רבעון חלש למכתשים אגן: הרווח התפעולי נחתך בכ-67% ל-37.6 מיליון דולר

מזג אוויר בעייתי, משבר האשראי וירידת מחירים הובילו לירידה בתוצאות ■ הרווח הנקי הסתכם ב-1.7 מיליון דולר בלבד על רקע הפרשה חד פעמית בהיקף של 15.5 מיליון דולר על האירועים בחברה הבת הברזילאית

יובל מ.
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל מ.

אחרי אזהרת הרווח שפירסמה מכתשים אגן בשבוע שעבר, פירסמה החברה דו"חות חלשים. מזג אוויר בעייתי, משבר האשראי, השפעה שלילית של המטבעות וירידת מחירים הובילה את החברה לסיים את הרבעון עם ירידה של 17.9% בהכנסות ל-560.3 מיליון דולר. הרווח הנקי הסתכם ב-1.7 מיליון דולר בלבד לעומת 68.8 מיליון דולר ברבעון המקביל, והושפע גם מהוצאות חד פעמיות מהן הזהירה עוד בשבוע שעבר. מדובר בהפרשה של 15 מיליון דולר בגין תשלום מס חד פעמי על דיווידנד שמשכה מהחברה הבת ובעיות רישוי בברזיל שהובילו אותה להפרשה נוספת של 15 מיליון דולר.

על הדו"ח ברבעון השפיעו מספר אירועים. תנאי מזג האוויר באזורי הפעילות של החברה, ביניהם חורף קר וארוך באירופה, גשמים חזקים בצפון אמריקה והשפעת הבצורת בדרום ברזיל וארגנטינה הביאו להאטה בביקושים למוצרים להגנת הצומח. ההאטה בביקושים בלטה לאור המגמה של הקדמת ביקושים בשל רמת ביקושים גבוהה ששררה בשוק התקופה המקבילה.

בנוסף, לחץ אשראי והזמנות נמוכות יותר מצד חקלאים הובילו להקטנת הביקושים למוצרים להגנת הצומח, בעיקר בדרום אמריקה, אסיה, מזרח אירופה ואפריקה.

מכתשים ביצעה הפרשה חד פעמית בהיקף של 15.5 מיליון דולר על האירועים בחברה הבת הברזילאית. החברה נאלצה להפסיק לייצר ומלכור מוצרים בחברת מילניה בברזיל בעקבות בדיקה של הרשויות בברזיל למוצרים. החברה ביצעה גם הפרשה של 11.2 מיליון דולר על ירידת ערך מלאי מוצרים שערכם בספרי החברה גבוה ממחיר המימוש הצפוי.

המכירות בתחום הגנת הצומח ירדו ב-17.4% ל-520.4 מיליון דולר בעקבות קיטון בביקושים, ירידה בערכן הדולרי של המכירות והתמשכות השפעת תוצאות המשבר הגלובלי.

באירופה ירדו המכירות ב-5% ל-265.7 מיליון דולר בעקבות תנאי מזג אוויר קשים והיחלשות מטבעות. בדרום אמריקה ירדו המכירות ב-31.2% ל-98.8 מיליון דולר בעקבות ירידת מחירים וקיטון בכמויות המכירה כתוצאה מרמות מלאי גבוהות אצל המפיצים ובשל בצורת בדרום ברזיל ובארגנטינה. עוד השפיע על הקיטון במכירות היחלשות הריאל הברזילאי ביחס לדולר. בצפון אמריקה ירדו המכירות ב-14.7% ל-120 מיליון דולר.

הרווח הגולמי של מכתשים אגן ירד ב-35.3% ל-154.8 מיליון דולר לעומת 239.3 מיליון דולר ברבעון המקביל.

הרווח התפעולי של החברה נחתך ב-66.8% ל-37.6 מיליון דולר לעומת 113.4 מיליון דולר ברבעון המקביל. הרווחיות התפעולית של החברה - סך הרווח התפעולי מההכנסות - ירדה ל-6.7% לעומת 16.6% ברבעון המקביל.

תזרים המוזמנים מפעילות שוטפת של החברה הסתכם ב-222.1 מיליון דולר לעומת 160.1 מיליון ברבעון המקביל. החברה מייחסת את הגידול בתזרים לגבייה יעילה מלקוחות והמשך מימוש המלאי הקיים.

מכתשים אגן, הנמצאת בשליטת כור מקבוצת אי.די.בי, תחלק דיווידנד של 70 מיליון דולר ב-14 באוקטובר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker