צולר: הבאתי רווחים אדירים להע"ל, הקרן גומלת לי רעה תחת טובה

יו"ר קרן הסתדרות העובדים הלאומית לשעבר מגיב לתביעה בסך 190 מיליון שקל שהוגשה נגד בכיריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

<<"תביעה הנסמכת על טענות אווירה", "בלבול מחשבתי", "תביעת ענק חלולה, מסורבלת ומופרכת" - כך מכנה מיקי צולר, שהיה יו"ר קרן ההסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל), את התביעה בסך 190 מיליון שקל שהוגשה נגד בכיריה לשעבר, בהם הוא עצמו ושר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, המרצה מאסר בגין גניבה מקופת הע"ל בפרשה אחרת. "כל 'הפרשיות' המופיעות בכתב התביעה דווחו והיו ידועות למשרד האוצר לפני שנים. במהלך השנים נדם משרד האוצר", כתב צולר בתצהיר שהגיש באחרונה לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

מבדיקת TheMarker עולה כי הע"ל תשורה בע"מ, חברה בת של הע"ל שהיתה זרוע הניהול של קרנות הפנסיה שלה, מימנה ב-2004 את לימודיה האקדמיים של מזכירתו של צולר, רוית רפופורט. צולר עמד בראש החברה והיה האיש החזק בהסתדרות העובדים הלאומית ובקרן הפנסיה שלה. ההסתדרות שילמה 62 אלף שקל - 5,500 שקל עבור המכינה, ו-56.5 אלף שקל עבור לימודי תואר ראשון במינהל עסקים במכללת דרבי. מסמכים החושפים עניין זה התגלו על ידי רו"ח מנדי בהיר ועו"ד יוסי כץ, שחקרו את הנעשה בקרן הפנסיה של הע"ל. תגובת באי כוחו של צולר, עורכי הדין בעז בן צור וקרן שמש, לא התקבלה עד לסגירת הגיליון. קרן הע"ל מימנה לצולר ג'יפ ניסאן מורנו מודל 2007 ביבוא אישי בעלות של כ-400 אלף שקל. בבית הדין האזורי לעבודה, שבו מנהלת הע"ל מאבק משפטי נוסף נגד צולר, הפך הג'יפ לסוגיה בפני עצמה: מצד אחד, דורש צולר בתביעתו את זכויות הפרישה שלא קיבל ומנגד דורשת הע"ל דבר אחד בלבד, לקבל לידיה באופן מיידי את הג'יפ. בשלב זה צולר עדיין משתמש בג'יפ.

לפני כחודשיים וחצי הגישה קרן הפנסיה הע"ל תביעה נגד מנהליה לשעבר. על פי התביעה, קיבל צולר 11-13 מיליון שקל מקרן הפנסיה.

במרכז התביעה שלוש פרשות. בשנים 98'-2002 איפשרו צולר, הירשזון ובכירים אחרים בקרן השקעה של 125 מיליון שקל במלון הוד המדבר בים המלח. 100 מיליון שקל הושקעו בשיפוצים במלון, ו-25 מיליון בכיסוי הפסדיו. העבודות הוגדרו כהשבחת השווי, אך ערכו של המלון לא עלה. על פי התביעה, צולר והאחרים העדיפו את האינטרסים שלהם על פני האינטרס של עמיתי הקרן.

בתצהיר שהגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב משרטט צולר תמונה שונה לגמרי. טענתו המרכזית היא שסוגיית בית המלון, המהווה 85% מסכום התביעה (162 מיליון שקל), התיישנה - וזאת משום שההחלטה על השיפוץ התקבלה ב-98', והשיפוץ הסתיים באמצע 2002.

בכל מקרה, לשיטת צולר, הליך השיפוץ היה תקין וממוסמך ואף כלל מכרז, מינוי אנשי מקצוע כנדרש וכדומה. בעקבות זאת, ציין, המלון קפץ לרמה של חמישה כוכבים. השורה התחתונה, סיכם, היא שהמלון פועל בתפוסה שנתית של 85% ומניב רווחים של מיליוני שקלים בשנה. לדבריו, הקרן והמלון מסתירים את העובדה שבקופת המלון מסתתרים 90 מיליון שקל במזומן ובמניות.

צולר: הכל תקין

בפרשה השנייה, כך טוענת התביעה, בשנים 2003-2006 הובילו צולר ואחרים, באמצעות הע"ל תשורה ובאמצעות חברת פושקין בבעלותו הפרטית של צולר, העברה של דמי הניהול של עמיתי הפנסיה אל חברת פושקין. על פי התביעה, הקמת חברת הע"ל-תשורה היתה לבקשתו של צולר, והיא שימשה אמצעי לעקיפת המגבלה בדבר חלוקת הרווחים של קרן הפנסיה, השייכים לעמיתים.

בפרשה השלישית, במהלך 2004, כך נטען, שולם לצולר בונוס בשיעור של 5% ממניות בית ההשקעות דש איפקס, מניות שנרכשו באמצעות כספי עמיתי הקרן. צולר בחר לקבל את ערך המניות ולא את המניות עצמן, כך שקיבל לידיו בונוס במזומן בסך 2.4 מיליון שקל.

צולר מדגיש בתצהירו כי הקרן התעלמה בתביעה מהע"ל תשורה, ומשום מה תובעת ישירות את הכסף ממנו. צולר מבהיר כי החל לעבוד במקביל כיו"ר הע"ל תשורה ויו"ר הקרן של הע"ל וקבל תגמול חודשי זהה מכל גוף. "הע"ל תשורה הוסיפה לספק שירותי ניהול לקרן גם לאחר עזיבתי וללא קשר אלי", ציין. "עובדות אלה שומטות את הבסיס הרעוע ממילא לטענות המשיבות, כי חברת הע"ל תשורה הוקמה כדי לשמש צינור להעברת כספים אלי".

ומה לעניין הבונוס? "קיבלתי את הבונוס כדין", טוען צולר בתצהירו. התביעה בגין הבונוס, הוסיף, היא "דוגמה מובהקת לניסיון הקרן לגמול לי רעה תחת טובה. כמומחה בתחום ההשקעות הצלחתי לבצע עבור המשיבות עסקה יוצאת מן הכלל.

"לנוכח הצלחתה של העסקה, אשר אין חולק כי יש לזקוף אותה לזכותי, ולנוכח רווחי העתק שהושגו עבור השותפות, הוצע מתן הבונוס בגין פעילותי".

עו"ד ארנון שגב מייצג את קרן הע"ל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker