היום האחרון לנצל את ההטבה שהמדינה נותנת

למי זה מתאים? ומה היתרונות לעומת חיסכון בבנק? שאלות ותשובות

יובל לרר
יובל לרר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרוץ נגד הזמן
יובל לרר
יובל לרר

ב-2012 נכנס לתוקף תיקון 190 בפקודת מס הכנסה, שאחת ממטרותיו היתה להקטין את הפגיעה בקופות הגמל, שנוצרה בעקבות הפיכתן ב-2008 למוצר חיסכון פנסיוני-קצבתי בלבד.

תיקון 190 מעניק לקופות הגמל יתרונות מיסוי שהפכו אותן לאטרקטיביות בהשוואה למוצרי השקעה אחרים. בשנים האחרונות זיהו משקיעים מתוחכמים את הטבות המס האלו, כמו גם את התשואות היפות של קופות הגמל בשנים האחרונות.   

בהנחה שיש לי כסף פנוי ואני מעוניין להשקיעו, ביכולתי להפקידו בקופת גמל רגילה או בקופת גמל בניהול אישי (IRA-individual retirement account). החל מגיל 60, ובהנחה שאני מקבל כבר פנסיה חודשית בסך 4,500 שקל לפחות, אוכל בכל נקודת זמן למשוך את הכסף מהקופה בסכום חד-פעמי, בתשלום מס בשיעור של 15% בגין הרווח הנומינאלי.

יתרון נוסף הוא דווקא במקרה של פטירה מוקדמת של העמית (לפני גיל 75), אז הקרן והרווחים עוברים למוטבים בפטור מלא מתשלום מס.

נכון להיום, בהפקדה לקופת גמל לפי תיקון 190 אין תקרת הפקדה, למעט כאשר מפקידים לקופת גמל בניהול אישי, שם הגבילו באחרונה את התקרה ל-5.2 מיליון שקל ליחיד. 

בסביבת הריבית הנמוכה ששוררת בשנים האחרונות בארץ ובעולם, המשקיעים מחפשים מוצרי השקעה שיניבו יותר, ועל כן הם מכניסים כספים רבים לשוק ההון. בהשוואה לניהול תיק השקעות או חשבון בנק – בקופת גמל ישנה אפשרות ליהנות מ: (1) תשואה גבוהה; (2) עלויות ניהול נמוכות; (3) היעדר פגיעה בנזילות (אם גיל המפקיד מעל 60 והוא מקבל קצבה); (4) תשלום מס רווחי הון מופחת או נדחה; (5) חשיפה לאפיקי השקעה לא סחירים כגון נדל"ן מניב, תשתיות, הלוואות וכו'; (6) הגנות - הקופה אינה חלק מהעיזבון ולא ניתן לשעבד אותה. בנוסף, יש הגנה מפני שינוי בשיעור המס על הכספים שכבר הופקדו בקופה.

קהל היעד הקלאסי הוא מבוגרים בגילי 60 לפחות, הרואים בהפקדה לפי תיקון 190 השקעה הונית בדומה לתיק השקעות, וצברו די כסף במוצרים הפנסיוניים שמאפשרים להם קצבה הגבוהה מהקצבה המינימאלית (כאמור, 4,500 שקל). עם זאת, באחרונה ישנה מגמה של עמיתים צעירים יותר, המעוניינים למקסם את דחיית תשלום המס על הרווחים הצבורים לתקופה ארוכה ככל הניתן, גם במחיר אובדן הנזילות של הכספים לתקופה ארוכה.

הכותב הוא סמנכ"ל לקוחות פרימיום בקבוצת קלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker