בכיר במנורה מבטחים: "היו עובדים שסיפקו הסברים הגיוניים לשינויים"

(עדכון) הבכיר הגיב לחשיפה של פרשת הבקדיינטינג בחסכונות העובדים ■ "הבכיר שסיים את עבודתו בעקבות הפרשה לא התכוון לפגוע בחברה"

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

<<"הבכיר בחברה שביקש לשנות את מסלולי ההשקעה בפוליסות שלו שלא לפי הנהלים וסיים את עבודתו בעקבות הפרשה, לא התכוון להזיק לחברה או לעשות משהו לא בסדר, אבל סיים את עבודתו מכיוון שמה שלא אפשרי ללקוחות לא יכול להיות אפשרי גם לעובדים" - כך אמר בשבוע שעבר ל-TheMarker מקור בכיר במנורה מבטחים בתגובה לחשיפת פרשת הבקדייטינג. הבכיר הוסיף: "כמה עובדים הציגו הסברים משכנעים לבקשות השינוי".

בשבוע שעבר נחשף כי עובדים, סוכנים ולקוחות של חברת הביטוח מנורה מבטחים, שניהלו את חסכונותיהם בפוליסות השקעה מסוג טופ פייננס של החברה, נהגו לשנות באופן רטרואקטיווי את מסלולי ההשקעה, באמצעות טלפון או מייל לפקיד האחראי על השינויים. אלה ביקשו מהפקיד לבצע את השינוי כך שייכנס לתוקף בתאריך מוקדם יותר, וימנע מהם הפסדים בשל הירידות שהיו בשוק באותה תקופה. הזמן הממוצע שביקשו להחזיר לאחור היה כשבועיים.

במנורה מבטחים הסבירו כי הבכיר ביקש לשנות את מסלולי ההשקעה בפוליסות הפרטיות שלו יום אחד בלבד לאחור, כדי להתגבר על כך שהמערכת במנורה מבטחים מזינה את השינויים יום אחד לאחר קבלתם, ולא במטרה לתזמן את השוק. הבכיר סיים את עבודתו בחברה, הוסיפו, מכיוון שלא ייתכן שעובד יוכל לבקש לעשות מה שלקוח לא יכול.

"ואז אותו פקיד ואותם עובדים זוטרים שראו שזה אפשרי, התחילו לבקש גם הם לבצע שינויים לאחור", סיפר מקור בכיר במנורה מבטחים. לדבריו, לאחר גילוי הפרשה על הביקורת הפנימית של מנורה מבטחים נבדקו כל הפעולות שבוצעו בפוליסות הטופ פייננס בחברה: "גילינו שבערך 20 עובדים ביצעו שינויי מסלול רטרואקטיווית בפוליסות שלהם, ושבעה עובדים שלחנו לפוליגרף.

"כמה מהעובדים הציגו הסברים משכנעים, למשל, שהם ביקשו לשנות את מסלול ההשקעה אך הפקיד לא ביצע את בקשתם. כמה ימים לאחר מכן, כשנוכחו שהשינוי לא בוצע, הם פנו שוב לפקיד ודרשו ממנו לבצע את השינוי נכון לתאריך המקורי בו ביקשו ממנו לעשות זאת".

"המקרה דווח מיד"

במנורה מבטחים מספרים כי כל מי שהיה חשש שביצע את השינוי הרטרואקטיווי כדי לגנוב כסף, לא נמצא כיום בחברה. בסוף השבוע שעבר פירסם המפקח על הביטוח ידין ענתבי תגובה לפרסומים, שלפיה הוא בודק את הנושא. בפיקוח על הביטוח הבהירו כי לא היו מודעים לפרשה עד לאחרונה. ביום חמישי פירסמה מנורה דו"ח מיידי לבורסה שבו הגיבה לפרסום ב-TheMarker. בדו"ח כתבה החברה: "האפשרות שנעשו פעולות רטרואקטיוויות עלתה לפני כשנה וחצי אגב בקשה לפדיון פוליסה שנבדקה ועוררה חשד לאי תקינות. המקרה דווח מיד למבקר הפנים של מנורה ביטוח אשר ביצע בדיקה יסודית של הנושא, לרבות באמצעות גורם חקירתי חיצוני.

"על ממצאי הבדיקה הראשונית דווח לוועדת הביקורת ובמקביל למפקח על הביטוח. הפעילות בוצעה באמצעות צמד עובדים (שאחד מהם עזב את החברה והשני הועבר לפעילות בסוכנות הבת של החברה תחת פיקוח ומגבלות). במקביל בוצעו פעולות להקטנת הנזק לחברה, לרבות באמצעות גבייה של כספים שנזקפו לפוליסות לכאורה שלא כדין".

עוד דיווחה החברה כי "מנורה ביטוח אינה צופה חשיפה משפטית ואם בכלל הרי שהיא אינה משמעותית ובוודאי שאינה מהותית. בכל מקרה ההשפעה הכלכלית (של הפרשה) נמוכה מאוד ובוודאי שלא מהותית והיא על כספי הנוסטרו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker