מנורה מבטחים העניקה הלוואות לבעלי הכח עמידר ר"ג - ששילמו בצ'קים של הקבוצה

בין מקבלי ההלוואות: נערים שקיבלו מיליוני ש' ואנשי עסקים, שהעבירו ביטוחי המנהלים של עובדיהם למנורה

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אתי אפללו

>> ההלוואות שחילקה חברת הביטוח בניגוד להוראות הדין מצאו את דרכם לפוליטיקאים, מקורבים ואנשים קשי יום - ובין היתר לקבוצת הכדורגל הכח רמת עמידר ובכירים בה. ל-TheMarker נודע כי אחד מבעלי קבוצת הכדורגל נטל הלוואות ממנורה מבטחים שאת תמורתן שילם בהמחאות של הקבוצה. גורם המקורב לחקירת פרשת ההלוואות במנורה אישר את הדברים.

שני האחרונים נעצרו בחשד למעורבות בפרשה של מתן אישורי הלוואות לא חוקיות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים על ידי מיקי פרידמן, שהיה מנכ"ל בנק לאומי בריטניה. במהלך החקירה עלה חשד כי כספים מהלוואות שהתקבלו שלא כדין מבנק לאומי הועברו לשוק האפור.

עם לקוחותיה של מנורה מבטחים נמנו גם בעלי עסקים קטנים ובינוניים, וכן נערים בסוף שנות העשר'ה ובתחילת שנות העשרים לחייהם שקיבלו הלוואות במליוני שקלים. בחלק מהמקרים ניתנו ההלוואות לאנשי עסקים לאחר שאלה העבירו את ביטוחי המנהלים של עובדיהם למנורה מבטחים.

בפרשה מעורבים כמה סוכני ביטוח, שלפחות אחד מהם לקח בנוסף לעמלה ממנורה סכום של 10%-15% מגובה ההלוואה מהלקוח. במהלך החקירה שמבצע בימים אלו רואה החשבון בר-לב בפרשה, נבדקת האפשרות שחלק מהכספים שהעניקה מנורה מבטחים הגיעו גם לגורמים בשוק האפור.

טיוטה ראשונה מדו"ח בר-לב צפויה להיות מוגשת למשרד האוצר בקרוב. בר-לב כבר הגיש מסמך קצר ובו מסקנות ביניים מאחת הפרשיות. הדו"ח צפוי לכלול פרק ובו מסקנות בפרשת ההלוואות בהיקף של כ-130 מיליון שקל שניתנו שלא על פי התנאים הקבועים בחוק. ככל הידוע, בר-לב צפוי לקבוע בפרק זה כי הנהלת מנורה מבטחים ידעה על ההלוואות שניתנו שלא כדין. מסקנה זו נתמכת בתכתובות מייל שצדדים להן היו מנכ"ל החברה ארי קלמן והמשנה ירון דוויק, שעסקו בהלוואות אלו.

הדו"ח צפוי לכלול גם פרק שמתייחס לפרשת הבקדייטינג בפוליסות מסוג "טופ פייננס". בפרשה זו העבירו עובדים במנורה מבטחים את חסכונותיהם בין מסלולי חיסכון בדיעבד כדי להימנע מהפסדים. פרק נוסף שצפוי להופיע בדו"ח מתייחס למעורבותם של סוכני הביטוח בפרשה, ובייחוד שני הסוכנים שנתנו את ההלוואות, מיקי גרובר ועזרא גבאי.

ממנורה מבטחים נמסר: "כשנקבל את טיוטת הדו"ח נגיב באופן מסודר". את תגובת הכח רמת עמידר רמת גן לא ניתן היה להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker