לקבוע בחקיקה את חובות הנאמנים

שוק ההון

מאיר חת
מאיר חת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר חת
מאיר חת

>> עו"ד דן אבנון רואה בפסק הדין שניתן באחרונה בעניין לנוקס השקעות "נצחון פירוס לנאמני האג"ח". לדעתו, "השלכות פסק הדין בעייתיות ואף בלתי נסבלות" בכך שהוא מאפשר לנאמן שלא לפעול לפי הנאמר בשטר הנאמנות.

קביעת השופטת מתירה לנאמן להתעלם מהוראות שטר הנאמנות רק כאשר קיימת סתירה בינן לבין חובותיו כנאמן. יש אולי מקום להגדיר במפורש מהן חובות הנאמן הגוברות על תנאי שטר הנאמנות, אך ברור שאין הנאמן חופשי להתעלם מהוראות חוזה הנאמנות לפי שיקול דעתו. הסוגיה שאליה מתייחס אבנון מעוררת שאלה מהותית לעניין השפעתו של הנאמן על נוסח שטר הנאמנות ועל הסמכויות שהוא מקנה לנאמן.

אבנון מציין בצדק כי "מעצם תפקידו מצוי נאמן לאג"ח בין הפטיש לסדן - בין החברה המנפיקה לבין מחזיקי האג"ח". ואולם הוא אינו עומד על כך כי אין שוויון כוחות בין החברה המנפיקה לבין מחזיקי האג"ח, לפחות בכל הנוגע לניסוח שטר הנאמנות וקביעת סמכויות הנאמן על פיו. לחברה המנפיקה יש עניין בהגבלת סמכות הנאמן לפעול כל עוד אין היא מגיעה כדי חדלות פירעון ממש. השפעת הנאמן על נוסח שטר הנאמנות מוגבלת מכיוון שבשוק התחרותי של עסקי הנאמנות יימצא תמיד נאמן שיהיה מוכן להסתפק במועט בכל הנוגע לסמכויות המוקנות לו לפעול בשלב מוקדם ככל האפשר להגנת זכויות בעלי אג"ח. יש מקום לשאול מי יכול לדאוג לכך ששטר הנאמנות ינוסח כך שיקנה לנאמן סמכויות אלה?

היכולת להשפיע בעניין זה נתונה לחתם ההנפקה, לו יש השפעה ישירה על כל תנאי ההנפקה, לרבות נוסח שטר הנאמנות. אם גם החתם יירתע בשל התחרות בשוק החיתום, צריך העול של דאגה לניסוח שטר נאמנות ראוי להיות מוטל על המשקיעים המוסדיים. הכשלים שגרמו למשבר בשוק האג"ח היו במידה לא מעטה תוצאת נכונותם של משקיעים אלה, המתוחכמים לכאורה, לקנות סחורה שאיכותה ירודה.

מאחר שאלה וגם אלה כשלו לא פעם, נראה כי אין מנוס מתיקון החוק שיחזק את מעמדו של הנאמן ויאפשר בקרת תוכנם של שטרי הנאמנות על ידי רשות ניירות ערך. אם שטרי הנאמנות יקנו לנאמן את הסמכויות הדרושות להגנה על מחזיקי האג"ח, לא ייאלץ הנאמן לפעול שלא על פי תנאי השטר כדי למלא את חובתו להגן על עניינם של מחזיקי האג"ח.

הכותב משמש סגן יו"ר לשכת המסחר הבינלאומית (ICC) ישראל, ושימש בעבר כמפקח על הבנקים ויו"ר הבורסה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker