מנורה ממשיכה להסתבך: תקלה מחקה ללקוחות כ-30 מיליון שקל

מנהלי החברה העדיפו שלא לחשוף את המחדל בפני העמיתים ■ רק לפני חודשיים נחשפה ב-TheMarker פרשת הבקדייטינג בחברת הביטוח ■ מנורה מבטחים בוחנת דרכים להשיב את הכסף ללקוחות

עידו באום
עידו באום

לפני חודשיים, בימים שבהם נחשפה ב-TheMarker פרשת הבקדייטינג בחברת הביטוח מנורה מבטחים, הסתירה החברה מהציבור אי-סדרים חמורים שפגעו בכספי עמיתי החברה: תקלת מחשב גרמה למחיקה של 25-30 מיליון שקל מכספי העמיתים.

בפרשת הבקדייטינג הודיעה מנורה מבטחים כי עמיתיה לא נפגעו, אלא הפגיעה היתה בחשבון ההון העצמי (הנוסטרו) של החברה בלבד. הפעם, גם העמיתים ניזוקו.

במהלך ביקורת פנימית של מנורה התברר כי תקלת מחשב גרמה לטעויות חישוביות (ככל הנראה בחישוב ריבית) בכל הקשור לפוליסות המשתתפות ברווחים של מנורה (ביטוח מנהלים). עקב תקלת המחשב, שאירעה ככל הנראה ב-2003, נגרעו כמה אלפי שקלים מכל אחת מהפוליסות המשתתפות ברווחים. על-פי ההערכה הנוכחית של החברה הסכום הכולל שנגרע מהעמיתים הוא כ-20 מיליון שקל. ואולם לפי דיווח שמסרה החברה למפקח על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר, ידין ענתבי, מדובר על 25-30 מיליון שקל.

הימים שבהם התגלתה התקלה והוצגה בפני הנהלת החברה היו אלה שבהם חשף TheMarker את פרשת הבקדייטינג בחברה. הנהלת מנורה התכנסה לדון בעניין והחליטה להשיב לעמיתים את כספם. במקביל, ראשי מנורה סברו שפרסום התקלה, בה בשעה שהחברה סבלה מביקורת קשה על פרשת הבקדייטינג, תפגע בה קשות ועלולה לחשוף אותה לנזק חמור.

ראשי החברה התייעצו עם עו"ד פיני רובין, ראש משרד גורניצקי, ופנו בעצתו למפקח על הביטוח. הפגישה התקיימה כמה ימים לאחר גילוי התקלה במשרדו של ענתבי, בנוכחות בעלי החברה מנחם גורביץ'; מנכ"ל מנורה, ארי קלמן; ועו"ד רובין. בפגישה נמסר דיווח על התקלה בעל פה. ענתבי דרש מהחברה למסור דו"ח מפורט בכתב על התקלה ועל היקף הנזקים. עד כה טרם מסרה החברה את הדו"ח, על אף שענתבי דרש זאת ממנה פעמים נוספות.

בימים אלה בוחנת החברה כיצד להחזיר את הכסף למבוטחים. הבעיה מתמקדת בעיקר בפוליסות שנפדו עוד לפני שהתגלתה התקלה. מקורבים להנהלת החברה אמרו אתמול כי לא היה בכוונת החברה למסור הודעה לבורסה על התקלה, שכן ההערכה היא כי היקף הנזק נאמד ב-20 מיליון שקל. לדעת בכירי החברה אין מדובר בסכום מהותי המחייב דיווח לבורסה.

נראה כי לחברה אין עדיין אומדן ודאי של הסכום הכולל שנגרע מהעמיתים, שכן למשרד האוצר נמסרה הערכת נזק גבוהה יותר - של 25-30 מיליון שקל.

בקרה כספית לקויה

פרשת הבקדייטינג במנורה נחשפה בתחילת ספטמבר. עובדים במנורה שהחזיקו בפוליסות פיננסיות והפסידו כספים עקב הירידות החדות בבורסה ב-2008, פעלו להחלפת מסלול ההשקעה של הפוליסות באופן רטרואקטיבי. כלומר, העבירו מסלול ההשקעה ממסלול בעל סיכון גבוה למסלול סולידי.

מנורה אישרה את עיקרי החשיפה, אך הבהירה כי הנזק נגרם לחשבון הנוסטרו של החברה בלבד, וכי למבוטחים לא נגרם כל נזק. בנוסף, במנורה העריכו כי הנזק שנגרם לחשבון הנוסטרו היה מזערי, ונאמד בכמה מאות אלפי שקלים. החברה מסרה בהודעה לבורסה כי לא צפויה חשיפה משפטית לחברה בעקבות הפרשה. עם זאת, בכיר בחברה פוטר מתפקידו לאחר הבירור הפנימי.

במקביל לחשיפת פרשת הבקדייטינג, התברר כי מנורה העניקה הלוואות ללא ביטחונות בהיקף נרחב בין 2004 ל-2007. גילוי זה הניע את המפקח על הביטוח למנות את רו"ח יהודה ברלב, המתמחה בביקורת חקירתית, לערוך בדיקה מקיפה של העניין.

פרשת הבקדייטינג העידה על נורמות פסולות בקרב עובדי מנורה מבטחים, שנטלו לעצמם הטבות שלא ניתנות לעמיתים, על חוסר השקיפות בניהול הכספי ועל ליקויים בבקרה האפקטיבית של הניהול הכספי בחברת הביטוח.

התקלה החדשה מחזקת את האבחנה בדבר הבקרה הכספית הלקויה. התקלה גם ממחישה את בעיות המחשוב שמהן סובלות כיום לא מעט חברות ביטוח בישראל, שרובן מתחזקות מערכות מחשב ישנות שאינן עונות על צורכי הבקרה הנדרשים בעידן של רגולציה קפדנית.

"האירוע אותר על ידי החברה"

מנורה מבטחים אישרה את עיקרי הידיעה. "מדובר באירוע שאותר על ידי החברה", נמסר מהחברה. "הוא אותר לאחר בדיקה מקיפה שבוצעה על ידי החברה לגבי פוליסות ותיקות שאינן משווקות כיום לציבור. החברה פועלת בימים אלה לתיקון הטעות ולהעברת הסכומים לעמיתים".

המפקח על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר אישר כי מנורה מבטחים פנתה אליו ומסרה דיווח בעל פה על האירוע. "החברה התבקשה להגיש דו"ח מפורט בכתב בהקדם, שטרם התקבל. לאחר קבלת הדו"ח יוחלט כיצד לפעול בעניין", נמסר ממשרד האוצר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker