מדוע הבנקים הציעו לשלם פחות על הבנק לפיתוח תעשייה

הסיבות בגללן תימחרו הבנקים את התיק בסכומים נמוכים

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> אם גם במערכת הבנקאות סבורים שבארינבוים עשה עסקה טובה, מדוע הבנקים שהשתתפו אף הם במכרז תימחרו את התיק בסכומים נמוכים יותר? לכך יכולות להיות כמה סיבות: הראשונה היא שהבנקים, המחויבים לבצע הפרשות על פי כללי בנק ישראל ובייחוד לרתק הון לפעילות הלוואות בסיכון גבוה על פי כללי באזל 2, יכולים לצפות לתשואה נמוכה יותר על ההון מתיקי ההלוואות.

הסיבה השלישית נעוצה בבעלי המניות האמריקאים של הבנק. לבנק לפיתוח תעשייה יש בעלי מניות אמריקאים, ולאורך השנים כאשר הוא חילק דיווידנדים, היה צורך להעביר את הסכומים אליהם. אלא שעקבותיהם של חלק מבעלי המניות האמריקאים אבדו. הבנק לפיתוח תעשייה העביר את הסכומים בנאמנות לבנק הנאמנויות האמריקאי מלון, אך לקראת המכרז התברר כי על פי החוק בארה"ב, אם לא מאתרים את בעל המניות יש צורך להעביר את הכסף למדינה האחרונה שבה היה רשום - אחרת נוצרת לחברה מחלקת הדיווידנד חשיפה פלילית.

מכיוון שמלון השאיר את הכסף אצלו בנאמנות ולא העביר אותו למדינות, קם חשש בקרב המשתתפים במכרז - ובייחוד בקרב הבנקים שחלק מפעילותם היא בינלאומית - בגין החשיפה הזאת, ונדרשו חוות דעת שונות כדי לגדר את תחומי החשיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker