה לשנתיים לרכישת השליטה בקופיקס (50.01%), בתמורה להקצאת מניות נוספות.

סופר קופיקסצילום: תומר אפלבאום

העסקה כוללת סעיף הנוגע לחברה הבת (50%) סופר קופיקס, שבה מחזיקה קופיקס גרופ בחלקים שווים עם קרן גרין לנטרן של ריצ'י האנטר. כך נקבע כי לקופיקס גרופ תינתן אופציה לרכוש את חלקה של גרין לנטרן "החוצה" בתוך שנה וחצי מסופר קופיקס. הרכישה תיעשה בתמורה ל-50 מיליון שקל – סך ההון וההלוואה שהשקיעה גרין לנטרן בקופיקס עד כה - בתוספת תשואה (ריבית) של 12% בשנה. את רכישת חלקה של גרין לנטרן עשויה קופיקס גרופ לממן באמצעות ההזרמות ההוניות של לוי עבור קבלת השליטה.

עלייה של 675% מאז ההנפקה

רמי לוי חותם על העסקה בשעה שמניית רמי לוי שיווק השקמה בשיא, לאחר שזינקה בכ-675% מאז שהונפקה בבורסה ב-2007. הרשת נסחרת כיום לפי שווי של כ-2.5 מיליארד שקל, וזאת לאחר שחילקה דיווידנדים בסכום מצטבר של 700 מיליון שקל בעשור. מי שנהנה מהזינוק במניה ומחלוקות הדיווידנד הוא לוי עצמו – שמחזיק כיום בכ-45% ממניות הרשת, וכן קרנות ההשקעה הזרות פידליטי מנג'מנט אנד ריסרצ' (FMR) ו-קרן MSD של מייקל דל, שמחזיקות בכ-15% ממניות רמי לוי.

רמי לוי כמעט ואינה ממונפת. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, לחברה היו יתרות נזילות גדושות של 430 מיליון שקל, שצפויות לשמש אותה למימון העסקה.

דורין פלאס, מנהלת מחלקת המחקר בבית ההשקעות אי.בי.אי, התייחסה לעסקה, ואמרה שמדובר במהלך חיובי ומתבקש שנעשה באופן הדרגתי. "מדובר בחלק מהאסטרטגיה עליה הכריז רמי לוי בשנה שעברה – התרחבות בפורמט העירוני בקצב מהיר. יחד עם זאת, כרגע לא צפויה להיות השפעה מהותית על התוצאות של רשת רמי לוי לכאן או לכאן.

"בטווח המיידי יצטרפו לרשת רמי לוי שטחי מסחר בהיקף של סניף Heavy Discount קטן, ובטווח הארוך יותר מדובר בתוספת של 6%-7% לשטחי המסחר. נציין כי הרווחיות התפעולית של הפורמט העירוני בשופרסל עמדה על 4.1% בשנת 2016, כך שבטווח הארוך צפוי גם שיפור קל ברווחיות התפעולית של לוי. אנו מעריכים כי העסקה תושלם בתוך מספר חודשים, ולכן לא תשפיע על התוצאות ברבעון הראשון של 2018.

צילום: אילן אסייג

"בין השלב הראשון לשלב השני בעסקה, ככל הנראה רשת רמי לוי תפעל לשיפור תנאי הסחר, מחזור המכירות ולשיפור הרווחיות של רשת המרכולים העירונית. כמו כן, להערכתנו תפעל גם לפריסה רחבה יותר של סניפי הרשת. נכון להיום סופר קופיקס מונה 30 סניפים בשטח ממוצע קטן יחסית של 200 מ"ר לסניף", הוסיפה פלאס.

ההגמוניה של שופרסל ויינות ביתן

מכירות רשת סופר קופיקס צמחו ברבעון השלישי של 2017 ב-30% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016, ל-52 מיליון שקל. זאת הודות לגידול במספר סניפי סופר-קופיקס ל-30 בהשוואה ל-23 בסוף הרבעון המקביל ב-2016. הרווח הגולמי של סופר קופיקס גדל ב-28% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2016 והגיע ל-12.4 מיליון שקל, שהם 24.1% מהמחזור בהשוואה ל-24.6% מהמחזור במקביל ב-2016. 

ואולם, הגידול ברווח הגולמי של סופר קופיקס נמחק כתוצאה מעלייה של 42% בהוצאות התפעול המכירה והשיווק ובעלייה של 48% בהוצאות ההנהלה והכלליות. כתוצאה מכך, ההפסד התפעולי של סופר-קופיקס מפעולות נמשכות קפץ ל-1.5 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2017, בהשוואה להפסד תפעולי זעיר של 50 אלף שקל מפעולות נמשכות ברבעון המקביל ב-2016.

גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון, ציין אתמול כי החיבור לקופיקס מספק לרמי לוי תשתית קמעונאית קיימת, שתאפשר לו להיכנס למרכזי הערים מהר יותר, בשעה שלא פשוט למצוא מיקומים איכותיים במרכזים העירוניים. "אנו מאמינים כי רמי לוי תוכל לשפר משמעותית את פעילות המרכולים, דרך הניסיון והידע שהיא מביאה בתחום קמעונאות המזון, וכן דרך כוח הקנייה שלה.

"נשאלת השאלה, האם המודל של חנויות קטנות של כ-200 מ"ר, הוא נכון עבור רמי לוי כאמצעי לתקוף את ההגמוניה של שופרסל ויינות ביתן בתוך העיר? לא ניתן לומר כרגע, אך מה שכן, פורמט חנויות הנוחות תופס נתח שוק הולך וגדל בקמעונאות המזון בעולם, ואם הפעילות החדשה תנוהל נכון, סביר להניח כי רמי לוי תצליח בפורמט הזה", הוסיף דטנר.

רווחיות גולמית של 23%

בתשעת החודשים הראשונים של 2017 הסתכמה הרווחיות הגולמית של סופר קופיקס כ-23%, בהשוואה לרווחיות גולמית של 21.9% ברמי לוי או 25.6% אצל המתחרה שופרסל. רווחיות גולמית היא פרמטר מרכזי להערכת ביצועיהן של קמעונאיות מזון, שכן היא מלמדת על היכולת של הרשתות לתרגם את המכירות בסניפים לרווחיות, תוך שמירה על מבנה הוצאות רזה ככל הניתן.

האנליסטית אילנית שרף מפסגות ציינה כי השקעתה של רמי לוי צפויה להוביל לעלייה בשיעור הרווחיות הגולמית של סופר קופיקס. "העלייה ברווחיות הגולמית תוביל את הרשת ככל הנראה גם לרווחיות תפעולית ובכלל. היתרון של רשת רמי לוי הינה כמובן בתנאי הסחר, ובנוסף ייתכן שהרשת תשווק באמצעות סופר קופיקס גם מוצרים מהמותג הפרטי".

שרף הוסיפה כי "רכישת קופיקס צפויה להיות הבסיס הראשוני לפיתוח רשת רמי לוי בעיר, רשת שאמורה להביא לבשורה צרכנית שתכלול מכירה של סל מוצרים במחיר אטרקטיבי הנמוך ב-15%-20% מהמחיר שמציעות הרשתות שופרסל שלי ומגה בעיר. גם נקודות המכירה הנוספות שמהוות כיום בתי קפה הינם פוטנציאל למכירת מוצרים של הרשת, של רמי לוי תקשורת ושל המותג הפרטי".

בתגובה לעסקה, מניית רמי לוי השלימה עלייה של כ-6% בתוך יומיים. שרף חזרה על המלצה חיובית למניית רמי לוי, כשהיא נוקבת במחיר יעד של 206 שקל מניה, ביחס למחיר של 195.7 שקל בבורסה – כלומר פוטנציאל לעלייה של 5%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker