בעל מניות במנורה: יש לתבוע את המנכ"ל ארי קלמן ב-62 מיליון שקל

לטענת בעל המניות, קלמן והמשנה לשעבר, ירון דואק, הפרו את חובת הזהירות בפרשת ההלוואות שניתנו שלא כדין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

>> מנהלי חברת הביטוח מנורה מבטחים ייאלצו, ככל הנראה, להתמודד עם תביעה נגדם בסך של 62 מיליון שקל, בשל הפרה של חובת הזהירות בשערוריות שנחשפו בחברה בחודשים האחרונים. החברה דיווחה אתמול כי קיבלה דרישה מאחד מבעלי מניותיה להגשת תביעה נגזרת בסך 62 מיליון שקל בשם החברה הבת, מנורה ביטוח, נגד נושאי משרה בה.

בעל המניות ציין כי אם החברה לא תגיש תביעה נגדם, יגיש הוא את התביעה הנגזרת בסך 62 מיליון שקל, מכיוון שלטענתו הפרו נושאי המשרה את חובת הזהירות לאחר שלטענתו העניקו הלוואות ללא ביטחונות הנדרשים בחוק.

בעל המניות מבסס את הנזק במכתבו על שני דיווחים שפירסמה מנורה מבטחים: הראשון הוא הדו"ח השנתי של 2008 שפורסם ב-1 באפריל 2009, שבו ציינה מנורה מבטחים כי הועמדו הלוואות ללקוחות ללא ביטחונות הנדרשים בחוק. בדו"ח השני, בתחילת ספטמבר, הודיעה מנורה על מינויו של רו"ח יהודה ברלב לבדוק את פרשת ההלוואות. בדו"ח זה ציינה החברה כי ההפרשה לחובות מסופקים בגין ההלוואות (היקף ההלוואות שמנורה מניחה שלא תוכל לגבות) - מסתכמת ב-62 מיליון שקל, שמהווים 46% מהיקף ההלוואות.

במכתב שנשלח למנורה מבטחים צוין כי המנכ"ל קלמן והמשנה למנכ"ל לשעבר דואק היו הגורמים הדומיננטיים מאחורי ההלוואות. ההערכות הן כי בשלב זה לא הגיש בעל המניות דרישה לחברה לתבוע גם את הדירקטורים במנורה מבטחים, מכיוון שלא קיימת תשתית ראייתית לתביעה נגדם.

"טיוטת הדו"ח תשקף את מה שפורסם בעיתונות"

בתחילת ספטמבר חשף TheMarker את פרשת הבקדייטינג במנורה, שהתרחשה באפריל 2008. בפרשה זו תיארכו עובדים לאחור את העברת חסכונותיהם הפרטיים בין מסלולי השקעה שונים, כך שלא נפגעו מהירידות בשווקים. בפרשה השנייה, שהתרחשה בין 2004 ל-2007, נתנו סוכני ביטוח הלוואות מכספי מנורה ללא ביטחונות הנדרשים בחוק. בפרשה זו עלה חשד למעורבות של המנכ"ל קלמן והמשנה למנכ"ל לשעבר דואק, לאחר שבתביעה ייצוגית שהוגשה נגד החברה בפרשה זו נחשפו תכתובות מייל העוסקות בהלוואות שניתנו שלא כחוק, ומעלות חשד למעורבות לכאורה של קלמן ודואק במתן ההלוואות.

המפקח על הביטוח, ידין ענתבי, מינה את רו"ח ברלב לבדוק את שתי הפרשות. מקורב לחקירה ציין כי טיוטת דו"ח תוגש לאוצר בתוך שבועות ספורים. לדברי המקורב לחקירה, מוקדם עדיין לדעת מה יהיו מסקנות הדו"ח, אך "ממצאי החקירה ישקפו, פחות או יותר, את מה שפורסם עד כה בעיתונות".

-

תביעה נגזרת

הליך משפטי שבו בעל מניות מגיש תביעה בשם החברה הנפגעת נגד אלה שגרמו לה נזק, וזאת במקרה שהחברה מחליטה שלא לתבוע. על-פי החוק, התובע צריך לשלוח מכתב לחברה ולדרוש ממנה לתבוע את נזקיה. על החברה להשיב לו תוך 45 יום, ואם היא מחליטה שלא לתבוע - הוא רשאי לעשות זאת במקומה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker