אבשלום אדם
אבשלום אדם

>> ניהול עסקים מקצועי הוא ניהול עסקים אתי. בתי הספר הטובים בעולם למינהל עסקים מודעים לכך שלא ניתן להתמקצע בניהול העסקים מבלי ללמוד אתיקה בעסקים ולרכוש מיומנות ביישומה.

בכך לא שונה ניהול העסקים ממקצועות הקרובים לו, כמו ראיית חשבון, ייעוץ בניירות ערך ועריכת דין; בכולם אתיקה מקצועית היא מאפיין של הזהות המקצועית. לאנשי העסקים, כמו גם למנהלי בתי הספר המרכזיים למינהל עסקים בישראל ובעולם, ברור שהנזק שמעוללים מנהלים המתנהגים בצורה לא אתית אינו קטן מהנזק שמעוללים מנהלים שאינם בעלי מיומנויות ניהול אחרות. מכאן ברור שכמו שנדרשים תלמידי מינהל עסקים ללמוד מימון, חשבונאות, דיני חוזים ודיני תאגיד, כך גם עליהם לעבור הכשרה באתיקה של ניהול עסקים. אף כי הבנה זו כבר רווחת למדי, יישומה בישראל הוא עדיין רחוק מלהשביע רצון.

הפער בין הצורך בחינוך לאתיקה בניהול עסקים לבין המצב הקיים הוא בעוכרינו. את מרבית המשברים הכלכליים הפוקדים את עולם העסקים מייחסים להתנהגות לא אתית של מנהלי הארגון העסקי, ולא לחוסר היכולות המקצועיות האחרות שלהם. כך בנושאי משבר הסאבפריים, בניהול מוסדות פיננסיים בישראל ובניהול מפעלים או בשיווק מוצרים. רק באחרונה הואשמה תע"ש בשוחד; נפוטיזם בסדר גודל מבהיל נחשף ברשות שדות התעופה, נמל חיפה, נמל אשדוד וחברת החשמל; ומנהלה של דניה סיבוס הרשה לעצמו לדרוש בונוס, למרות הפסדיה הרבים של החברה. לא זו בלבד שאין דרישה ברורה של המחוקק בהכרח להתנהג באופן אתי ולשאת באחריות לכישלון, אלא גם אין דרישה מצד הציבור ומצד הקהילה העסקית.

אחד הביטויים החמורים ביותר לזלזול של הקהילה העסקית בישראל בדרישה לאתיקה בעסקים, הוא יחסה של האקדמיה להכשרתם של פרחי ניהול עסקים בנושא אתיקה מקצועית ודרכי הטמעתה. באחרונה נחקרה תרומת האקדמיה והמכללות לעניין. המחקר נעשה על ידי הגוף המפקח על התכנים הנלמדים באקדמיה ובמכללות בנושא מינהל עסקים. לפי הדו"ח האחרון של המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), נושא הלימוד של אתיקה בניהול עסקים הוגדר כטעון שיפור במרבית בתי הספר למינהל עסקים בישראל.

ישראל מפגרת בנושא זה אחרי המדינות המפותחות: רק בחלק מהאוניברסיטאות והמכללות יש קורסים באתיקה בניהול עסקים; וברובן קורס זה אינו חובה או אינו מופיע כלל בלימודי התואר הראשון, ובמקרים רבים הוא רשות בלימודי תואר שני; לא לכל המלמדים בתחום זה יש הכשרה נאותה ואין פיקוח על דרישות סף של מחקר ופרסום מדעי. דרישת המל"ג אינה שרירותית ולא הופיעה יש מאין. היא מושפעת מראייה רחבה של המקצוענות בתחום מינהל העסקים. המאפיין המרכזי של הזהות של כל תחום שיש בו מקצוענות הוא האתיקה של התחום, ואם האקדמיה והמכללות בישראל שואפות להעניק לבוגריהן השכלה שתאפשר להם להיות מנהלי עסקים מקצועיים ברמה המקובלת בעולם - עליהן להביא זאת בחשבון.

הכותב הוא מרצה לאתיקה בניהול עסקים במכללה למינהל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker