הטייקונים החדשים - והתבגרותה של הכלכלה הישראלית

כבר כיום ברור שהטייקונים החדשים לא יהיו חזקים כפי שהיו האחרונים לפני שנפלו. הם יהיו מקושרים פחות במגזר העסקי, מחוברים פחות בבנקים ובפוליטיקה, וגם הציבור יביט בהם במבט של כבדהו וחשדהו

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: אדוארדו אלשטיין, מוטי בן משה, חיים סבן ונתי סיידוףצילום: עופר וקנין, אייל טואג,Willy Sanjuan/אי־פי
אסא ששון

הדור הראשון של הטייקונים הישראלים, שסמליו היו המשפחות קרסו ורקנאטי, ששלטו באי.די.בי עוד לפני שקראו להם טייקונים, הודח בידי הטייקונים של סוף שנות ה–90 ותחילת שנות ה–2000. אז השתלטו על המשק, בין השאר, יצחק תשובה ( דלק ), נוחי דנקנר (אי.די.בי), לב לבייב ( אפריקה ישראל ), אליעזר פישמן ( כלכלית ירושלים ), מוטי זיסר ואילן בן דב.

בשנים האחרונות מצאו את עצמם רבים מהטייקונים הללו מודחים ומנושלים בגלל חובות ענק. החובות העיקו על הפירמידות שלהם, בעיקר כשהם עצמם נכשלים לייצר עסקים טובים ומרוויחים תחת השינויים המבניים במשק. עד השנה נותרו מכל החבורה של העשור האחרון בעיקר שני טייקונים — שאול אלוביץ', מקורבו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שרכש את השליטה בבזק מקרן איפקס וחיים סבן, ותשובה, בעל השליטה במאגרי הגז.

השנה זה קרה גם לאלוביץ', שהסתבך בחובות אישיים גדולים שהוא לא הצליח לפרוע, בחקירה שנפתחה נגדו ברשות ניירות ערך בחשד לביצוע עבירות פליליות בניירות ערךעם המלצה לכתב אישום נגדו ונגד מנהליו ומקורביו בבזק. קריסת אלוביץ' והחלפת בעל השליטה בחברת התקשורת הגדולה בישראל טרם הסתיימה והיא תכנס לתוך 2018. זה יהיה אולי אקורד הסיום של עידן הטייקונים הישראלי.

שני טייקונים שכבר היו במשבר, אך השנה הצטרפו סופית למודחים, הם לבייב, שאיבד את אפריקה, ופישמן, שהצליח עד כה, בין היתר באמצעות השליטה בגלובס וקשרים טובים מדי בבנקים, להסתיר את גודל חובותיו בהשוואה לנכסיו. פישמן שהבנקים החזיקו בכוח נפל רק בשל תביעה של רשות המסים.

את רוב הטייקונים מחליפים יהודים עשירים מחו"ל או ישראלים שירדו מישראל לפני שנים ועשו כסף רב. את דנקנר החליף אדוארדו אלשטיין מארגנטינה, ואת בן דב החליף סבן מלוס אנג'לס. למשבצת של אלוביץ' מנסים להיכנס האחים נתי ועופר סיידוף, שבימים אלה מנהלים מגעים עם הבנקים לרכישת יורוקום, בעלת השליטה בבזק. מי שהצליח כנראה להשתלט על אפריקה של לבייב הוא מוטי בן משה, שכבר רכש כאן כמה חברות, ניסה את מזלו באי.די.בי, אך נחל כישלון חרוץ שלווה בהפסד גדול. בן משה אמנם חי בישראל, אך הוא עשה את הונו בחו"ל.

כבר כיום ברור שהטייקונים החדשים לא יהיו חזקים כפי שהיו האחרונים לפני שנפלו. הם יהיו מקושרים פחות במגזר העסקי, מחוברים פחות בבנקים ובפוליטיקה, וגם הציבור יביט בהם במבט של כבדהו וחשדהו. הכלכלה הישראלית התבגרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker