חברת החשמל הודיעה על מועד הגשת הדו"חות הכספיים - והמסחר בניירות הערך לא יושעה ביום שני

חברת החשמל תגיש את דו"חותיה לרבעון השני עד ל-24 בדצמבר ואת דו"חות הרבעון השלישי עד 24 בינואר 2010

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק

חברת החשמל הודיעה הערב לרשות לניירות ערך כי תגיש את דו"חותיה הכספיים לרבעון השני של 2009 עד ל-24 בדצמבר ואת דו"חות הרבעון השלישי עד 24 בינואר 2010. דו"חות הרבעון האחרון של השנה יוגשו בזמן, על פי החוק. בעקבות ההודעה, מסרה הרשות לניירות ערך כי המסחר בניירות הערך של חברת החשמל לא יושעה החל מיום שני הקרוב.

אתמול פנתה חברת חשמל לרשות ניירות ערך בבקשה לקבל ארכה נוספת להגשת הדו"חות הכספיים לרבעון השני. חברות נסחרות אמורות להגיש את הדו"חות הכספיים לרבעון השני עד תום חודש אוגוסט, אולם החברה כבר קיבלה ארכה להגשת הדו"ח ב-31 באוקטובר.

הסיבה לבקשת הארכה הקודמת היתה המחלוקת מול אקטואר החברה בדבר ההפרשות של החברה לפנסיה. שנית, הנהלת החברה עורכת מחקר שכר מקיף בחברה ותוצאותיו עדיין מתגבשות.

הכנת הדו"חות מתעכבת בעקבות הנחיית רשות ניירות ערך לתקנם. זאת בעקבות החשיפה לפיה המחויבות האקטוארית של חברת החשמל "נופחה" לכאורה בסכום של 5-6 מיליארד שקל. תיקון הדו"חות התעכב משום שהאקטואר סירב לחתום על הדו"ח עד שיקבל הגנה מפני תביעות ייצוגיות (שכבר הוגשו נגד החברה). במקביל, התנגד משרד רו"ח דלויט-ברייטמן-אלמגור-זוהר, המלווה את חברת החשמל מטעם המדינה, להענקת כתב שיפוי מטעם החברה - היות שזה פוגע לטענתו באובייקטיביות האקטואר, ובכך מפר לכאורה את חובת אי התלות שבין רוה"ח לחברה המבוקרת.

הפיתרון שנמצא היה כי חברת הביטוח הממשלתית ענבל תעניק לאקטואר חברת החשמל, אלן דובין, הגנה מפני תביעות שיוגשו נגדו בגין החריגות בהפרשות הפנסיוניות בחברה ובמקביל, תעניק חברת החשמל שיפוי לענבל מפני אותן תביעות.

חברת החשמל אינה נסחרת בבורסה לניירות ערך באמצעות מניות, אך איגרות החוב שלה נסחרות בבורסה. תקנון הבורסה קובע כי יוקפא המסחר באיגרות החוב של חברה שלא הגישה את הדו"חות כעבור חודש מתאריך ההגשה המקורי (כלומר, בתום ספטמבר), גם אם החברה זכתה בארכה מאת הרשות. בבורסה וברשות ניירות ערך סבורים כי במידה שחברה זכתה באישור רשמי מהרשות להגיש את דו"חותיה באיחור, יהיה זה לגיטימי למנוע את הקפאת המסחר באיגרות החוב של החברה.

אי לכך, יזמו הרשות והבורסה תיקון לחוק שיאפשר לבורסה שיקול דעת ויאפשר לה להכריז כי המסחר באיגרות החוב יימשך גם אם חברה מאחרת בהגשת הדו"חות. ההתניה היא שהאיחור יהיה באישורה של רשות ניירות ערך. ועדת הכספים אישרה את התיקון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker