למה שענת לוין תרצה להיות המפקחת על הביטוח?

הממשלה חייבת לתגמל כך שהטובים יבואו למגזר הציבורי

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

>> ענת לוין, המשנה למנכ"ל מגדל, היא ללא ספק אחת משלושת המנהלים הבכירים בשוק הון הישראלי. כמי שמנהלת כספי ציבור וכספים של חברת מגדל בסכום של כ-70 מיליארד שקל בשנה, לוין היא מנהלת ההשקעות הגדולה בישראל, והיא גם נהנית ממוניטין ציבוריים ללא רבב. כל אלה הופכים אותה למועמדת מצוינת לתפקיד המפקח על הביטוח. רק שספק אם ללוין עצמה שווה לשקול את הצעת העבודה ברצינות רבה מדי.

רק שזהו אינו הקנס היחיד שהמשרה הנחשקת של המפקח על הביטוח מציעה. הקנס הנוסף הוא כהונה שאינה מובטחת בשום שלב, ואשר מותנית ברצונו הטוב של הפוליטיקאי שנבחר לכהן כשר האוצר. בהיעדר קדנציה מובטחת, גם אין שום פיצוי בגין הפסקת כהונה: לא פיצויי פיטורים, לא מענק ולא שום סוג של מצנח זהב.

נהפוך הוא, מי שייבחר לכהן כמפקח על הביטוח, במקום מצנח זהב מובטח לו שק עפר: בתום הכהונה מתחייב המפקח על הביטוח לפרוש לשנת צינון על חשבונו. כן, המפקח על הביטוח נדרש לשבת תשעה חודשים בבית (המדינה משלמת לו שלושה חודשי שכר לאחר פרישתו), בלי לקבל שכר או פיצוי כלשהו על כך. במונחים של שכר המפקח על הביטוח, המשמעות היא שיפסיד שכר של כ-300 אלף שקל. במונחים של שכרה הנוכחי של לוין, מדובר בנזק מצטבר של כ-1.1 מיליון שקל.

אפשר כבר להתחיל לעשות חשבון: מדי חודש תפסיד לוין בתפקידה כמפקחת על הביטוח שכר של כ-90 אלף שקל לפחות. בנוסף, היא תידרש לשאת בנזק של שנת צינון ללא שכר כלשהו. תכפילו את כל זה בארבע שנות כהונה ממוצעות כמפקחת על הביטוח, והגעתם כבר לנזק כלכלי מצטבר של כ-5.5 מיליון שקל בעבור הזכות לכהן בתפקיד.

המצקצקים בוודאי יגידו בשלב זה כי זה אינו נזק, כי אם השקעה - מאחר שהמפקח על הביטוח הוא מקפצה לקראת מינויים בכירים במשק. ראו, למשל, את מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, יוסי בכר, שצפוי להתמנות בקרוב ליו"ר בנק דיסקונט.

רק שמה שנכון בעבור מנכ"לים באוצר וחשבים כלליים במשרד, אינו נכון לצערנו בעבור תפקידי פיקוח בישראל. צאו ולמדו היכן נמצאים כיום שלושת המפקחים הקודמים על הביטוח - דורון שורר, ציפי סמט ואייל בן שלוש. האם מישהו מהם מכהן במשרה נחשקת כלשהי? באותה נשימה שווה לשאול היכן נמצאים שני המפקחים הקודמים על הבנקים - איציק טל ויואב להמן; וגם היכן נמצאים שני הממונים הקודמים על ההגבלים העסקיים - דוד תדמור ודרור שטרום. עיון היסטורי יגלה כי רק מתי מעט מבין המפקחים בישראל הצליחו להמריא לאחר מכן לקריירה. למעשה, כל כך מתי מעט, עד שעולה חשש כי תפקידי הפיקוח בישראל הם תפקידים מחסלי קריירה, אולי משום שהמגזר הפרטי מתנקם במפקחים לאחר פרישתם.

בכל מקרה, גם אם אין מדובר בחיסול חשבונות ממוקד, בוודאי שהמגזר הפרטי אינו קולט את המפקחים לשעבר לשורותיו בידיים פתוחות. משמע, בכל מקרה אין מדובר במקפצת קריירה.

עכשיו צאו וחשבו אם פרט לציונות טהורה ורצון עז לתרום לרווחת המדינה - האם יש לענת לוין סיבה כלשהי להיענות להצעת המשרה של המפקח על הביטוח? האם אתם במקומה הייתם נענים להצעה שכזו? בהנחה שהתשובה שלכם היא שלילית, המסקנה שלכם צריכה להיות ברורה: הגיע הזמן שהממשלה תתחיל לתגמל את בכיריה באופן הולם. שכר גבוה יותר מ-34 אלף שקל בחודש ומימון שנת הצינון על חשבון המדינה הם הכרח אם אנחנו רוצים להבטיח שהטובים ביותר יבואו לשרת במגזר הציבורי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker