התורמים לא מאפשרים לעמותות המתנדבים לעבוד

המגזר השלישי

אלי מלכי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אלי מלכי

>> באחרונה התקיים דיון נוקב לגבי הוצאות התקורה, ובמיוחד שכר הבכירים, בארגוני המגזר השלישי.

במקביל, ערכו החוקרים סקר בקרב 710 קרנות בארה"ב שבאמצעותו ניסו לברר את עמדתן לגבי הוצאות התקורה. הממצאים הראו שהקרנות מתירות למלכ"רים להשתמש בכ-15% מהמענק הממוצע להוצאות תקורה. משתמע מכך שרמת התקורה בפועל גבוהה פי 1.5 מרמת התקורה שהתורמים מוכנים לממן. לשם השוואה, בחברות עסקיות במגזר השירותים שיעורי התקורה גבוהים בהרבה - 30%-40%, ולכן קיים ספק לגבי סבירותן של דרישות התורמים.

כיצד משפיע הפער בציפיות על ארגוני המגזר השלישי? באמצעות מחקר שהקיף כמה מלכ"רים, הגיעו החוקרים למסקנה שהלחץ לצמצום הוצאות התקורה פוגע בתפקוד הארגונים. פעילויות רבות שיכולות לשפר את יעילותו של הארגון, כמו השקעה במערכות מידע, השקעה בציוד ובמחשוב והכשרת עובדים, לא מבוצעות מכיוון שהן גורמות להגדלת הוצאות התקורה.

ההתמקדות בהוצאות התקורה מסיטה את תשומת הלב משאלה חשובה יותר: כיצד לגרום למגזר השלישי לפעול ביעילות? במאמר שהתפרסם ב"הרווארד ביזנס ריוויו", נטען שהמגזר השלישי בארה"ב יכול לחסוך כ-100 מיליארד דולר באמצעות התייעלות. בניגוד לדעה המקובלת, ההערכה היא כי צמצום הוצאות ההנהלה יתרום רק 7% לחיסכון הפוטנציאלי.

לעומת זאת, במאמר נטען כי השקעת המשאבים בגיוס תרומות היא בזבזנית וצמצומה יכול לתרום ל-25% מהחיסכון הפוטנציאלי. מקור הבזבוז הוא השונות בדרישות התורמים לגבי בקשות למענקים והדיווח עליהם, שמחייבת את הארגונים להשקיע משאבים ניכרים בכתיבת בקשות ובדיווח. כ-55% מהחיסכון הפוטנציאלי בעלויות נמצא דווקא בהוצאות של תוכניות. בניתוח השוואתי של עלות ללקוח בין כמה סניפים של מלכ"רים גדולים בארה"ב, נמצאו פערים משמעותיים המעידים על פוטנציאל לחיסכון. תוצאות דומות התקבלו גם במחקר שערכתי על 180 ארגוני רווחה יהודיים בחו"ל. מתברר שקיים יתרון לגודל באספקת שירותי רווחה, כך שככל שמספר מקבלי הסיוע מהארגון גבוה יותר, מספר הלקוחות הממוצע לעובד גדל. לפיכך, אחד הפתרונות להתייעלות הוא מיזוג של ארגונים.

הדרישה ממלכ"רים להתייעל היא דרישה לגיטימית ונכונה, אך יש לבחון את סוגיית ההתייעלות באופן עובדתי. פישוט הנהלים לקבלת מענקים ולדיווח עליהם ויצירת אפשרות חוקית למיזוג בין מלכ"רים, משמעותיים הרבה יותר מהגבלת שכר המנכ"ל.

הכותב הוא יועץ כלכלי ומרצה לניהול פיננסי של עמותות באוניברסיטה העברית

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker