חברת החשמל תפריש 1.5 מיליארד שקל בגין הפנסיות

על אף ההפרשה - הכסף לא יוחזר לציבור, אלא ישמש לתשלום תביעות עבר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> חברת החשמל צפויה להפריש בדו"חותיה הרבעוניים הקרובים כ-1.5 מיליארד שקל בגין ניפוח התחיבויותיה הפנסיוניות לעובדים - כך נודע ל-TheMarker. מדובר בביאור בעקבות ממצאי דו"ח אקטואר החברה, והתביעות הייצוגיות שהוגשו בעקבותיו נגד החברה בשל גביית יתר לכאורה בתעריף החשמל לצרכנים. מדובר בהפרשה וירטואלית בלבד, ולא בהעברת כספים בפועל, שלא תשליך לפי שעה על מאזן החברה.

בנוסף, נודע כי על אף רישום ההפרשה בדו"חות הכספיים, אין בכוונת החברה להשיב את הכסף לציבור מרצונה - כלומר לפנות אל רשות החשמל לשם הוזלת תעריף החשמל לצרכנים בהיקף דומה. זאת, משום שבכוונת החברה להתנגד למהלך ההשבה - אם אכן תחויב בו - ולדרוש כי מסכום ההשבה יקוזזו תביעותיה מהרשות בעבר. מדובר בין היתר בדרישות לכיסוי תעריפי בגין שימוש בסל דלקים יקר, פיגור בהפעלת תחנות כוח ונזקי עיצומים של עובדי החברה. חברת החשמל עשויה למחוק 8-9 מיליארד שקל ממצבת התחייבויותיה האקטואריות. זאת בעקבות בדיקות שהעלו כי ההתחייבויות האקטואריות של החברה לגמלאיה התבססו על הנחות שגויות לכאורה, שהביאו לניפוחן בהיקף מוערך של 5-6 מיליארד שקל.

כמו כן, העלו ממצאים מאוחרים יותר כי ניפוח ההתחייבות הפנסיונית עבור עובדיה הפעילים של החברה יחייב הפחתה נוספת של 2-3 מיליארד שקל במצבת ההתחייבויות שלה. זאת לאחר שהתברר כי גם שכרם הפנסיוני של עובדים פעילים בחברה עודכן בערכים החורגים מן הסביר. בעקבות ממצאים אלה, הוגשו נגד החברה בקשות לתביעות ייצוגיות בטענה כי היא ידעה במשך שנים על מנגנון ההפרשות המנופח לפנסיה, ומשום כך גבתה ביודעין סכומי יתר מהציבור.

בימים אלה עורכת החברה מחדש את דו"חותיה הכספיים לשנים האחרונות (רה-סטייטמנט). זאת בעקבות הנחיית רשות ני"ע לתקן את סעיפי ההון העצמי של החברה והמחוייבות האקטוארית, לאור ממצאי בדיקת ההנחות האקטואריות שהיו נהוגות בחברה. רשות ני"ע אישרה לחברה לדחות בשנית את מועד פרסום דו"חותיה לרבעון השני של 2009 עד 24 בדצמבר, וכן לדחות את פרסום הדו"חות לרבעון השלישי עד 24 בינואר 2010. ואולם החברה עלולה שלא לעמוד גם במועדים אלה, לאור ההתכתשות המשפטית הנמשכת בינה לבין אקטואר החברה ומשרד רואה החשבון המלווה מטעם המדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker