לידר שוקי הון על אפריקה ישראל: המניה יכולה להיחתך ביותר מחצי

בבית ההשקעות ממשיכים להמליץ למכור את המניה במחיר יעד של 20 שקל - הנמוך בכ-62% ממחירה בבורסה

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

למרות שמניית אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב עלתה בשבועות האחרונים בעשרות אחוזים, בבית ההשקעות לידר שוקי הון ממשיכים להמליץ למכור את המניה. "אפריקה יקרה, גם תחת ההנחה שנראה שיפור משמעותי במצבן של חברות הבנות", כותבים בבית ההשקעות.

"חשוב לזכור עוד שתי נקודות: הראשונה היא, שעדיין אין הסדר עם בעלי האג"ח, ובמקרה שהמגעים ייכשלו הדבר יעשה רע מאוד למניה. בנוסף, לאחר ההסדר יהיו הרבה בעלי מניות חדשים, שהיום כמעט ולא מחזיקים במניות. לאחר ההסדר הם עשויים לפעול למימוש החזקותיהם", כותבים אלון גלזר סמנכ"ל מחקר של לידר שוקי הון וגליה מיכליבץ' האנליסטית של בית ההשקעות.

בסקירה, הנושאת את הכותרת "כמה תהיה שווה מניית אפריקה לאחר ההסדר?", גלזר ומיכלביץ' ממשיכים להמליץ למכור את המניה במחיר יעד של 20 שקל - מחיר הנמוך בכ-62% מהשווי שבו היא נסחרת בבורסה.

כלכלני לידר בחנו את השווי של אפריקה לאחר התגבשות ההסדר, לפי עקרונות שסביבם מתנהלים כיום המגעים הכוללים הזרמה של מיליארד שקל על ידי לבייב; המרה של 1.5 מיליארד שקל מהחוב למניות חברות הבנות; השארת השליטה באפריקה אצל לביב; וכן, המרת חוב של 2.5 מיליארד שקל למניות אפריקה ישראל, כך שהחוב לאחר ההזרמה וההמרה יירד מ-8 מיליארד שקל ל-3 מיליארד שקל, כך שבעלי מניות המיעוט ידוללו מהחזקה של כ-25% לכ-10%-15%.

גלזר ומיכלביץ' מציינים כי בשל חלוקת מניות החברות הבנות לבעלי האג"ח, הפוטנציאל העתידי להצפת שווי באפריקה קטן. לפי החישובים של שנערכו, שווי ההחזקות של אפריקה עומד על כ-10.2 מיליארד שקל, היקף התחייבויותיה סולו הוא 8 מיליארד שקל (לא כולל ארה"ב) וכן התחייבויות של כ-5 מיליארד שקל בגין הפעילות בארה"ב. משום כך, שווי ההחזקות של אפריקה (NAV) הינו שלילי ומסתכם במינוס 2.9 מיליארד שקל, נתון הגוזר מחיר מניה שלילי של מינוס 51 שקל למניה.

לגבי מודל השווי הנכסי הנקי (NAV), כותבים בלידר כי "לאחר ההסדר נגיע למצב ששווי החברה יעמוד על כ-1 מיליארד שקל, שווי שיגזור מחיר נמוך מאוד למניות - פחות מ-10 שקל למניה".

בלידר המשיכו לבחון את המודל גם תחת הנחות אופטימיות עם שיפור דרמטי בשווי ההחזקות של אפריקה בתקופה הקרובה. ההנחות במקרה זה היו כי תהיה עלייה של 100% בשווי של כל חברות הבנות הציבוריות (אפריקה נכסים, אפריקה מגורים, אפריקה תעשיות, דניה סיבוס ואפי פיתוח) וכן עליית שווי של כ-350 מיליון דולר בפעילות בארה"ב.

בהתאם להנחות אלה, הסיקו בלידר שוקי הון כי שווי ההחזקות של אפריקה עולה לכ-5.7 מיליארד שקל, אך הוסיפו כי בשל תוספת משמעותית של המניות שיונפקו - השווי הזה משקף מחיר מניה שעדיין נמוך מ-50 שקל. בעקבות כך, מציינים בלידר שוקי הון, נראה כי רכישת המניות של חברות הבנות בכלל ושל אפי פיתוח בפרט, עדיין עדיפה בהרבה.

שווי ההחזקה של בעלי מניות המיעוט היום הוא כ-750 מיליון שקל (25% משווי של כ-3 מיליארד שקל). בהתאם לכך טוענים בלידר כי כדי לשמור על שווי של 750 מיליון שקל בעת דילול לשיעור של כ-15% (כשבלידר מאמינים כי הדילול יהיה אפילו גדול יותר) שוויה של אפריקה צריך להיות 5,000 שקל למניה, ומחירה של אפריקה כיום רחוק מאוד משם.

בלידר בחנו גם את שוויה של קבוצת אפריקה ישראל לאחר ההסדר עם בעלי האג"ח, תחת ההנחות הבאות: לבייב יזרים כמיליארד שקל; הנפקת המניות תיעשה לפי מחיר של 50 שקל למניה (בדומה למחירה בשוק), כך שלבייב יקבל 20 מיליון מניות נוספות, הגופים המוסדיים יקבלו כ-45 מיליון מניות (37%) והציבור ידולל להחזקה של 12% (בהשוואה ל-25% לפני ההסדר).

משמעות הדבר הינה, כי יום לאחר הסדר החוב, לבייב יחזיק כ-61.4 מיליון מניות בקבוצת אפריקה ישראל, ויישאר בעל השליטה עם החזקה של 51%. בהתאם לכך, אפריקה תנפיק כ-65 מיליון מניות חדשות, כשהמוסדיים מוותרים על חוב כולל של כ-4 מיליארד שקל. אפריקה תישאר עם החזקות של 51% מהמניות בחברות הבנות, החזקה של 37.5% בדרך ארץ (זכיינית הפעלת כביש חוצה ישראל), החזקה של 26% באלון חברת הדלק לישראל, החזקה של 46.2% בערוץ 9, החזקה של 50% בגוטקס מודלס, וכן החזקה של 100% מהפעילות המדממת בארה"ב (שבגינה נוצר גירעון בהון עצמי של כ-250 מיליון דולר).

בהתאם להנחות אלה שוויין הכולל של החזקות אפריקה נאמד ב-8.73 מיליארד שקל, התחייבויות נטו של 3 מיליארד שקל (לא כולל ארה"ב) וכן התחייבויות של כ-5 מיליארד שקל בגין הפעילות בארה"ב. בתחשיב זה שווי ההחזקות של אפריקה לאחר ההסדר נאמד ב-708 מיליון שקל, שווי שגוזר למניית אפריקה מחיר של 6 שקל למניה.

בנוסף לכך, כלכלני לידר בחנו את שוויה של אפריקה תחת ההנחות הקודמות, אך הוסיפו גם הנחות אופטימיות כי מניות חברות הבנות יעלו ב-100% וההון העצמי בגין הפעילות בארה"ב יעמוד על כ- 100 מיליון דולר. בהתאם להנחות אלה, השווי הנכסי הנקי של אפריקה נאמד ב- 5.65 מיליארד שקל, הגוזר שווי של 47 שקל למניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker