לפעמים עדיף להיות מטומטמים וצודקים

החלטת ענתבי עשויה למנוע מהציבור קבלת החלטות שגויות

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

>> אי אפשר היה שלא להיעלב השבוע מההוראה החדשה של המפקח על הביטוח, ידין ענתבי. ענתבי הורה לכל גופי החיסכון הפנסיוני - קופות גמל, קרנות פנסיה וביטוחי חיים - לחדול מפרסום התשואות החודשיות שלהם. הציבור, בהוראה מגבוה, לא יוכל לדעת יותר איזה רווח הניבה קופת הגמל שלו בחודש האחרון. המירב שיותר לו לדעת, בהיתר מיוחד ממשרד האוצר, הוא מה היה הרווח בחיסכון הפנסיוני שלו ב-12 החודשים האחרונים.

משרד האוצר, כך זה מצטייר, מזלזל באינטליגנציה של עם ישראל. פעם אחת הוא מנסה להסתיר ממנו את הרווח החודשי שהפיק החיסכון הפנסיוני שלו, בטענה כי ההסתרה משרתת את טובת הציבור. פעם שנייה האוצר עושה מבחן במתימטיקה לציבור: הרווח החודשי הרי ימשיך להתפרסם. כל שצריך הוא להתאמץ מעט כדי לחשב אותו: מי שיחסיר את התשואה הנוכחית ב-12 החודשים האחרונים לתשואה הדומה שפורסמה לפני חודש יקבל, בקירוב, את התשואה של החודש האחרון. פשוט וקל. לא צריך להיות גאון במתימטיקה כדי להחסיר האחד מהשני ולחלץ את התשואה החודשית. האם משרד האוצר חושב שהחוסך הישראלי הוא עד כדי כך מטומטם, שאינו יכול לבצע את החישוב הזה?

זוהי שאלת המפתח במהלך של המפקח על הביטוח: מדוע התשואה החודשית חשובה כל כך, ששווה להתאמץ ולהיאבק על פרסומה? התשובה היא שלא רק שהתשואה החודשית אינה חשובה, היא אפילו מזיקה. חיסכון פנסיוני הוא חיסכון לטווח ארוך מאוד. ככזה, הוא צריך להיות מנוהל כך שישיג את התשואה הטובה ביותר בטווח הארוך. אין קשר בין התשואה ארוכת הטווח לתשואה החודשית, ולכן החוסך הממוצע כלל לא צריך להטריד את עצמו בשאלת התשואה החודשית. יתרה מכך, יש התנגשות בין השגת תשואה גבוהה בטווח הארוך לבין השגת תשואה חודשית גבוהה. ברגע ששמים את התשואה החודשית במרכז, התשואה ארוכת הטווח נפגעת.

העלמת התשואה החודשית והסתרתה מעיני הציבור נועדו לשרת בדיוק את המטרה הזאת: להפנות את תשומת לבו של הציבור, ובעקבותיו את תשומת לבם של מנהלי ההשקעות של החיסכון הפנסיוני של הציבור, לתשואות המושגות בטווח של שנה לכל הפחות (רצוי אפילו שהציבור יתמקד בעיקר בתשואה לחמש שנים). היה רצוי שהציבור יבין לבד כי ייטב לו להסתכל רק על התשואה הרב-שנתית - אבל אם הציבור לא מבין, אין ברירה אלא לנקוט קצת פטרנליזם ולהסתיר ממנו התשואה החודשית, כך שייאלץ להסתכל רק על התשואה השנתית.

נכון, הפטרנליזם הזה מציג את הציבור כמטומטם, אבל לפעמים עדיף להיות מטומטם וצודק מאשר חכם שמרוב עודף אינפורמציה מקבל החלטות השקעה שגויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker