לגזור קופון מכסף של אחרים: החתמים והיועצים שלקחו חצי מיליארד שקל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לגזור קופון מכסף של אחרים: החתמים והיועצים שלקחו חצי מיליארד שקל

התיווך בין חסכונות הציבור לחברות המנפיקות ב-2017 - שנת גאות בשוק ההון - המשיך להתפיח את הכיסים של קבוצת מנהלים ויועצים מהענף ■ לפי דו"ח שהוכן בווליו בייס, חברות החיתום גזרו השנה קופון של 400 מיליון שקל ■ פועלים אי.בי.אי הובילה

7תגובות
אדם מחזיק כסף מזומן
אמיל סלמן

הרבה מאוד מתווכים פיננסיים בשוק ההון המקומי התעשרו בעשורים האחרונים מעיסוק בכסף של אחרים. אחד מהענפים שהצמיח לא מעט מיליונרים, ואפילו מולטי־מיליונרים, היה ענף החיתום וההנפקות – שמתווך בין חסכונות הציבור לחברות המגייסות בשוק ההון. רק אחוזים בודדים – בדרך כלל לא יותר מ–3% מהיקף הגיוס — הספיקו לעשרות מנהלי הנפקות ויועצים פיננסים מהענף לגזור קופון שמן של חצי מיליארד שקל ב–2017.

על פי דו"ח מיוחד לסיכום השנה שהוכן בחברת החיתום של ווליו בייס, 404 מיליון שקל מהסכום שולמו כעמלות לחברות כמו פועלים אי.בי.אי, לאומי פרטנרס, דיסקונט חיתום, ברק קפיטל חיתום, שנהפכו בעיקר לחברות מפיצות (כאלה שאינן מעניקות התחייבות חיתומית למנפיקה). לחברות החיתום כמעט אין הוצאות פרט לשכר, כך שמרבית ההכנסות מחלחלות לכיסי המנהלים — הן באופן ישיר כשכר והן כחלוקת רווחים לבעלי המניות, שעמם נמנים גם המנהלים הבכירים.

דירוג החתמים לפי הובלת הנפקות במהלך 2017

366 מיליון שקל (0.5% בממוצע מסך הגיוסים) שולמו לחתמים כעמלת הפצה, בעוד היתרה, 37 מיליון שקל, כעמלת הצלחה. שיעור עמלת ההפצה משתנה, והוא נקבע על בסיס מו"מ בין החתם לבין החברה המנפיקה. גובה העמלה נגזר בין השאר מהיקף הגיוס וסוג ההנפקה (מניות, חוב, חברות זרות, הרחבות סדרה, דירוג החברה וכדומה). כך למשל, חברות ישראליות שהנפיקו חוב שילמו ב–2017 עמלת הפצה ממוצעת של 0.25%, בעוד חברת נדל"ן אמריקאית שילמה פי ארבעה — 1%. במקרה שההפצה תהיה של מניות, העמלה צפויה להגיע לכ–1.5% בממוצע.

"הפער בשיעור עמלות ההפצה בין הנפקות אג"ח של חברות מקומיות לאלה של חברות זרות מוסבר, בין היתר, בכך שעבודת החתם מורכבת יותר וחשיפתו — לרבות בגין חתימה על התשקיף — גבוהה משמעותית בהנפקה של חברה זרה לעומת מקומית. כמו כן שיעורי עמלות ההפצה הממוצעות בחברות המקומיות כוללות הרחבות סדרה, הנפקות של חברות בהיקפים ובדירוגים גבוהים, למשל בנקים, חברת חשמל וכדומה, בהן שיעורי העמלה נמוכים יחסית", הסבירו בחברת החיתום של ווליו בייס, המנוהלת על ידי פלג פאר.

ארז גולדשמידט
עופר וקנין

לצד התגמול לחתמים, לפי אומדני ווליו בייס במהלך 2017 שולמו 101 מיליון שקל כעמלות ייעוץ. הכוונה היא לתשלום עבור חברות כמו ויקטורי קונסולטינג של רפי ליפא וגל עמית, שכבר התעשרו מההנפקות של חברות הנדל"ן הזרות; אינפין של יהונתן כהן, שהכניסה לפי הערכות עשרות מיליוני שקלים בשנים האחרונות בעיקר מההנפקות של חברות הנדל"ן הזרות; וואן העם קפיטל של אורי אייזנברג; רדהאן של אייל ידווב ויובל ברק; וחברת הייעוץ של יעקב אקילוב.

"אומדן הסכומים והשיעורים של עמלות הייעוץ היא משימה מאתגרת במיוחד בשל היעדר שקיפות מלאה בתיאור עמלות הייעוץ במרבית התשקיפים" הסביר בווליו בייס. "כך למשל, חלק ניכר מעמלות הייעוץ בהנפקות של חברות זרות מופיע בסעיפי סל יחד עם תשלומים לעו"ד, רו"ח לבדיקות נאותות והוצאות אחרות של ההנפקה ואילו חלק משמעותי מעמלות יועצי ההנפקה המקומיים משולמים כחלק מעמלות ההפצה לחתמים — ולא ישירות מהחברות ובגילוי נפרד בתשקיף".

עופר גרינבאום
דודו בכר

גיוסים של 73 מיליארד שקל

2017 היתה השנה החזקה בשוק החיתום וההנפקות זה עשור. במהלך השנה האחרונה גייסו החברות כ–73 מיליארד שקל — 90% בחוב ו–10% באקוויטי — בתמיכת המכפילים הגבוהים בשוק ההון, הריבית הנמוכה ותשואות השפל בשוק הקונצרני. במהלך השנה 17 חברות חדשות ביצעו הנפקת מניות ראשונית (IPO), ובראשונה זה עשור מספר החברות שהצטרפו לבורסה עלה על אלה שנמחקו.

בווליו בייס, שבשליטת ויקטור שימריך ועידו נויברגר, ציינו כי גיוסי חברות הנדל"ן הזרות הפכו השנה משמעותיים יותר, כשהיקף הגיוסים היה 10 מיליארד שקל — 14% מסך הגיוס הכולל. החברות הזרות ביצעו 27 הנפקות על ידי 20 חברות זרות שונות — 26 מהן כהנפקות אג"ח והנפקה אחת וראשונה של מניות בכורה (חברת CIM). בווליו בייס העריכו כי "גיוסי החוב של החברות הזרות ימשיכו לצמוח, ואנו צפויים לראות גיוסים נוספים גם מחוץ לענף הנדל"ן".

רפי ליפא
ליפא רפאל

שלא במפתיע, חברות הנדל"ן המשיכו להוביל את היקפי הגיוס בבורסה, עם גיוס מצטבר של 30.7 מיליארד שקל ב–2017 — 42% מסך הגיוסים, לעומת 21.5 מיליארד שקל ב-2016, גידול של 43%. במקום שני ענף האנרגיה, עם היקף גיוס של כ-9.5 מיליארד שקל — 13% מכלל הגיוסים. במקום השלישי נמצא מגזר הבנקים, עם נתח של כ–13%, בהיקף גיוס של קרוב ל–9.5 מיליארד שקל, ירידה לעומת 2016 שבה גייסו הבנקים אג"ח בהיקף של כ-19 מיליארד שקל.

משחק הכיסאות

ב–2017 נרשמו שינויים פרסונליים בענף החיתום, שהחלו עם החלטתם של צמד היועצים, ליפא ועמית, להקים חברת חיתום עצמאית, ולצרף אליה את ארז גולדשמידט, מנכ"ל פועלים אי.בי.אי, עם הסמנכ"לים נדב זיו ואילן מוסנאים. הקמת חברת החיתום הציתה גל של תזוזות, שכלל מעבר של מנהלי החיתום בלאומי פרטנרס חתמים, עופר גרינבאום וגל נבו, לפועלים אי.בי.אי; וכן מעבר של גלעד שמעוני מענבר הנפקות ופיננסים ללאומי פרטנרס.

יהונתן כהן
עופר וקנין

במהלך השנה החולפת 25 חברת חיתום והפצה לקחו חלק בפעילות בשוק, מהן 13 השתתפו כחתמים מובילים. כמו בשנים הקודמות, חברת החיתום שהובלה את מספר ההנפקות היא פועלים אי.בי.אי, עם 54 הובלות; במקום השני — דיסקונט חיתום שבשליטת צחי סולטן עם 32 הובלות; ובמקום השלישי ווליו בייס — חברת החיתום הצומחת, שהובילה 30 גיוסים.

השינויים הפרסונליים בענף החיתום ברבעון הרביעי — שאילצו כמה מנהלים לצאת לתקופות צינון מתוקף סעיף אי־תחרות — הביאו את פועלים אי.בי.אי לביצוע שש הנפקות; את דיסקונט חיתום לשבע הנפקות; את אוריון - חברת החיתום החדשה של ליפא, עמית וגולדשמידט - ל-8 הנפקות; ואת ווליו בייס לתשע הנפקות.

עידו נויברגר
תומר אפלבאום

במבט קדימה, בווליו בייס העריכו כי בהיעדר אירוע מקרו שלילי משמעותי, המגמה החיובית בשוק ההנפקות תימשך לתוך 2018. "אנו צפויים לראות גם חברות קטנות יחסית מגיעות לשוק ההון, כאשר מגמת הנפקות של חברות זרות תגבר, והשוק ייפתח למוצרים נוספים כמו מניות בכורה וחברות זרות גם מענפים שאינם נדל"ן" סיכמו בווליו בייס. "רמת הריבית הנמוכה תמשיך לדחוף חברות למחזר חוב קיים וכן להסיט גיוס חוב מהאפיק הבנקאי לעבר שוק ההון".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#