המשקיעים בהנפקת נטקס: קרן גידור אמריקאית ובתי ההשקעות ישיר, אקסלנס ותמיר פישמן

נטקס סיימה את ההנפקה בביקוש יתר של למעלה מ-30% מההיצע

נועם בר

קרן הגידור האמריקאית אירוקוויז (Iroqois Capital) השתתפה בהנפקה של נטקס בסוף השבוע ורכשה מניות בהיקף נרחב. אירוקוויז ביקרה בשבועות האחרונים בישראל והביעה התעניינות רבה בפעילות נטקס, לאחר שראתה את השירות החדש שהשיקה בארה"ב. השירות, הקרוי ספרינגו (Springo), מיועד לשוק האינטרנט והסלולר בארה"ב, ונועד להוביל את הגולשים ישירות לאתרים המובילים והנצפים בכל תחום. אירוקוויז מנהלת נכסים בהיקף של מאות מילוני דולרים וזו היא השקעתה הראשונה בישראל.

נטקס השלימה בשבוע שעבר גיוס הון בהיקף של כ-7 מיליון שקל - כפי שציפתה. הגיוס לווה בביקושי יתר של 28% מעל ההיצע של נטקס, שכלל 450 אלף מניות. 90% מההצעות שהתקבלו במכרז היו גבוהות ממחיר המינימום, שהיה גם המחיר בו נסגר המכרז: 15.5 שקל למניה. מלבד אירוקוויז בין המשקיעים הדומיננטיים בהנפקה היו בתי ההשקעות ישיר, אקסלנס ותמיר פישמן, שרכשו יותר מ-50% מהמניות. מטרת הגיוס היה מימון פעילותה העסקית של נטקס. הכסף שיגוייס ישמש למימוש זכויות החברה בתיק הפטנטים שברשותה, הכולל מספר בקשות לפטנטים אשר הוגשו במספר מדינות בעולם. חלק מהבקשות אושרו במספר מדינות בעולם וחלק מהן נמצאות עדיין בתהליך בדיקה. מניית החברה עלתה בשבוע שעבר ביותר מ-100% בעקבות אישור שקיבלה על בקשת פטנט שהגישה בעבר.

הנפקת בוטיק

ההנפקה נעשתה במבנה של "הנפקת בוטיק" ללא חתמים, והובילה אותה סייבל השקעות בבעלות ובהנהלת שחר סיידון. "נבחנו שלוש אלטרנטיבות לגיוס הון: הנפקה פרטית, גיוס הון לפעילויות ייעודיות והנפקה ציבורית. במסגרת הבחינה פנינו לגופים מסוימים - כאלה שאנחנו רואים בהם משקיעים לטווח ארוך, וביצענו מולם 'רוד שואו'. בסוף בחרנו בהנפקה ציבורית, מתוך ידיעה ברורה שהגופים שאנו רוצים יהיו בהנפקה", הסביר סיידון. "היה לנו חשוב לגייס כסף ממשקיעים שמאמינים בחברה ולא מכאלה שיעשו על נטקס סיבוב קצר וימכרו את המניות לאחר חודש", הדגיש סיידון.

לפני שנתיים הובילה סייבל, שמחזיקה בקרן ההשקעות אינספיריישן אינווסטמנס, גיוס נוסף של נטקס בהיקף של 9 מיליון שקל. את ההנפקה אז ליוותה סייבל במשך כחודשיים - זמן ארוך מאוד ביחס להנפקות רגילות. התמורה שגבתה סייבל היתה בהתאם: 9% מהיקף ההנפקה שהם 630 אלף שקל, כאשר בהנפקות רגילות החתמים גובים כ-7%, בעוד יועצי הנפקה גובים 1% בלבד.

סייבל מושקעת בנטקס?

סיידון: "אנחנו מעורבים מאוד בפעילות של נטקס גם מעבר להנפקות, לכן בחרנו לא להיות מושקעים בה".

בחרתם במחיר מינימום להנפקה של 15.5 שקל, כשבתחילת השבוע שעבר המחיר עמד על 8.5 שקלים.

"בהחלט התאמנו את המחיר בהנפקה לזינוקים שהיו במניה. המחיר נקבע יום לפני ההנפקה. עם זאת, מי ששם לב ראה שביום ההנפקה מחיר המניה נפל בלמעלה מ-10%, בגלל הדיסקאונט שנוצר בין המחיר שנקבע להנפקה ובין המחיר שהיה בבורסה. מוסדיים העדיפו למכור את המניה ולקנות מחדש בהנפקה".

סיידון הכחיש את הפרטים על הגופים שהשתתפו בהנפקה. עם זאת, גורם בנטקס אמר כי בנוסף להשקעת הקרן במסגרת ההנפקה, נבחנים שיתופי פעולה נוספים שלה עם נטקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker