צדק פיננסי לחדוה בר: "קדמי את התחרות במערכת הבנקאית במעשים ולא בהצהרות"

במכתב למפקחת על הבנקים מציינים בצדק פיננסי כי הפיקוח על הבנקים פיספס הזדמנות לניקוי ארוות הכרחי בבנק הפועלים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
המפקחת על הבנקים, חדוה בר
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: אמיל סלמן
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"יש לקדם את היושר והתחרות במערכת הבנקאות באופן מעשי ולא רק בהצהרות" - כך כתבו היום (ה') ברק גונן וד"ר הראל פרימק, יו"ר הארגון החברתי צדק פיננסי, למפקחת על הבנקים, חדוה בר, במכתב שמבקר באופן חריף את אופן הפיקוח על המערכת הבנקאית.

במכתב מפרטים השניים כמה דוגמאות שמוכיחות לשיטתם כי הצהרות המפקחת לציבור לא עומדות בקנה אחד עם המעשים שלה בשטח: "הביקורת הקשה של הפיקוח על הבנקים בפרשת ההטרדות המיניות כללה את כל המילים הנכונות, אך מנגד לא לוותה בצעדים אפקטיביים אלמנטריים נלווים". לדעת השניים, היה ראוי לא לאפשר את המשך כהונתה של דפנה שוורץ, יו"ר ועדת הביקורת, כדירקטורית בבנק הפועלים, או לאפשר ליאיר סרוסי, יו"ר הבנק לשעבר, לחמוק בנזיפה.

הדו"ח עסק בפרשה שבה מנהלת לשעבר בבנק הפועלים התלוננה שקינן הטריד אותה מינית בסוף 2006, בעת נסיעה עסקית לקזחסטאן. הפרשה נסגרה עם תשלום פיצויי פיטורין מוגדלים של 6 מיליון שקל לעובדת.

הדו"ח שפירסם בנק ישראל כלל הרבה מלל וציטוטים על חוסר שביעות רצון מהתנהלותו של בנק הפועלים, אבל בפועל המסקנות חלשות למדי, הדו"ח לא כולל המלצות אופרטיביות או התייחסות מפורשת למי שהיו מעורבים בניהול וייעוץ לבנק באותה התקופה ושממשיכים לכהן בתפקידם גם כיום.

"הפיקוח על הבנקים מעביר לדירקטורים ולמנהלים בבנק הפועלים ובבנקים אחרים מסר רופס, דווקא בשעה שבה בנק הפועלים נתון באוסף של חקירות הלבנת הון והעברת כספי שוחד בקנדה אוסטרליה וארה"ב. הפיקוח על הבנקים מפספס הזדמנות פז לניקוי אוורות הכרחי בבנק", כותבים בצדק פיננסי.

בנוסף, קרא הארגון במכתבו למפקחת להוביל מהלך בוועדת היישום לרפורמה בבנקאות שבו ייקבעו יעדים מדידים לרפורמה בבנקים, ולא להסתפק רק בתוכנית ההתייעלות של הבנקים. עוד הם קוראים לה לנקוט בהליכים אופרטיביים לעידוד התחרות במגזר הפננסי ולא להסתפק בהצהרות.

"ההצלחה של המערכת לא בהכרח תיבחן במספר גדול של לקוחות שיעברו מבנק לבנק מדי שנה, אלא בכך שהלחץ התחרותי יגבר", נטען. "גישת הלחץ התחרותי היא גישה שגויה, שתשמר את המצב הקיים ונועדה לכישלון. רק תחרות תביא לירידת מחירים. לחץ תחרותי יגרום לתופעה הפוכה בעליל – תיאום מחירים בין הבנקים וצעדים לסיכול תחרות".תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker