השערורייה: ישראל תשלם מחיר גבוה משמעותית על חיסון לשפעת החזירים ותקבל רק שליש מהמנות בחורף

בכירים במשרדי האוצר והבריאות: "ההצעה חזירית, נוברטיס טועה אם היא חושבת שישראל לחיצה"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
רוני לינדר

>> ביקורת חריפה בקרב גורמים מקצועיים במשרדי הבריאות והאוצר נגד ההסכם המתגבש בימים אלה בין ישראל לחברת התרופות השווייצית נוברטיס, בנוגע לרכישת מיליון וחצי חיסונים נוספים לשפעת החזירים - כך נודע ל-TheMarker.

גורמים מקצועיים במשרדי הבריאות והאוצר המעורבים במשא ומתן אמרו כי חברות תרופות אחרות הציעו למכור לישראל מנת חיסון במחיר נמוך בהרבה - 7-9 יורו למנה - ובמועדי אספקה סבירים. לדבריהם, אם ייחתם ההסכם בתנאים המוצעים, תהיה זו החלטה שערורייתית. "ההצעה חזירית. נוברטיס טועה אם היא חושבת שישראל לחיצה", טענו אתמול.

אתמול עסקו במשרד הבריאות בבדיקת החוזה והמגבלות הטמונות בו, ובנוסף גילו כי הוא כולל כמה סעיפים בעייתיים. "מדובר בחוזה דרקוני, שלא נוכל לחתום עליו אם לא ישונה", טען בכיר במשרד. "כשקוראים את האותיות הקטנות מגלים שלמעשה החברה לא מתחייבת לכלום - הם מתחייבים לעשות מאמץ סביר לאספקת החיסונים בזמן, אבל משאירים לעצמם דרגות חופש בכל כך הרבה נושאים, עד שהתאריך הופך לא רלוונטי כמעט".

החברה הראשונה שעמה חתמה ישראל על חוזה אופציות לרכישת חיסונים, סאנופי פסטר, התחייבה לספק את החיסונים רק בתחילת 2010, כלומר בשיא או בסוף החורף, אז צפויה מגיפת השפעת להתפרץ בהיקף נרחב. במקביל, מנהל משרד הבריאות משא ומתן עם חברות נוספות על אספקה מוקדמת.

לפני כשבועיים הכריז ראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, כי החליט לרכוש חיסונים כאלה לכלל האוכלוסייה בישראל, בעלות של כ-450 מיליון שקל (מנת חיסון לכל אזרח). עם זאת, עד לרגע זה לא דווח מה יהיה המקור התקציבי למימון הרכישה.

בתשובה לשאלת TheMarker בעניין, נמסר ממשרד האוצר: "ההכרעה באשר לאופן המימון תתקיים בסמוך למועד רכישת התרופות". ממשרד הבריאות נמסר רק כי התקיים דיון בעניין בין סגן שר הבריאות, שר האוצר וראש הממשלה.

במערכת הבריאות גובר החשש כי התקציב לרכישת החיסונים יבוא על חשבון חלק מהתוספת המיועדת לסל התרופות. "כיצד ייתכן שלא מציגים בפני הציבור תוכנית קונקרטית לרכישת חיסונים, הכוללת את מקור המימון לשם כך?", תהתה ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה). "החשש הוא כי משרד האוצר עדיין מסתכל על תקציב סל התרופות כמקור מימון לרכישה הקרובה".

מלשכת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, נמסר כי רכישת החיסונים לא תבוא על חשבון סל התרופות. ואולם אדטו אינה ממהרת לקבל את תשובתו. "הבטחתו של סגן השר כי תקציב סל התרופות לא ייפגע אינה מספקת", אמרה. "יש לתמוה אם העיכוב במינוי ועדת הסל קשור לעיכוב בהודעה על תקצוב רכישת החיסונים - ואם אכן יש קשר בין הדברים, יש מקום רב לדאגה".

בימים האחרונים הודיע ארגון הבריאות העולמי כי הניסויים הקליניים בחיסונים הראשונים לשפעת החזירים אמורים להסתיים בספטמבר. רק אז ניתן יהיה לקבוע אם יש צורך בשתי מנות חיסון, או שניתן להסתפק במנה אחת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker