ויזה כאל לא תוכל להתקשר עם עסקים חדשים בסליקה הבינלאומית עד אמצע דצמבר - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ויזה כאל לא תוכל להתקשר עם עסקים חדשים בסליקה הבינלאומית עד אמצע דצמבר

ויזה אירופה הטילה איסור זה על ויזה כאל, בעקבות ריבוי חיובים חוזרים בגין ביטולי עסקות. החברה הציגה עלייה של 20% ברווח הנקי מתחילת 2009 ל-202 מיליון שקל ורווח של 73 מיליון שקל ברבעון השלישי

תגובות

>> ויזה אירופה הטילה על כאל אינטרנשיונל, החברה-הבת של ויזה כאל, איסור להתקשר עם בתי עסק חדשים במשך שלושה חודשים עד ל-15 בדצמבר 2009 - כך עולה מהדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2009 שפירסמה ויזה כאל.

בתחילת השבוע פורסם כי ויזה אירופה הטילה על ויזה כאל, הנמצאת בשליטת בנק דיסקונט, קנס של 9 מיליון יורו בעקבות ריבוי חיובים חוזרים בגין ביטולי עסקות, בעיקר בתחום ענף תוספי המזון. ויזה כאל פעילה בתחום זה כסולקת עסקות בינלאומיות באמצעות החברה-הבת כאל אינטרנשיונל. ויזה כאל עשויה להיחשף לסנקציות נוספות של עד 3 מיליון יורו, ובמקרים קיצוניים להפסקת החברות בארגון ויזה. החברה הודיעה כי היא פועלת ליישום תוכנית להפחתת הסיכונים, וכי הסיכויים לשלילת רישיון הסליקה הבינלאומית לשלילת חברותה בארגון הם קלושים.

ויזה כאל ביצעה הפרשה של 1.5 מיליון דולר בדו"חות הכספיים ברבעון השני של 2009 בגין האירוע, ו-1.5 מיליון דולר ברבעון השלישי, ולדברי מנכ"ל ויזה כאל, בועז צ'צ'יק, להערכתו, לא יהיו הפרשות נוספות בגין האירוע. ויזה כאל הפסיקה את ההתקשרות בעקבות האירוע עם כמה בתי עסק שגרמו לעיקר החשיפה. תרומת בתי העסק שנותקו ב-2009 מסתכמת ברווח נקי של כ-3 מיליון דולר.

עלייה של 12% בהכנסות

כאל אינטרנשיונל עוסקת בסליקה בינלאומית בתחומים שונים, ובהם הימורים, פורנו, תוספי המזון ורכישות של תרופות וכדורי ויאגרה; הכנסות החברה הסתכמו בינואר- ספטמבר 2009 ב-137 מיליון שקל - עלייה של 49% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הרווח הנקי של החברה הסתכם ב-40 מיליון שקל. צ'צ'יק ציין כי אינו צופה שלאיסור על קבלת לקוחות חדשים עד ל-15 בדצמבר תהיה השפעה משמעותית על החברה; האיסור חל על כל מגזרי הפעילות בסליקה הבינלאומית - ולא רק על מגזר תוספי המזון.

ויזה כאל רשמה מתחילת השנה רווח נקי של 202 מיליון שקל, עלייה של 20% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הרווח הנקי של ויזה כאל ברבעון השלישי הגיע ל-73 מיליון - עלייה של 19% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

בוויזה כאל אומרים כי הגורם העיקרי לגידול ברווח הוא עלייה במחזורי הסליקה וההנפקה וגידול ברווח מפעולות מימון הנובע מעלייה בהיקפי האשראי הצרכני שנותנת החברה. "אנחנו חברה שמטפלת באירוע בחודשיים האחרונים מול ויזה אירופה, ובמקביל אנחנו מראים צמיחה בכל הפרמטרים העסקיים - באשראי החוץ-בנקאי הפרטי והעסקי", אמר צ'צ'יק.

הכנסות ויזה כאל הסתכמו בינואר-ספטמבר 2009 ב-872 מיליון שקל לעומת 777 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - עלייה של 12%. ברבעון השלישי הסתכמו ההכנסות ב-303 מיליון שקל - עלייה של 8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

ההכנסות מעסקות בכרטיסי אשראי הסתכמו בינואר-ספטמבר ב-716 מיליון שקל לעומת 662 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד; העלייה נובעת מגידול בשיעור של 11% בהכנסות מבתי עסק בשל העלייה במחזורי הסליקה ומגידול של 5% בהכנסות ממחזיקי כרטיס אשראי הנובע מעלייה במחזורי ההנפקה.

צ'צ'יק מייחס את הגידול בהכנסות לכניסה לפעילות עם בנק יהב ובנק מזרחי טפחות. כן צ'צ'יק מציין כי קיימת עלייה של 3.5% במחזור העסקות ברבעון השלישי.

הוצאות הפרשה לחובות מסופקים בינואר-ספטמבר 2009 הסתכמו ב-60 מיליון שקל לעומת 29 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - עלייה של 107%. "הגידול הוא בעיקר בגלל גידול ביתרות האשראי שלנו, הפעילות שלנו יותר גדולה, ולכן ההפרשות יותר גדולות", אמר צ'צ'יק.

נוסף על כך רשמה ויזה כאל עלייה של 7% בהוצאות תפעול ו-14% בהוצאות מכירה ושיווק מתחילת 2009 עד סוף הרבעון השלישי לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

יתרת האשראי שהעמידה ויזה כאל הסתכמה ברבעון השלישי של 2009 ב-2 מיליארד שקל, לעומת 1.6 מיליארד שקל בסוף הרבעון המקביל אשתקד לבעלי כרטיס פרטי. התשואה להון העצמי של ויזה כאל בינואר-ספטמבר הגיעה ל-31.5% על בסיס שנתי לעומת 39.9% בתקופה המקבילה אשתקד.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם