פרופ' דני צ'מנסקי: "המשך המשבר וקידום פרויקטים מצד הקבלנים יביאו לירידות במחירי הדירות"

לפי פרופ' דני צ'מנסקי מהטכניון, הקדמת פרויקטים על ידי קבלנים ורכישת קרקעות יווסתו את עליית המחירים שנרשמה בחודשים האחרונים, אך אם המשבר יסתיים בתוך שנה וחצי - מחירי הדירות יעלו

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

שוק הנדל"ן ימשיך להתנהג בתקופה הקרובה באופן בלתי צפוי - כך סבור הכלכלן פרופ' דני צ'מנסקי מהטכניון ומחברת הייעוץ צ'מנסקי-בן שחר. לאחר עליות המחירים שנרשמו בחודשים האחרונים, צ'מנסקי רואה אפשרות לירידת מחירים עקב המשך המשבר והקדמת פרויקטים מצד הקבלנים. עם זאת, לדבריו, אם המשבר יסתיים בתוך שנה עד שנה וחצי, ישתנה שוב המצב ומחירי הדירות ישובו לעלות.

באחרונה אכן ניכרת התעוררות גדולה של שוק הנדל"ן וגידול משמעותי במספר העסקות. מאי האחרון היה חודש שיא בשנים האחרונות, שבו נרכשו יותר מ-1,700 דירות חדשות, ונראה כי גם יוני ויולי ייחשבו לחודשים טובים מאוד מבחינת השוק. כפי שנחשף ב-TheMarker הדבר הביא לתופעה חדשה בשוק, שבמסגרתה קבלנים מקדימים שיווק ותחילת הקמה של פרויקטים. ההערכה היא שב-2009 יתחילו בהקמת אלפי יחידות דיור, שלא נכללו בתוכניות העבודה המקוריות של הקבלנים לשנה זו. זאת, משום שהיצע הדירות הידלדל מאוד בחודשים האחרונים.

תופעה נוספת שנרשמה בתקופה האחרונה היא התעוררות גדולה בשוק הקרקעות. קבלנים החלו לרכוש קרקעות ולגלות עניין גדול יותר במכרזי מינהל מקרקעי ישראל.

שני התופעות הללו, מעריך צ'מנסקי, יתחילו לווסת בקרוב את העלייה שנרשמה באחרונה במחירי הדירות. "עליות המחירים מדרבנות את הקבלנים לפעול להגדלת היצע הדירות. ההיצע ימשיך להיות מוגבל ולא מספק, אך עקב רכישת הקרקעות נראה בעוד כשנתיים גידול ממשי בהיצע הדירות ובהדרגה הגידולים הללו יווסתו את הלחצים לעליות המחירים", הוא אומר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker