חיים ישראל ממריל לינץ': "עסקת סומיטומו-נופארם הופכת את מכתשים אגן ליעד רכישה"

זאת לאחר שסומיטומו, היצרנית ה-9 בגודלה לחומרי הדברה, תרכוש את נופארם ותהפוך לגנרית הגדולה בעולם

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת סומיטומו היפנית, היצרנית ה-9 בגודלה של חומרי הדברה, תרכוש את השליטה בחברת נופארם האוסטרלית ותהפוך בכך לחברת הגנרית הגדולה בעולם - על חשבונה של חברת מכתשים אגן הישראלית.

מחיר העסקה משקף שווי חברה של 2.7 מיליארד דולר לנופארם. מחזור ההכנסות השנתי של סומיטומו הוא 1.3 מיליארד דולר, כש-40% ממנו נובעים מקוטלי חרקים בעוד שנופארם מתמחה בייצור קוטלי עשבים, בעיקר קוטל העשבים האוניברסלי גלייפוסט, ושולטת בשוק האגרו האוסטרלי.

סומיטומו פעלה עד כה בעיקר בשוק היפני שהניב לה 70% מהכנסותיה ועסקת נופארם מסמנת את התהליך של התרחבותה הבינלאומית.

חיים ישראל, אנליסט במריל לינץ', מציין שבעקבות דחיית הצעתה של סינוכם לרכישת נופארם ייתכן שמכתשים אגן תהפוך ליעד הרכישה הבא של סינוכם. "מכתשים אגן נמצאת כרגע בצומת דרכים. המודל העסקי של חברות השורה השניה בשוק האגרו-כימיה נעלם. הכוח בשוק עבר לחברות הגדולות, כמו סינג'נטה, שיש להן יתרון יחסי בעלות הייצור במחקר ובפיתוח וסל מוצרים בתחום הזרעים. חומרי ההדברה כתעשיה הפכה לתחום משלים לתעשיית הזרעים שמייצרת את עיקר הערך לחקלאי ואת הרווח לחברות האגרו. ישראל מציין שהעסקה מתבצעת על פי מכפיל ערך חברה לרווח תפעולי תזרימי (EV/Ebitda) של 9.6, על בסיס הרווח הצפוי של נופארם ב-2010, בעוד שמכתשים אגן נסחרת על פי מכפיל מקביל של 8.2, כך שהעסקה משקפת פוטנציאל מסוים לעליית ערך לא גדולה במניית מכתשים".

אמיר אדר, ראש מחלקת המחקר Sell Side במגדל שוקי הון, מעריך גם הוא שבעקבות העסקה אין לפסול מכלל אפשרות שמכתשים אגן תקבל הצעת רכש מסינוכם. להערכתו אין במחיר העסקה חדשות מסעירות משום שהיא מתבצעת על פי מכפיל רווח תפעולי תזרימי של 13 בעוד שמכתשים נסחרת במכפיל 12.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker