גזית גלוב רוכשת מרכז קניות בברזיל במיליארד שקל

חברת הבת של ענקית הנדל"ן, גזית ברזיל, תרכוש 70% מאחד ממרכזי הקניות הגדולים בסאו פאולו, אשר יהווה את הנכס הגדול ביותר שלה ■ זהו בקניון התשיעי של החברה בברזיל, לאחר שמוקדם יותר החודש מכרה קניון שהשביחה ברווח של 152 מיליון שקל

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סאו פאולו, ברזיל
סאו פאולו, ברזילצילום: בלומברג

גזית גלוב ממשיכה להתמקד בהגדלת רכיב הנדל"ן הפרטי שלה, תוך הבעת אמון בהמשך התאוששות המשק הברזילי. החברה הבת (בבעלות מלאה) גזית ברזיל הודיעה ביום חמישי בשבוע שעבר כי תרכוש 70% מקניון אינטרנסיונל שופינג (Internacional Shopping) שבצפון סאו פאולו תמורת 985 מיליון שקל (937 מיליון ריאל).

הקניון, ששטחו 77 אלף מ"ר, יהיה הנכס התשיעי והגדול ביותר שלה בסאו פאולו. הוא יגדיל את שווי נכסיה בברזיל ב–50%, שיישק כעת ל–3 מיליארד ריאל. בכך יעלה רכיב הנדל"ן הפרטי של גזית גלוב לכמעט 30% מהנכסים, בהתאם לתוכנית האסטרטגית של החברה ובעל השליטה בה, חיים כצמן, לתמוך במניית החברה, ולא במניותיהן של החברות הבנות הציבוריות.

הדמיית הקניון בסאו פאולו אחרי ההרחבה
הדמיית הקניון בסאו פאולו אחרי ההרחבהצילום: יח"צ

כדי להמשיך את רכישת הנכסים הפרטיים ולהקטין את החוב, גזית מצמצמת את אחזקותיה בענקית הנדל"ן האמריקאית ריג'נסי. גזית תממש עד 1.5% ממניות ריג'נסי, בתמורה ל–175 מיליון דולר, ותרד לאחזקה של 9.4% בחברה האמריקאית. זהו מימוש המניות השלישי מאז התמזגה ריג'נסי עם החברת הבת של גזית, אקוויטי וואן, בנובמבר 2016. אז קיבלה גזית 13.2% ממניות החברה הממוזגת. המימוש הנוכחי קיבל דחיפה מאישור רפורמת המס של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שתאפשר לחברה לשלם מס מופחת, וכן בעלייה של מניית ריג'נסי באחרונה. שווי החברה, הנסחרת בניו יורק לפי שווי 11.8 מיליארד דולר, קפץ ב–11% בחודשיים האחרונים.

זהו המימוש השלישי של מניות ריג'נסי, שמשלים מכירת מניות ב–435 מיליון דולר, על רקע החשששות ממשבר בתחום הקמעונות בארה''ב. את השקעותיה בנדל''ן מסחרי במדינה מבצעת גזית דרך החברה הבת הורייזן, שאותה הקימה השנה, גם כן מתוך רצון להגדיל את רכיב הנדלן הפרטי על חשבון הציבורי.

הקניון בברזיל, שרכישתו תושלם עד סוף הרבעון הראשון של 2018, הוא אחד מחמשת הקניונים המובילים בסאו פאולו, שבה מתרכזת הפעילות של גזית ברזיל. כ–30 מיליון בני אדם מבקרים בקניון בשנה, ומבצעים בו קניות בכמיליארד ריאל בשנה. גזית ברזיל תוכל להגדיל בעתיד את שטחו פי 3.5, מכיוון שיש בקניון זכויות בנייה נוספות של 200 אלף מ"ר. 

ייתכן שהחברה תשתף פעולה עם גוף נוסף שיבצע בנייה בנכס, תוך הוספת משרדים או דירות. הקניון ממוקם בין שדה התעופה Guarulhos לעיר, כשגזית צפויה ליהנות מהשקעה של 1.5 מיליארד ריאל בידי חברת שדות התעופה. זאת, בנוסף להתחייבות הממשלה להשקיע 6.7 מיליארד ריאל בקווי רכבת חדשים שסמוכים לקניון. 
התפוסה הנוכחית של הקניון היא 98% (360 שוכרים), ונכללים בו מתחמי מזון, בילוי ושירותי נוחות. הדבר תואם את האסטרטגיה של גזית — להחזיק בנכסים שבהם השוכרים הם "חסיני קניות אינטרנטיות". כלומר, נכסים שמחייבים את הצרכנים להגיע פיזית לקניון.

גזית ברזיל תהפוך לאחר העסקה לאחד השחקנים הגדולים בסאו פאולו מבחינת שווי הקניונים. החברה נהנית מיציאת ברזיל מהמיתון. העלייה בצמיחה במדינה לשיעורים חיוביים, עם התמתנות האינפלציה, איפשרו לה ליהנות מעלייה בדמי השכירות. כך, בינואר־ספטמבר 2017 עלה ממוצע דמי השכירות ב–21% לעומת התקופה המקבילה — שיעור העלייה הגבוה ביותר מבין המדינות שבהן פועלת גזית.

מוקדם יותר החודש דיווחה גזית גלוב כי מכרה את קניון Extra Itaim בסאו פאולו. החברה ציינה כי ההצעה שקיבלה תמורת הקניון, 367 מיליון שקל, ממקסמת את שוויו. גזית רשמה רווח של 152 מיליון שקל על מכירת הנכס, שבו החזיקה ב–100%, לאחר שהגדילה את אחזקתה באפריל. לאחר המכירה אמר ל–TheMarker חיים כצמן, בעל השליטה ויו"ר גזית גלוב, כי כלכלת ברזיל נמצאת רק בתחילתו של גל חיובי ארוך. 

מניית גזית גלוב הגיבה לרכישה ביום חמישי בתל אביב בעלייה של 2.1% לשווי חברה של 7.1 מיליארד שקל, והשלימה טיפוס של 17% ב–2017. 13.5% מהעלייה מתחילת השנה היו בחודשיים האחרונים, כשהאנליסטים הדגישו כי המרחק בין שווי הנכסים של גזית לשווייה בשוק עשוי להצטמצם, בתמיכת ביצוע התמקדותה בהגדלת רכיב נכסיה הפרטיים וצמצום המינוף שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker