מרקסטון מבקשת מהמשקיעים 40 מיליון דולר נוספים

הכסף נועד להשקעה בתומקאר, PRS ופריזמה. מאז הקמתה רשמה הקרן תשואה פנימית של 11%

שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי

>> משקיעי קרן מרקסטון קיבלו אתמול מכתב ממנהלי הקרן, רון לובש, אמיר קס ואליוט ברוידי. במכתב התבשרו המשקיעים כי מרקסטון "קוראת לכסף" - וכי הם נדרשים להזרים כסף לפי היקף ההשקעה שלהם. בסך הכל תקבל מרקסטון מהמשקיעים 40 מיליון דולר.

מרקסטון היא קרן השקעה פרטית (פרייווט אקוויטי), שהוקמה לפני יותר מחמש שנים על ידי קס, לובש וברוידי. שלושתם הצליחו לגייס סכום חסר תקדים של 800 מיליון דולר מקרנות הפנסיה הגדולות בארה"ב, ממשקיעים פרטיים ומכ-50 גופים ישראליים לטובת השקעות בישראל.

הכסף בקרנות השקעה פרטיות אינו מושקע מיידית בנכסים, אלא מוזרם לפי הצורך ולפי התחייבות הגופים בזמן הגיוס. עד כה "קראה" מרקסטון ל-600 מיליון דולר, כאשר 573 מיליון דולר כבר הושקעו. לפני כשלושה חודשים קראה מרקסטון ל-35 מיליון דולר מכספי המשקיעים שלה. הקריאה לכסף אינה דורשת ממרקסטון פירוט לגבי מטרתה. על פי הערכות בשוק הכסף גויס להשקעה בנטפים.

מהדו"חות לרבעון הראשון של 2009 עולה כי הקרן השקיעה 530 מיליון דולר. שווי ההשקעות הוא 658 מיליון דולר, עלייה המשקפת תשואה של 24%. הקרן שיעור תשואה פנימי של 11%. עד הרבעון הראשון חילקה הקרן למשקיעים 220 מיליון דולר - מזומנים שהגיעו בשל מימושים מוצלחים שביצעה הקרן בחברות זרעים גדרה ודפי זהב שבוצעו ב-2007.

לפני כשבוע התקיים מפגש משקיעים של קרן מרקסטון בלוס אנגלס, ארה"ב. במפגש הציגו מנהלי הקרן את הביצועים ל-2008 ולרבעון הראשון של 2009. ההשקעה המרכזית והבעייתית של מרקסטון היתה בהקמת בית ההשקעות פריזמה בשלהי 2005, שבו הושקעו כשליש מנכסי הקרן - 178 מיליון דולר. מפגש המשקיעים היה הראשון מאז פירוק פריזמה. מהדוחות שהוצגו עולה כי מרקסטון משערכת את ההשקעה ב-121 מיליון דולר, כלומר הפסד של 32% על ההשקעה. בשוק מעריכים שזו הערכה נדיבה מאוד להשקעה.

כדי להקים את פריזמה העמידו במרקסטון הון עצמי של מיליארד שקל ומינפו במיליארד שקל נוספים שהגיעו מהבנקים. פריזמה נכשל כישלון מוחלט והפסיד כסף במשך רוב תקופת פעילותו, ובמרקסטון החליטו בשלהי 2008 לפרקו. קופות הגמל שלו נמכרו לפסגות, וקרנות הנאמנות, תעודות הסל והתיקים נמכרו לאקסלנס. המכירה בוצעה בעסקת מניות, כך שקשה לגזור את השווי האמיתי של פריזמה. תמורת העברת הנכסים מקבל מרקסטון מניות בפסגות (24%) ובחברת הקרנות של אקסלנס (45%) לארבע שנים ויציאה הדרגתית.

השקעה נוספת המעיקה על התשואה הפנימית שמציגה מרקסטון היא זו שבוצעה באלרן נדל"ן (22 מיליון דולר) ברבעון הראשון של 2008 עליה רושמת מרקסטון תשואה שלילית של 75%. אלרן נדל"ן השלימה באחרונה את מכירת יתרת אחזקותיה (9.1%) בחברת הנדל"ן אטלס נכסים. עדיין לא התקבל דיווח על העברת הכספים, ואולם בכסף שיתקבל - 6 מיליון ליש"ט (38 מיליון שקל) תשלם אלרן נדל"ן חלק מהתחייבויותיה למחזיקי האג"ח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker