משרד האוצר יוזם: פנסיית חובה גם לעצמאיים; אוריאל לין: "עצמאיים רבים לא זקוקים למסגרת"

החל מ-2011 יחויבו 300 אלף העצמאיים שבישראל להפריש מהכנסותיהם לחיסכון פנסיוני

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נועם בר

הסדר פנסיית חובה לעצמאיים יוצא לדרך. לאחר מאבקים בין ארגוני העצמאיים לאוצר גיבשו הצדדים תזכיר חוק לפיו החל מ-2011 יחויבו 300 אלף העצמאיים שבישראל להפריש מהכנסותיהם לחיסכון פנסיוני שיבטיח להם קצבה לאחר שיפרשו.

עצמאי שהכנסתו החודשית עולה על מחצית השכר הממוצע במשק יחויב להפריש לפנסיה בשיעור שיתחיל ב-4% מההכנסה ויעלה מדי שנה במדרגות של 4% ויעמוד ב-2015 על 20% מההכנסה. ההכנסה המקסימאלית לפיה יחושבו אחוזי ההפרשה תהיה ההכנסה הממוצעת במשק ומעבר אליה ימשיכו העצמאיים להפריש לפי ההכנסה הממוצעת במשק. ההסדר יחול על עצמאיים בטווח הגילאים של 60-21. ויחייב הפרשה לפנסיה תקציבית ולא לפנסיה מקיפה הכוללת כיסויים ביטוחיים.

"אין הבדל מבחינתי בין חוק בריאות ממלכתי, ביטוח רכב חובה, חוק חינוך חובה ופנסיה חובה. התפישה שלי היא שיש נושאים שהמדינה חייבת להיות מעורבת בהם לעומק", אמר הממונה על הביטוח ושוק ההון ידין ענתבי.

"זהו המשך ישיר של הסדר פנסיית חובה שהתחלנו ב-2007 והוחל על כלל השכירים במשק. כעת נותרו העצמאיים שמהווים 12% מכוח העבודה בישראל מחוץ להסדר שאינם חוסכים לפנסיה. ההמשך הטבעי היה לטפל גם בזה", אמר יואב בן אור המשנה לממונה על הביטוח. "מטעמים טכניים החובה תהיה שנתית ולא חודשית", ציין בן אור.

בעבר פורסם שהאוצר מתכנן להטיל סנקציות פליליות על עצמאיים שלא יפרישו לפנסיה - דבר שעורר התבטאויות קשות מצד ארגוני העצמאיים "עדיין נלטש את העניין הזה של הסנקציה הפלילית בהתייעצות עם העצמאיים", הרגיע שר האוצר יובל שטייניץ שנכח במסיבת העיתונאים שכינס האוצר.

עו"ד יהודה טלמון שייצג בוועדה את ארגוני העצמאיים כמי שמשמש כנשיא להב - לשכת העצמאיים והעסקים הקטנים - טען שזה ורק צעד ראשון בכל מה שקשור לעצמאיים: "לצד זה צריך לטפל בנושא האבטלה לעצמאיים ופיצויי הפיטורים. אין שום מקום לאפליה בין שכיר לעצמאי בנושאים אלו. על הרובד הזה שהונח כעת נקדם גם את שאר העניינים".

מאיר אוזן, יו"ר פורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים ויו"ר קבוצת שקל טוען שההסדר שגיבש האוצר אינו מתאים לכל העצמאיים. "אצל עצמאיים, ישנן תקופות בהן יש צורך להשקיע את כל המשאבים הפנויים בהקמת העסק, והאילוץ לחסוך לפנסיה, עלול לפגוע בעסק. בשל אופי הפעילות וההכנסות של עצמאיים רבים, היכול לנוע בקיצוניות גדולה יחסית בתקופות שונות, אנו מציעים לאוצר לשקול ולבחון מחדש את המודל לחיסכון פנסיוני לפי מעגל חיים ("המודל האנגלי").

במצב כיום, התקרה המזכה בהטבות מס על הפקדות פנסיוניות היא שנתית ואינה מתחשבת בפערים שיכולים להיות לעצמאי בהכנסות בין השנים השונות. המודל אנגלי קובע כי ההטבות יינתנו על הסכום הכולל ששולם לקופה במשך השנים, ללא קשר לסכום המשולם בשנה זו או אחרת. על פי מודל זה אותו מציע הפורום לאמץ בפנסיית החובה לעצמאיים, יוכל העצמאי להפריש לאפיק הפנסיוני ולקבל הטבות מס על כל סכום ההפרשה שלו בשנים בהן ההכנסה גבוהה, כנגד שנים אחרות בהן הוא יכול להשקיע אלא סכום מינימאלי בלבד".

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר הגיב לתוכנית האוצר: "הטלת חובה על עסקים להפריש לפנסיה היא אכן נכונה, אך רק על עצמאים שהכנסתם אינה עולה על השכר הממוצע במשק. יהיה זה מגוחך לדרוש מעצמאים אשר בחרו את דרך פעולתם הכלכלית להפריש לפנסיה גם כאשר הם מצויים ברמות הכנסה גבוהות. עצמאים רבים אינם זקוקים, בכדי להבטיח את עתידם הכלכלי, להיכנס למסגרת של פנסיה חובה. מאחר וכבר היום הפרשות ארוכות הטווח זכאיות בהטבות מס, ישנו עידוד לכל ציבור העצמאים לבצע הפרשות. הטלת חובה על עצמאי לחסוך לפנסיה ללא התחשבות ברמת הכנסתו היא פעולה נגד חופש הבחירה של העצמאי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום