מבוא מציאותי לחלום ההתעשרות: האם באמת אפשר ללמוד לסחור במניות בעשרה שיעורים?

הנסיקות בשווקים הביאו לגיאות מחודשת גם בתעשייה הנלווית של מכללות שוק ההון ■ האם ניתוח טכני אכן עוזר למישהו להתעשר? ■ ממה צריך להיזהר?

שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי

הגרף המידרדר של אפריקה ישראל, המוקרן על גבי המסך, מושך את מלוא תשומת הלב. הכיתה מזדקפת. לצדו של גרף המניה מוקרנת המלצת קנייה מאוגוסט 2007 של בנק UBS, שהעניק למניה מחיר יעד של 600 שקל. בזמנים שבהם אפריקה עדיין נאבקת על חייה והמניה נסחרת סביב 50 שקל, ההמלצה סוחטת מהסטודנטים חיוכים. "מה היה צריך להדליק לאנליסטים של UBS נורות אדומות?" שואל המרצה, רועי ראובני. מיד נשלפות שלל תשובות: "המחזורים היו גבוהים מאוד, וזה איתות לחולשה", "המוסדיים משחררים סחורה", "המניה עלתה 30% ללא תיקון, לא היה מימוש".

"הגעתי לכאן כי אני רוצה לעשות את מה שחבר שלי עשה", מספר אסי בן הרוש, 39, נהג מונית במקצועו. "הוא השתתף בקורס במכללה, והתחיל לסחור. הולך לו כל כך טוב, עד שהוא יכול לעזוב את העבודה. הוא מרוויח 8,000-7,000 שקל בחודש".

"אני לא שואפת להרוויח כאלה סכומים", אומרת גלית, סוכנת נסיעות. "מספיקים לי 500 שקל בחודש, כדי לשלם את החוגים של הילדים".

קורסי ההיכרות עם שוק ההון נהפכו לפופולאריים מאוד בשנות הגיאות. תמורת 2,000-5,000 שקל מתוודעים בהם הסטודנטים למושגים בסיסיים בשוק ההון. מה מניע אנשים מתחומים שונים לבלות לפחות יום בשבוע בניתוח מניות ואג"ח? ככל הנראה, חלום להתעשרות קלה ומהירה.

"כך משווקים את הלימודים - מוכרים חלומות", אומר בכיר באחת המכללות. "יש כאלה שלוקחים את זה באיזי, חושבים שזו דרך לקבל תוספת הכנסה, מעין משכורת 13. אבל החלום הגדול, בעיקר של גברים, הוא להשתחרר מעבודת היום ולשבת בפיג'מה מול המחשב. אני לא מדבר רק על אנשים שמחזיקים בעבודות לא רווחיות - יש גם מהנדסים בתחום ההיי-טק שמחפשים את הדרך החוצה באמצעות שוק ההון".

לצד התלמידים ששואפים להרוויח, יש כאלה שפשוט רוצים להבין טוב יותר איך עובד שוק ההון. כאלה הם אלה, מורה בגמלאות ("אני נהנית מהלימודים - פתאום מתחברים לי דברים ואני מבינה על מה כולם מדברים. השקעות לא נמצאות על הפרק"), ומעיין שהגיע כדי לקבל תמונה רחבה יותר ("הכסף שלי נמצא בבתי ההשקעות").

נפתלי מנדלוביץ', מנכ"ל מגמות, המכללה הוותיקה בתחום, מספר על סוג אחר של סטודנטים - עם מטרה אחת. "כולם מגיעים הנה כי הם רוצים לעשות כסף", הוא אומר. "כל הזמן שואלים אותי במה להשקיע. אני נותן להם את הכלים, והם צריכים להחליט לבד".

יניב ארביב, ממייסדי מכללת פסגות, מספר על קהל יעד דומה. "רובם מגיעים ללמוד כי הם רוצים להשקיע. מעטים עושים זאת כי הם רוצים להבין טוב יותר את התחום. כמה מהסטודנטים, בדרך כלל המבוגרים יותר, רוצים להבין טוב יותר את יועץ ההשקעות שלהם ולנתב אותו. הם רוצים לדעת מתי הבורסה פחות טובה, כדי שהם יוכלו לומר ליועץ ההשקעות שזה הזמן להקטין את החשיפה המנייתית. הם לא יקנו או ימכרו מניות באופן ישיר, אבל הם יבינו מה יועץ ההשקעות עושה עם הכסף שלהם. הקהל הצעיר יותר, בני 23-29, מחפשים את הכסף המהיר".

כמו פטריות אחרי הגשם

כיום פועלות בישראל כעשר מכללות ללימודי שוק ההון, עם מחזור שנתי מוערך של 30 מיליון שקל. המכללות מציעות קורסי היכרות עם שוק ההון, וכן קורסים מתקדמים יותר של ניתוח טכני, מסחר תוך יומי ומט"ח. בכמה מהמכללות יש גם קורסים להכנה למבחנים בתחום, למשל לקבלת רישיון לייעוץ השקעות או לייעוץ פנסיוני.

בחודשים האחרונים, עם המומנטום החיובי בשווקים והתאוששותה של הכלכלה העולמית, מתפתח שוב הרעב להכיר את העולם הפיננסי ולרכוש ידע בתחום. ארביב מעיד כי מצב העסקים בפסגות מעולם לא היה טוב יותר, ומייחס את המגמה החיובית לגל הירוק ששטף את הבורסה מתחילת השנה.

"ההיסטוריה מלמדת שלאחר כל תקופת שפל מגיעה תקופה של גיאות והזדמנויות", אומר ארביב. "אנשים רוצים לנצל את המגמה. הם מבינים שהמצב בבורסה טוב ושאפשר להרוויח, ורוצים להשתלב באופנה הזאת. נכון, ייתכן שהם ירוויחו גם בלעדינו, אבל אנחנו נותנים להם כלים נוספים. למשל, מלמדים מתי לצאת מהשוק".

ניצני ההתעוררות בענף מופיעים לאחר תקופה קשה יחסית, שהתאפיינה בירידה משמעותית בהיקפי הפעילות. בתחילת 2007, בעיצומה של הגיאות, הענף רתח. אלפי סטודנטים נרשמו למכללות, והביקושים הגבוהים קידמו את פתיחתן של מכללות חדשות. בתקופה ההיא נהגו גם חברות ממשלתיות וחברות גדולות כמו אינטל ואמדוקס לשלוח את העובדים שלהן לקורסי היכרות במחירים מסובסדים.

אלא שלפריחה היתה גם השפעה שלילית. בכיר באחת המכללות מספר כי הביקושים הערים דחפו אנשים ללא רקע מתאים לפתוח מכללה משלהם. "תחילת 2007 היתה תקופה מטורפת", הוא אומר. "בכל יום היית שומע על מכללה חדשה שנפתחה. היו הרבה אנשים שעשו קורס במכללה, סחרו במשך חצי שנה והחליטו לפתוח מכללה משלהם. הם היו לוקחים את המצגות שהעבירו להם כמה חודשים לפני כן, משנים את הרקע ואת הלוגו ומלמדים את הסטודנטים".

עם פרוץ המשבר, הצמיחה בענף נבלמה, וב-2008 מכללות רבות סגרו את שעריהן, ביניהן גם מכללות גדולות כמו ברוקרטוב ומשב שוקי הון. ענף המכללות התכווץ ב-70%-80% לעומת היקפיו בתחילת 2007. הירידה מתבטאת גם בתנועה בפורומים באינטרנט. "הרבה אנשים לא מנוסים, שחשבו שהם יודעים להשקיע, נמחקו", אומר בכיר בענף. "בשוק פועלים כיום מוסדיים ושחקנים מתוחכמים. השחקים הקטנים יושבים על הגדר, כי הם הפסידו הרבה כסף".

מנדלוביץ', הפועל בתחום כ-20 שנה, מסביר כי מדובר בתופעה מוכרת. "בגיאות צצות מכללות חדשות כמו פטריות אחרי הגשם", הוא אומר. "שלושה חודשים לאחר תחילת המפולת - זהו סוף הסיפור עבור רובן. זה תמיד אותו דבר: ב-1993 היו 12 מכללות, וב-1994 נשארתי לבד. ב-2000 היתה גיאות בענף, אבל ב-2002 רוב המכללות נעלמו. ב-2006-2007 היתה גיאות, וב-2008 שוב נעלמו רבות מהן. עכשיו הן מתחילות לחזור לפעילות".

מלבד צניחת המדדים ב-2008, שהבריחה את המשקיעים, בענף מזכירים גם את פריחתן המואצת של חברות הפורקס כמגמה שדחקה את המכללות הצדה. חברות הפורקס, שמציעות פלטפורמת מסחר במט"ח דרך האינטרנט, מושכות את המשקיעים הפוטנציאלים באמצעות קורסים בחינם, מתנות והבטחה לכסף גדול. אנשים המבקשים להכיר את שוק ההון מגיעים לקורסי הפורקס, המוצעים להם לרוב ללא תשלום.

"אדם מקיש בגוגל ?לימודי שוק הון', ומקבל בין התוצאות גם את חברות הפורקס", אומר ארביב. "הוא מרוצה - מבחינתו, מה ההבדל בין מניות למטבעות? הכל שוק ההון. אנשים בכלל לא מבינים למה הם נכנסים".

כשהענף רתח - נהרו למכללות

אין מחלוקת באשר לתועלות הגלומות בהיכרות עם שוק ההון: המכללות מאפשרות לכל דורש לקבל מבט על הנעשה בשווקים, הסברים על כלי השקעה בולטים ועל תיק ההשקעות האישי, גם אם הוא מנוהל בבתי השקעות.

הבעיה היא ששיטות הלימוד שנלמדות בקורסים בסיסיות מאוד. ב-15 שיעורים אי אפשר ללמד ניתוח פיננסי אמיתי שיאפשר בחינה מדויקת של מניה או של אג"ח להשקעה. לכן, שיטות הלימוד המקובלות בקורסים האלה פשוטות יחסית. פשטותן מעניקה לסטודנטים ביטחון שהם יכולים לעשות כסף קל גדל.

"התחושה היא שכך אפשר להרוויח בקלות", אומר בכיר בתחום המכללות. "יש הרבה זלזול בעיסוק בהשקעות, כאילו כל אחד יכול, כאילו אין הבדל בין סוחר שעובד בתחום 20 שנה לבין מישהו שסיים אתמול עשרה שיעורים באיזו מכללה. קורס של עשרה מפגשים לא הופך אותך לאנליסט ולא לסוחר".

יאיר בר, 30, עובד היי-טק, נרשם לקורס היכרות בתחילת 2007. "באותם ימים כולם חשבו שאפשר לאסוף כסף מהמדרכה", הוא נזכר. "כל מה שצריך הוא לעשות קורס ולהתכופף. בתוך כמה חודשים הבורסה החליפה כיוון וכל החוקים והגרפים שלמדנו הפסיקו לעבוד. יצא ששילמנו שכר לימוד כפול".

"החטא הכי גדול של הקורסים האלה הוא שהם נותנים לתלמידים תחושה שבתוך עשרה שיעורים הם יידעו את הסוד", אומר מנכ"ל אחת המכללות. "אנשים שלא יודעים מה ההבדל בין ריאלי לנומינלי נכנסים לבורסה. למה? כי הם לקחו כמה שיעורים בניתוח טכני ועכשיו הם מרגישים בנוח. אין להם שום ידע כלכלי, גם לא ידע במסחר, הם לא מביאים בחשבון שיכולים להתרחש כל מיני דברים שיסתרו את כל התיאוריות שהם למדו".

"לפני המשבר, כשהענף רתח וכולם רצו לקחת חלק בעליות בשווקים, היתה נהירה גדולה למכללות", אומר בכיר באחת המכללות. "היו סטודנטים שהגיעו כדי לקבל את השורה התחתונה. בכלל לא עניין אותם ללמוד, הם לא הקשיבו או הכינו שיעורי בית, חלקם אפילו הפריעו. כל מה שעשו היה לנדנד למרצים שיתנו להם טיפים".

פשטותו של שוק ההון ברמות הבסיסיות שלו מזמינה ביקורת רבה מצד אנליסטים וכלכלנים, המנתחים השקעות באמצעים מעמיקים, כמו בחינת דו"חות כספיים, התרשמות ממצב התחרות והענף ובניית תחזיות לרווחים. הם גורסים כי בהיעדר ניתוח פיננסי של החברה, בחינת המאזנים, מצב התחרות וכמות המזומנים - אי אפשר לנבא את עתיד המניה. לדבריהם, קורסי ההיכרות שמציעות המכללות מכוונים לאנשים שלרוב לא מחזיקים בידע כלכלי-פיננסי. לכן אי אפשר ללמד בהם את שיטות הניתוח המקובלות בבתי ההשקעות - ונבחרות שיטות מוגבלות יותר.

"הגעתי לכאן והתלהבתי מאוד", מספר מעיין, שלומד ניתוח טכני בקורס הבסיסי שמציעה מכללת פסגות - "ניהול תיק השקעות עצמי". "הניתוח הטכני פשוט, ואני מרגיש ממש נוח להשתמש בו".

גלית, סוכנת הנסיעות, מודעת למגבלות השיטה, אך הן דווקא מתאימות לה. "אין לי סבלנות לקרוא עיתונים כלכליים ואני לא יודעת לנתח דו"חות כספיים", היא אומרת. "הניתוח הטכני הוא שיטה פשוטה וקליטה. זה מתאים לי. אם זה היה סבוך יותר - אין סיכוי שהייתי נכנסת לזה".

"בקורס ניהול תיק השקעות עצמאי, ניתוח טכני הוא ליבת הלימודים", אומר ארביב. "זו שיטה מוגבלת, אבל היא הכי מתאימה למשקיע הפרטי. זה קשקוש לחשוב שבתוך ארבעה חודשים משקיע יקבל כלים לניתוח פונדמנטלי של חברה. אחרי כזה קורס אי אפשר לנתח את המצב של טבע ולקבוע אם כדאי לקנות את המניה שלה. כדי לעשות את זה צריך להיות כלכלנים או גוף מחקר שחשוף למידע. ניתוח טכני מציג את התמונה באופן מהיר וקליט.

"השיטה הזאת טובה לטווח ההשקעה הבינוני, לשבועות או לחודשים, שאליו מכוונים המשקיעים הפרטיים. פרט לניתוח הטכני, אנחנו מלמדים דברים פשוטים כמו מתאמים בין שווקים. אם השוק האמריקאי עולה, הוא משפיע עלינו, על השוק בהודו ועל השוק בסין. אני לא מבין בהודו ובסין, אבל אני יודע שיש מתאם - כולם עולים ביחד וכולם יורדים ביחד".

מאיר ברק, מנכ"ל טריידנט המפעילה מכללה להכשרת סוחרי יום, סבור כי כל השיטתיות שעליה מבוסס הניתוח הטכני אינה ישימה. "החוקים לניתוח הטכני פשוטים יחסית, אז למה לא לבנות תוכנה שקונה ומוכרת מניות לפי ביצועי הגרף?" הוא שואל בציניות. "הסיבה לכך שלא עושים את זה, ואני ניסיתי, היא ש-90% מהחומר לא ניתן ליישום בתנאי שוק מסוימים. כשהשוק יורד או מדשדש, הטכניקות האלה לא תקפות. חצי מהחוקים צריכים להישאר בחוץ. איך סוחר מתחיל יכול לדעת מה להוציא מהמשוואה"?

"הניתוח הטכני הוא אולי לא השיטה המושלמת, אבל לפחות היא לא מעלה בעיות מוסריות", מגיב מנכ"ל בית השקעות. "מי שמשתמש בשיטה הזאת אולי לא יכה את השוק, אבל הוא לא ימחק את ההשקעה בטווח קצר כמו שעלול לקרות בהשקעה באופציות, במסחר יומי או בפורקס - אלה תחומים שהם בגדר הימורים".

הסטודנטים במכללה של ברק לומדים כיצד מתבצע מסחר תוך יומי בשוק האמריקאי, שמאפשר לבצע גם פעולת שורט - כלומר להרוויח כשהמניה יורדת. ב-2008, כשמכללות רבות נאבקו כדי להשאיר את ראשן מעל למים, נהנתה טריידנט מתקופת עדנה: הירידות החדות בשווקים והרווחים שהניבו פעולות השורט הזרימו למכללה סוחרים פוטנציאלים. שיטת המסחר התוך יומי, שלא דורשת הרבה ידע או מקצועיות, מזכירה באופיה את הניתוח הטכני - שעליה מותח ברק ביקורת.

"אין ברירה אלא ללמד טכניקה", מגיב ברק. "הכי קל ללמד דברים ברורים וטכניים. קורס לא עושה אותך סוחר. זו הסיבה לכך שאני סוחר יחד עם המשקיעים - הם רואים און ליין מה אני קונה ומוכר דרך החשבון האישי שלי. בשטח יש הרבה דברים שונים ממה שנלמד בקורס. אז אני מסביר".

שיטוט באינטרנט מגלה כי ברק נוקט שיטות שיווק אגרסיביות מאוד. בפרסומות הוא מופיע לצד סלוגנים מפתים כמו "להרוויח הרבה כסף בלי לצאת מהבית", "הרווחים שלך - ההפסדים עלינו". למרות ההבטחות הגדולות, מומחים בשוק ההון מספרים כי התמקצעות במסחר תוך יומי אינה פעולה פשוטה, ועבור סוחרים מתחילים מדובר אפילו בהימור.

"לא הייתי קורא לזה הימור, אבל אין ספק שזה קשה מאוד", אומר ארביב. "זה לא מתאים למתחילים וזאת בוודאי לא הפעילות הרווחית ביותר. אתה רוצה להתעסק עם מסחר יומי כי זה כיף, אנרגטי ומאפשר לך לעשות רווח מהיר? בסדר, אבל עשה את זה כמשהו שולי, כי ככה לא מנהלים את הכסף או משיגים תשואות".

מתחילים לסחור בלי רקע כלכלי

תכנים נוספים שסופגים ביקורת הם מסחר במעו"ף או במט"ח. אלה תחומים עתירי תשואה, השמורים לרוב למקצוענים. אלא שפוטנציאל הרווחים המשמעותי הטמון באופציות הוא מלכודת דבש למי שמחפש כסף קל ומהיר. סוחריים טריים שנכנסים למגרש של המקצוענים נוחלים לרוב כישלון.

"התנודתיות במסחר באופציות גדולה מאוד", אומר פעיל בתחום. "מחירה של אופציה יכול לעלות בשבוע ב-400%. מישהו שהשקיע 200 אלף שקל באופציה והכפיל את הכסף בשבוע - נמצא על גג העולם, אבל הרבה מפסידים בתחום הזה. יש כאלה שמסבירים - הפסדתי בעבר 80% ואז מינפתי והחזרתי את הקרן, אז אני יודע מה אני עושה. זה נראה כאילו לא הכניסו אותם לקזינו - אז הם הגיעו אלינו".

"בקורס ההיכרות נגענו על קצה המזלג בנושאים שונים", מספר בר. "היה גם שיעור על אופציות מעו"ף - למדנו איך מחשבים רווח מאופציות במצבי שוק שונים. בקורס היו תלמידים בלי שום רקע כלכלי, שהחליטו שהם רוצים להיכנס לזה. אנשים עם 12 שנות לימוד בקושי התחילו לסחור באופציות".

"לקחת אדם תמים וללמד אותו על אופציות - זה פשע", אומר מנדלוביץ'. "לומר להם שזה נושא מסוכן לא מוציא אותך ידי חובה. אני כל הזמן אומר לסטודנטים שלי - אין פטנט ספקולטיבי בטוח, אז הנמיכו את הציפיות. אני לא מזהיר אותם אלא מחנך, כדי שיבינו מי נגד מי. התפקיד שלנו הוא ללמד ניהול פיננסי אחראי, לא לתת כלים להתאבדות פיננסית מהירה".

ארביב מספר כי בחגיגת הפיננסים שהתרחשה לפני שנתיים וחצי היו הקורסים שעסקו באופציות מעו"ף הפופולאריים ביותר, ואילו כיום הביקושים נמוכים יותר.

בפסגות כבר לא מציעים קורסי מעו"ף - ולא רק בגלל הביקוש שירד: "זה לא טוב למוניטין", מסביר ארביב. "באופציות מעו"ף לא מרוויחים כסף, מהסיבה הפשוטה שזה משחק סכום אפס. האם ייתכן שמישהו שלקח קורס במכללה ירוויח יותר מכותב האופציות? זה לא הגיוני. מי שרוצה להכיר את שוק ההון צריך להתחיל בהבנה של מהי בורסה ומהן מניות, להכיר את השוק הישראלי ואת החברות הבולטות - ורק לאחר מכן להיכנס לתחום באופן אינטנסיבי".

יוסי שובל, המנכ"ל והבעלים של מכללת BEBROKER שמתמחה בקורסים על מסחר באופציות, סבור כי אין בכלל טעם בלימוד כללי של שוק ההון. "מי שרוצה לדעת את התיאוריה, יכול למצוא אותה באינטרנט", הוא אומר. "סוחר מתחיל לא צריך ללמוד את התיאוריה אלא את הפרקטיקה. זאת משמעות המסחר ובזה אנחנו מתמקדים. הרבה מכללות מלמדות את התיאוריה, אבל הן לא מאפשרות להתנסות. זה כמו ללמוד רפואה בלי לעשות סטאז'".

הגישה של שובל מתורגמת לשירות שמציעה המכללה בבעלותו - לימוד בליווי אישי. "המנחה יושב עם התלמיד באופן אישי, והם סוחרים באופציות", הוא מסביר. "אף שיעור או מצגת לא יכולים ללמד את החומר הזה. הבעיה היא שאנשים נכנסים לבורסה בלי ניסיון, ללא תוכנית או שיטת פעולה, ומהמרים בסכומים גבוהים ובמינופים גבוהים. אם לא עושים ניהול סיכונים נכון ולוקחים פוזיציות לא אחראיות, אין סיבה להתפלא כשמפסידים. אופציות הן תחום מסוכן. מי שרוצה ללמוד את התחום צריך לסחור לפחות שנה ב'כאילו', ורק לאחר מכן להיכנס למסחר - בסכומים קטנים ותוך ניהול סיכונים מוקפד".

מגייסים תלמידים - ומרוויחים

גורמים בענף מחלקים את מכללות שוק ההון לשני סוגים: נקיות ונגועות. המכללות הנקיות הן אלה שאינן מנהלות פעילות מסחר, ואילו הנגועות הן אלה המפעילות גם פעילות מסחר (ברוקראז'), שמבטיחה רווחים גדולים.

מכללות המנהלות פעילות ברוקראז' מאפשרות לבוגרי הלימודים לסחור דרך מערכות המסחר שלהן, והן מרוויחות עמלה על הפעולות שמבצע הסוחר המתחיל. כך נוצר כר פורה לניגודי עניינים, שהרי למכללה יש אינטרס ברור לדרבן את המשקיע לבצע כמה שיותר פעולות בחשבון.

לחלק ממהמכללות יש הסכמים עם חברות ברוקראז' בבתי השקעות: אם המכללה מפנה סוחר לחברת ברוקראז', זו חולקת עמה את העמלות שמשלם המשקיע החדש.

"יש מכללות שמגייסות אנשים ללימודים אבל מרוויחות עליהם במקום אחר", אומר בכיר בענף המכללות. "הן שולחות אותם לפעילות במט"ח ובאופציות או לפעילות מסחרית תוך יומית שיוצרת רווחים. מקור הרווח הזה הוא למעשה המניע להקמת המכללה, מפני שהקורסים עצמם אינם רווחיים. זה נהוג בעיקר בחברות הפורקס, ושם זו ממש זוועת עולם. אנשים נמחקים כמו זבובים. המודל העסקי של המכללות האלה בנוי על משך הזמן שהסוחר יחזיק מעמד. החברה מרוויחה כל עוד הוא בפנים. השאלה היא כמה זמן הוא יתמיד ומתי הוא יימחק".

"הסטודנטים בהחלט יכולים לבחור היכן לסחור", אומר ברק, שמפעיל חברת ברוקראז' לצד המכללה. "הקמנו את הפעילות במטרה להרוויח, אבל להגיד שאנחנו רוצים שהוא יפסיד - זה לא נכון. אנחנו לא חברת פורקס, שמרוויחה מההפסדים של הלקוח. להפך, אם הלקוח יפסיד - זה מנוגד לאינטרסים שלי. הלקוח הכי טוב עבורי הוא זה ששורד ומרוויח במשך שנים, כדי שאני ארוויח מעמלות של קנייה ומכירה".

"המלצתי לסטודנטים לסחור ב-1 Trade, חברת הברוקראז' של כלל פיננסים, כי יש להם מערכת מצוינת", אומר ארביב. "אני לא מכריח אף אחד. אם הם רוצים - שילכו. לא שלחתי משקיעים חדשים לפורקס. אני לא מנהל פעילות מסחר, ולכן אני יכול לומר לתלמידים שלי: ?עכשיו זאת תקופה לא טובה, עדיף לא לסחור, העיקר לא להפסיד'. מכללה שמאחוריה עומדת פעילות ברוקראז' לא יכולה להגיד לתלמידים שלה דבר כזה, כי מזה היא מרוויחה. יהיו כאלה שיגידו שהם לא מכריחים את הסטודנטים לסחור דרך המערכת שלהם, אבל בפועל - כשאתה מלמד קורס על המערכת שלך, התלמיד מתרגל".

מה לומדים?

קורסי היכרות עם שוק ההון, ניתוח טכני, מסחר באופציות, מסחר במט"ח, מסחר תוך יומי. יש גם קורסים להכשרה לקראת מבחני רישוי בתחום, למשל לקבלת רישיון לייעוץ השקעות או לניהול פנסיוני

כמה זה עולה

2,000-5,000 שקל. יש מכללות המציעות קורס אישי בן חצי שנה ב-15-20 אלף שקל

כמה מפגשים?

10-12, שהם 40 שעות לימוד. יש קורסים מקיפים יותר, של כ-100 שעות לימוד

מחזור שנתי של המכללות

כ-30 מיליון שקל (לא כולל מכללות פורקס, שמציעות פלטפורמת מסחר במט"ח דרך האינטרנט)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker