פרשת הע"ל: לבם של עורכי הדין גס ב-2.4 מיליון שקל

עמיתי קרן הפנסיה של הע"ל שילמו בונוס למיקי צולר

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

>> מיקי צולר קיבל ב-2004 בונוס מיוחד מקרן הפנסיה הוותיקה הע"ל - שהיתה אז בבעלות הסתדרות העובדים הלאומית. הגוף המסואב, ששר האוצר לשעבר אברהם הירשזון וחבר מרעיו הנהיגו בו את התרבות של תשלומים במעטפות של מזומנים, ניהל גם שתי קרנות פנסיה, שצולר היה הרוח החיה בהן. במסגרת היותו הרוח החיה, צולר יזם, הנהיג והוביל את המהלך העסקי של השתלטות שתי קרנות הפנסיה על חברת הברוקרים הגדולה בישראל - ברגר הולדינגס - שהפכה תחת הנהגתו לחברת דש-איפקס.

על העסקה, נועזת ומוצלחת לכל הדעות, החליטו קרנות הפנסיה לשלם לצולר בונוס, ולא סתם בונוס. מדובר בבונוס בהיקף של 5% מעסקת ברגר הולדינגס - 4.5% מהון המניות של החברה - בסכום שהיה שווה ב-2004 ל-2.4 מיליון שקל. ההחלטה אושרה בלב שמח על ידי הדירקטריונים של קרנות הפנסיה. "במגזר העסקי מקובל לתת תגמול למנהלים על עידוד פעילות ניהולית מוצלחת", אמר על כך יו"ר קרן הע"ל, פרופ' גדעון דורון. "אני מברך את צולר על ההישגים הניהוליים המרשימים". השמחה היתה שלמה, מאחר שתשלום הבונוס גובה אפילו בחוות דעת משפטית של אחד מחשובי עורכי הדין בישראל - עו"ד בועז בן צור, אז שותף בפירמת עורכי הדין וינרוט ושות'.

תחת ההכשר הזה שילמו עמיתי קרן הפנסיה הע"ל, על חשבון החיסכון הפנסיוני שלהם, בונוס של 5% מהיקף עסקה למנהל יחיד, צולר, וזאת בסכום של 2.4 מיליון שקל. לא הסכום, גם לא העובדה שתשלום של בונוס בהיקף של 5% מעסקה הוא יוצא דופן במיוחד וגם לא זה שהמשלמים הם האלמנות והיתומים המבוטחים בקרן הע"ל - הנשלטת בידי ארגון עובדים יציג, הסתדרות העובדים הלאומית - גרמה לעו"ד בן צור או לדירקטורים בקרן הע"ל להסס בנוגע לאישור.

הבונוס, כדאי וצריך לחדד, היה רק חלק מהתשלומים שקיבל צולר מקרן הפנסיה הע"ל. ב-2003-2006 קיבל צולר דמי ניהול מקרנות הפנסיה של ההסתדרות בסך 9 מיליון שקל, וזאת פרט למכונית יוקרה שהוחזקה עבורו בידי הקרנות. יחד עם הבונוס קיבל צולר במהלך ארבע שנים תשלומים של 11.5-12 מיליון שקל מקרנות הפנסיה, שהם כ-240 אלף שקל עלות שכר בחודש. עלות שכר נאה לכל הדעות.

איך אפשר להכשיר משפטית שכר כזה, כאשר מדובר בכספי קרן הפנסיה שמשלמים אותו? "הסכום שהתקבל היה כ-2 מיליון שקל בלבד", הסביר עו"ד בן צור ל-TheMarker, "שהוא לחלוטין פרופרציונלי להיקף העסקה. זאת היתה עסקה יוצאת דופן ומורכבת, שהניבה רווח של עשרות מיליוני שקלים לקרנות הפנסיה. תגמול של 2 מיליון שקל מעסקה מצוינת ובהיקף גדול נראה סביר לחלוטין בהתאם למקובל בחברות הציבוריות. הטענה שמישהו פה חלב את עמיתי קרן הפנסיה היא דמגוגית. מדובר בתשלום של 2 מיליון שקל מקרן פנסיה עם נכסים של 5 מיליארד שקל".

עם שכר טרחה כזה, וכאשר בית המשפט נותן לכך גושפנקא במסגרת תיקי פירוק של חברות ועל חשבון החזר חובות לנושים של אותן חברות, כנראה שאין תמה שלבם של עורכי הדין גס ב-2.4 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker