סינוכם רוכשת מתחרה אוסטרלית של מכתשים אגן ב-2.4 מיליארד ד'

החברה האוסטרלית, נופארם, דיווחה על קריסה של 50% במחיר קוטל העשבים גלייפוסט

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת סינוכם הסינית חתמה על הסכם לא מחייב בראשי תיבות לרכישת חברת נופארם (Nufarm) האוסטרלית. נופארם היא החברה המובילה בשוק חומרי ההדברה באוסטרליה והחברה השמינית בגודלה בשוק העולמי, במרחק קטן אחרי מכתשים אגן (2.1 מיליארד דולר לעומת 2.3 מיליארד דולר בהתאמה ב-2008). ההסכם כפוף עדיין לביצוע בדיקת נאותות מלאה על ידי סינוכם.

סינוכם הציעה לרכוש את הבעלות המלאה בנופארם תמורת 13 דולר אוסטרלי למניה - 17% יותר ממחיר הסגירה של המניה לפני הצעת הרכש. ההצעה משקפת לחברה שווי שוק של 2.8 מיליארד דולר אוסטרלי (2.4 מיליארד דולר). בתוספת חוב פיננסי נטו של 900 מיליון דולר אוסטרלי, המחיר משקף לנופארם ערך חברה (EV) של 3.7 מיליארד דולר אוסטרלי. סינוכם, שנמצאת בבעלות ממשלתית, נוסדה ב-1950 ומייצרת דשנים, חומרי הדברה וזרעים. על פי הערכות, סינוכם ייצרה עבור נופארם חלק מקוטל העשבים הלא סלקטיבי גלייפוסט, שהיה אחראי ל-31% מהכנסותיה של נופארם ב-12 החודשים שהסתיימו ביולי 2009.

מקורות בשוק ההון העריכו שבטווח המיידי ההשפעה של העסקה על מכתשים תהיה אפסית. ואולם בטווח הארוך, ובעקבות השקעות ניכרות ברישוי ובכושר ייצור, עשויה סינוכם ליהפך ליצרנית בעלת אינטגרציה אנכית (מעורבת בכל שלבי הייצור של חומרי ההדברה כולל חומרי הגלם) שתוכל לנצל סינרגיות ייצוריות ושיווקיות עם החברה הנרכשת. להערכתם, העסקה היא חלק מהמגמה של שלטונות סין לצמצם את מספר החברות הקטנות בסין שפעילות בענף ושאינן שומרות על תקני איכות הסביבה, בתמורה להרחבת פעילותן של מספר חברות גדולות לשוק העולמי.

רכישת נופארם תספק לסינוכם ערוצי שיווק באזורים גיאוגרפיים שבהם אין לה נוכחות. מלבד אוסטרליה - שהכניסה לנופארם 643 מיליון דולר אוסטרלי, 24% מההכנסות בשנת הכספים החולפת, מחזיקה נופארם בנוכחות בצפון אמריקה (777 מיליון דולר אוסטרלי - 29% מההכנסות) וכן באירופה (24% מההכנסות) ובאמריקה הלטינית בעיקר בברזיל, ארגנטינה, וצ'ילה (15% מההכנסות).

התוצאות הכספיות של נופארם לשנת הכספים 2009, שפורסמו בסוף השבוע שעבר, כללו כמה בשורות שליליות מבחינתה של מכתשים אגן. נופארם דיווחה על קריסה של 50% במחיר הגלייפוסט ב-6 השבועות האחרונים של שנת הכספים, החל ממחצית יוני וביולי 2009. זאת, כתוצאה מגידול חזק בכושר הייצור מול ביקוש נמוך באוסטרליה ובארה"ב, ודחייה של רכישות על ידי מפיצים וחקלאים כתוצאה ממלאים גבוהים וממחנק האשראי.

ההרעה בשוק הגלייפוסט עלולה לרמז על חולשה גם במכתשים אגן שמשווקת את גלייפוסט באוסטרליה ובאמריקה הלטינית, וש-13% מהכנסותיה ב-2008 נבעו ממכירתו. הרווח הגולמי של נופארם משיווק גלייפוסט הסתכם השנה ב-124 מיליון דולר - ירידה של 56% לעומת 2008, כשבארה"ב נרשם הפסד גולמי של 21 מיליון דולר.

נופארם רשמה הפרשה של 63.5 מיליון דולר אוסטרלי בגין ירידה בשווי מלאי הגלייפוסט שנרכש במחירים גבוהים. ההרעה בשוק זה גרמה לירידה של 51% ברווח התפעולי, שהסתכם ב-2009 ב-152 מיליון דולר. התחזית של נופארם עלולה להדאיג גם את בעלי המניות של מכתשים. החברה האוסטרלית אמנם נקטה צעדים כדי להבטיח שעסקי גלייפוסט יהיו תחרותיים ורווחיים ב-2010, אך תנאי השוק יהיו עדיין קשים. נופארם מציינת שמחנק האשראי בברזיל הוקל, כך שהחברה מצפה לגידול במכירות ולעלייה בשולי הרווח. ואולם להערכתה רמות המלאים של חומרי ההדברה עדיין גבוהות בעיקר בארה"ב, ויובילו להחרפת התחרות ולמחירים נמוכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker