דעיכתו של כוכב הנדל"ן הניו יורקי שעיה בוימלגרין

פשיטת רגל כפויה, תביעות ועיקולים הם רק חלק מהאיומים המרחפים כיום מעל ראשו של מי שהיה יזם הנדל"ן הפעיל ביותר בניו יורק

כריסטין האני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ניו יורק טיימס

>> בשנות הפריחה בשוק הנדל"ן הניו יורקי, מעטים היו היזמים שמילאו את העיר בדירות יוקרה בקצב מהיר כמו שעיה בוימלגרין. בוימלגרין הפך משרדים פינתיים בוול סטריט לדירות רווקים מינימליסטיות, הקים דירות בטרייבקה שנחטפו על ידי ידועניות כמו גווינת' פלטרו, והציף את קצוות פארק סלופ בברוקלין בדירות חדשות. אך בוימלגרין, 58, פרש במהירות מאור הזרקורים, בעקבות היפוך גורלות חד. כיום, הוא מתמודד עם דרישה לפירוק אחת החברות שלו, פינוי ממטהו בברוקלין - צעד שאישר שופט לשנה הבאה - ועיקול של אולם תיאטרון בקווינס שהרוכש מכנה "עיקול ידידותי". בעלי דירות מגישים תביעות בגין עבודות הבנייה המתעכבות, הוא נאלץ לצמצם את כוח האדם בחברה שלו מ-200 ל-15, לפי הדוברת שלו, וכמה עובדים לשעבר מדווחים כי חמישה מבין שמונת ילדיו העובדים בעסק המשפחתי, מחפשים כעת תעסוקה חדשה.

בוימלגרין הגיע מישראל לניו יורק ב-1969, ועבד בתחום פינוי האזבסט, לפני שהתחיל בפרויקטים יזמיים קטנים. ב-2001 חלה פריצת הדרך שלו, כאשר הכיר את איל הנדל"ן והיהלומים לב לבייב בשיט תענוגות, והשניים היו לשותפים עסקיים.

מאז הקים בוימלגרין יותר מ-2,400 דירות בניו יורק העיר, והרחיב את אימפריית הנדל"ן שלו ליותר מתריסר מדינות. ובעוד כוכבו עולה בעולם הנדל"ן, כך עלתה גם תדמיתו הציבורית.

"הבחור היה בדרכו לפנתיאון של בוני העיר ניו יורק", אמר הווארד צימרמן, אדריכל שנשכר על ידי דיירי שלושה מבנייניו של בוימלגרין בברוקלין כדי להתמודד עם בעיות בבנייה. "הוא פשוט נשרף. נראה לי שהתשתיות שלו לא היו חזקות דיין כדי לעמוד בצמיחה", אמר.

בוימלגרין ממשיך להעביר מסרים אופטימיים. "אנחנו מתמודדים עם הבעיות שיש לנו, ולוקחים אותן במלוא הרצינות", אמר בהצהרה. "ישנם מכשולים קשים, אך כאשר מאבדים את האמון, מאבדים הכל", אמר.

שרה מירסקי, מנהלת פיתוח בחברה של בוימלגרין, טוענת כי הוא ימשיך לפתוח את התיאטרון בקווינס, וכן נכסים ברחוב 23 מערב, בצפון מדינת ניו יורק ובטקסס. "הוא רק מחכה לעת שבה יצליח לגייס מימון", אמרה.

לא לוקח אחריות

בינתיים, פרויקט דירות יוקרה ברחוב פיין סטריט 20, באזור הפיננסי, מהווה חלק מסכסוך עם אפריקה ישראל USA של לבייב, בגין האחריות על הבנייה, לדברי ריצ'רד מרין, מנכ"ל החברה. היחסים בין בוימלגרין ללבייב עכורים מאז שהשניים הפרידו עסקיהם ב-2007.

בנק ליברטיפוינט, שהוקם על ידי בוימלגרין ב-2005, קיבל ביולי הודעת דרישה להפסקת חלק מפעילויותיו, כמו הלוואות לנדל"ן מסחרי, מהתאגיד הפדרלי לביטוח פיקדונות (FDIC). נשיא הבנק, מרטון קורן, אמר כי הוא עובד על גביית תשלומים על הלוואות בעייתיות, והפסיק להעניק הלוואות חדשות. ביום שישי האחרון נתן ה-FDIC לבנק התראה של 30 יום לגיוס הון. קורן אמר כי הוא מקווה לגייס את ההון הדרוש וכי עומדות בפניו כמה אפשרויות.

מירסקי, הדוברת של בוימלגרין, לא מסרה תגובה אודות הסדר פשרה בבניין זה, אך אמרה כי באחרונה מבקשים ועדי בניין רבים הסדרים, תופעה שהיא מייחסת ל"ירידה בהכנסות מדמי ועד בגין עיקולים או פיגורים בתשלומים מצד תושבים".

צורת ההתמודדות של בוימלגרין עם הביקורת לא עזרה, לדברי דיירים ועורכי דין. על אף שיזמים רבים סובלים מבעיות דומות בבניינים חדשים, לדברי צימרמן, בוימלגרין בולט בכך שהוא לא מוכן לקבל אחריות על תיקונים בקלות. כאשר צימרמן נפגש עם בוימלגרין ועובדיו לגבי בעיות בשלושה בניינים בברוקלין, היזם טען שוב ושוב: "למה הם מצפים - בניין במנהטן?". מירסקי הכחישה את הדיווח, ואמרה: "התקנים ואיכות הבנייה זהים בכל שכונה".

בנוסף, ישנו מאבק הפינוי: הנרי ויינשטיין, המחזיק בבעלות על בניין בפרוספקט הייטס אותו חוכר בוימלגרין ומחזיק בו את משרדיו, תבע את בוימלגרין ב-2003 על מכירת הסכם החכירה לפורסט סיטי ראטנר. אך שעות ספורות לפני שעלה בידי ויינשטיין לפנות את בוימלגרין ממשרדיו, הנרי הרבסט - ספק שהתקין מערכות תקשורת בפרויקטים של בוימלגרין ומחזיק אף הוא משרדים באותו הבניין - הגיש בקשה לפירוק החברה של בוימלגרין, לפי פרסומים וראיונות עם הרבסט ועורך דינו של ויינשטיין, דיוויד ברודי. הרבסט אמר כי חשש להפסיד את משרדיו ואת המשרדים שהשכיר לאחרים. "הוא סירב להיכנס לפשיטת רגל", אמר הרבסט, "אז אנחנו מאלצים אותו להיכנס לפשיטת רגל".

עובדים לשעבר טוענים כי יש לשפוט את בוימלגרין על פי הישגיו. עידן שיבולת, שהיה מנהל המימון וההשקעות שלו, אמר כי הוא צופה שבוימלגרין יצא מהמשבר בשלום. "כמו טראמפ או מאקלו, הם פשוט ממשיכים לצמוח", אמר שיבולת. "הם לעולם לא מפסיקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker