האיסור על שורט עירום היא הזמנה לקריסות נוספות

האיסורים והחילוצים לא יצליחו לשנות את תמונת המצב

ירון שקדי
ירון שקדי

בערב חג השבועות הודיעה רשות ני"ע בגרמניה כי היא אוסרת על מכירה בחסר "עירומה" של מספר נכסים מובילים.

האיסור הוטל על אג"ח גרמני ממשלתי ועל 10 מניות פיננסיות מובילות בגרמניה, ביניהן דויטשה בנק, פוסט בנק, דויטשה בורסה וקומרצבנק. כמו כן הוטל איסור על מסחר בחוזי CDS (ביטוח כנגד חידלון פירעון של אג"ח ממשלתי או קונצרני) ללא אחזקה בפועל של האג"ח. כל האיסורים הללו יהיו תקפים ל-10 חודשים ונועדו למנוע ספקולציה על המדדים והנכסים המובילים ולגרור את גרמניה למדרון החלקלק שממילא היא נמצאת בו.

כמו בסקירה הקודמת שלנו על המתרחש באירופה - זהו תסריט זהה לחלוטין למה שהתרחש בארה"ב לפני פחות משנתיים, עת החליטה רשות לני"ע בארה"ב (ה-SEC) על איסור מכירה בחסר של עשרות נכסים פיננסים.

קצת לאחר פשיטת הרגל של ליהמן ברדרס התקבלה בארה"ב ההחלטה שלא לאפשר מכירה בחסר של מאות נכסים פיננסים. הנה מה שכתבנו ב-21 בספטמבר 2008, יממה לאחר שההחלטה התקבלה: "אי היכולת למכור בחסר תגרור תגובה מיידית קיצונית וצפויה של המשקיעים; שכן אם לא ניתן למכור בחסר ניתן רק לקנות נכסים. אם השווקים יתקנו, יהיה זה רק בגלל אפקט ה-Short Squeeze (סגירה מסיבית של מכירות בחסר) ולא בגלל שהמשבר חלף לו. היעדר מכירה בחסר רק תגביר את אי הוודאות ותעלה את סטיית התקן של השווקים". ההמשך ידוע - המדדים המובילים בארה"ב קרסו במשך 6 חודשים נוספים בעשרות אחוזים וסטיית התקן (ה-VIX) עלתה לרמות של 90% בטרם הדעיכה.

האם מה שקרה בארה"ב עתיד להתרחש גם באירופה?

מדד הפחד בגרמניה זינק בשבוע האחרון, למרות ההחלטה, לשיא של שנה - 40%. המשקיעים לא פראיירים, אם אסור לבצע "שורט עירום" זה אומר שמשהו מסריח, אחרת לא היו אוסרים זאת. וכרגיל, כאשר המשקיעים לא יכולים לבצע דבר אחד הם פונים לדבר אחר. שוב הם רוכשים אופציות מכר (PUT) על המדדים המובילים ועל הנכסים האסורים ואין סוף לדרכי הפעולה ולכן סטיית התקן שוב עולה. אז מדוע בעצם לאסור זאת?

באופן גורף, וכפי שהערכנו לפני שנה וחצי, כל התערבות כזו או אחרת של גורם מוסמך או ממשלתי במתרחש בשוק ההון אינה פותרת את הבעיה אלא רק מחמירה אותה. ההתערבות אומנם בולמת את הזעזוע, אבל מדובר בקניית זמן כי אין טיפול אמיתי בשורש הבעיה.

מלבד הרגולטור כנראה, כולם זוכרים כי הבעיה איננה במכירה בחסר כי אם בחברות ובממשלות עצמן שניפחו את רווחיהן והמאזנים שלהן על גבם של משקיעים תמימים והדפיסו כסף בלי סוף. אם הספקולציה בשוק ההון קיימת אז היא אין סופית: הרי היורו קרס מרמה של 1.5 דולר ליורו ל-1.21 בחצי השנה האחרונה אז מדוע לא אסרו על שורט ביורו? הרי לא כל מי שמכר את היורו בחסר באמת היה לו יורו או שלווה אותו מגורם שלישי.

התשובה פשוטה: בשוק המט"ח לא ניתן לאסור על מכירה בשורט עירום של היורו שכן יותר מדי גורמים (שלא לדבר על ממשלות וגופים פיננסים רבים אחרים) כרוכים בכך. אבל בכל הקשור לשוק המניות הרי שניתן לעשות זאת. זהו עיוות בוטה והתערבות לא רצויה בהתנהלות השוק החופשי העולמי. גרמניה שזכתה לתואר הכלכלה החזקה באירופה, דווקא היא נכנעת לקולות ראשי המשק והחברות הפיננסיות. אולי עכשיו יש רק מעטים הקוראים זאת בפומבי, אבל לא ירחק היום בו יבחינו כולם כי המלך הוא עירום. אין על כך עוררין. כשם שארה"ב נכשלה כך יקרה גם בגרמניה. צרפת והולנד למשל, לא הצטרפו לאיסור המדובר כי הן לא היו באמת צריכות.

ההשפעה של צרפת והולנד על מדד היורו סטוק 50 לא דומה להשפעה של גרמניה עליו. רק לפני שבועיים סברנו כי נחזור ונבקר ברמת ה-2500 נקודות שנבדקה יממה לפני הודעת הסיוע ליוון (חיצים כחולים), ואכן רמה זו הגיעה ביום שישי האחרון.

המצב הוא כזה שממשלות עושות כל מה שניתן על מנת לייצב את המצב, לקנות זמן ולהתפלל חזק שנס יציל את אירופה. אין ספק כי כל האיסורים, הדפסות הכסף והחילוצים השונים יבלמו את ההידרדרות, אבל אין בכך על מנת לשנות את תמונת המצב. הריבית העולמית הנמוכה מסנוורת את כולם ובאין אלטרנטיבות משקיעים פשוט מוכנים לקחת צ'אנס ולקפוץ על העגלה. השווקים כעת זולים יותר מכפי שהיו רק לפני מספר שבועות, אבל האם זה הזמן לחזור ולקחת את הצ'אנס המיוחל? ספק גדול. וורן באפט פעם אמר שבזמן שהגאות חולפת רואים מי נשאר עירום. המלך כבר עירום, אל תהיו גם אתם כאלו.

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי בחברת ההשקעות שקדי שוקי הון. הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker