מנרב ו-Sadyt יבנו מתקן ההתפלה באשדוד ב-1.5 מיליארד שקל

גברו בתום הליך התמחרות דרמטי על שיכון ובינוי, GES, שפיר הנדסה וברן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> הפתעה במכרז להקמת מתקן ההתפלה של מקורות באשדוד: קבוצת IVM של מנרב הנדסה ו-Sadyt הספרדית (וולוריצה) זכתה אמש במכרז הבינלאומי להקמת המתקן. זאת, לאחר שגברה בהליך התמחרות (Best & Final) על קבוצת BGS בה שותפות שיכון ובינוי, GES מקבוצת גרנית הכרמל, שפיר הנדסה וברן.

שתי הקבוצות ניגשו למכרז יחד עם IDE (הנדסת התפלה), שנופתה ממנו שלשום. מנרב, שבשליטת אברהם קוזניצקי, היא אחת מחברות התשתית הבולטות במשק ונסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי של כ-230 מיליון שקל. עם זאת, זכייתה של הקבוצה התקבלה בהפתעה, בשל היעדר הניסיון של החברה הספרדית בפרויקטים בישראל - וחוסר הניסיון של מנרב בפרויקטי התפלה בכלל. בישיבתו אמש אישר דירקטוריון מקורות ייזום פה אחד את החלטת ועדת המכרזים בראשות מנכ"ל החברה, גיורא גוטמן.

היקף הפרויקט מוערך ב-1.5 מיליארד שקל, כאשר את המימון החיצוני, שהיקפו מוערך ב-1.3 מיליארד שקל יוביל בנק הפועלים, לצד בנק ההשקעות האירופי EIB, אשר הביע את נכונותו להעניק אשראי לפרויקט בבשיעור של עד 50% מכלל המימון.

מדובר במכרז Turn Key (קבלנות) לתכנון והקמה של מתקן התפלת מי ים בהספק 100 מיליון מ"ק בשנה, על שטח של כ-65 דונם באזור התעשייה הצפוני באשדוד. המתקן יופעל בידי החברה הבת של מקורות, מקורות ייזום, למשך 25 שנה ובתום התקופה יועבר לידי המדינה.

עם זאת, המכרז כולל אופציה להכנסת הזוכה כשותף בחברת הפרויקט (SPC) ובחברת ההפעלה (O&M) בשיעור של עד 40%. סעיף זה עורר ביקורת בקרב כמה מהמתמודדות במכרז בשל אי-הבהירות לכאורה במנגנון החבירה לשותפות. ההליך המכרזי נוהל בתוך חודש ימים בלבד, ואולם כעת תידרש מקורות לסכם עם משרד האוצר עד סוף השנה על מחיר המים המותפלים אותם תרכוש המדינה מהמתקן.

יו"ר מועצת המנהלים של מקורות, אלי רונן, בירך את החברה הזוכה ואמר: "שלושת המציעים הם בעלי יכולת מוכחת ומוניטין בתחום ההתפלה, ואני מבקש להודות להם על הצעותיהם במכרז". רונן הוסיף כי מקורות-ייזום מקדימה את לוחות הזמנים שקבעה ועדת המכרזים הבין-משרדית להתפלת מי ים, וכי יש בכך משום "הוכחה ליכולתה של החברה להקים את המתקן בהקדם האפשרי במטרה להקל על מצוקת משק המים".

בעלי מנרב, אברהם קוזניצקי, אמר אמש ל-TheMarker כי ההודעה על הזכייה התקבלה ברגשות מעורבים: "אני מתרגש, אבל זו אחריות אדירה. מצד אחד אנו שמחים על עצם הזכייה, ומצד שני נערכים לבאות. צריכים להפעיל את כל המבערים. נעשה את זה על הצד הטוב ביותר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker