מרקסטון רוצה עסקה עם התובע בניו יורק; לא תבצע השקעות בינתיים

מרקסטון מנהלת מגעים עם התובע הכללי לתשלום קנס תמורת המשך הפעילות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

>> קרן ההשקעות מרקסטון מנהלת מגעים עם משרד התובע הכללי בניו יורק לתשלום קנס תמורת קבלת הכשר להמשך פעילותה - כך מסרו מקורבים לפרשת השוחד, שבה הודה השותף הבכיר במרקסטון, אליוט ברוידי, לפני כשבועיים.

ברוידי הודה כי שיחד ארבעה בכירים בקרן הפנסיה של עובדי מדינת ניו יורק, ובתמורה השקיעה הקרן 250 מליון דולר בקרן מרקסטון. השותפים והמנהלים הנוספים בקרן, רון לובש ואמיר קס, טענו בתגובה כי בכלל לא ידעו על השוחד.

בעסקה שגובשה בין ברוידי למשרד התובע הכללי הסכים ברוידי להחזיר 18 מיליון דולר מדמי הניהול שקיבל מהקרן בשנים האחרונות. הקרן, שגייסה 800 מיליון דולר, שילמה למנהליה 2% דמי ניהול בשנה, ששימשו למשכורות ולהוצאות הכרוכות בניהול הקרן. לפי חשבון זה, בחמש השנים האחרונות שילמה הקרן כ-80 מיליון דולר, מחציתם לברוידי. המחצית השנייה שולמה לקס וללובש ולחשבון ההוצאות של הקרן.

במכתב ששיגרו לפני כשבועיים למשקיעים ציינו לובש וקס בין השאר כי "מרקסטון בדיונים עם התובע הכללי של ניו יורק במטרה להסדיר את כל הנושאים שנותרו". לאמירה לא צורף פירוט בעניין אותם נושאים, ועדיין לא ברור אם מדובר רק בתשלום הקנס תמורת הכשרת הקרן או בנושאים נוספים.

מרקסטון היא אחת הקרנות הגדולות הפועלות בישראל. עד כה השקיעה כ-600 מיליון דולר, ואף מימשה ברווח חלק מהשקעותיה, דוגמת דפי זהב. אחת ההשקעות הכושלות ביותר שלה היתה הקמת בית ההשקעות פריזמה. לקרן יש השקעות גם בנטפים, נילית, מגנוליה, סטימצקי, תומקאר ו-PRS.

לצד המשקיעים המוסדיים הגדולים של קרן מרקסטון כמו כלל ביטוח, מיטב, הבנקים פועלים ולאומי, מבטחים, מקפת ועוד, אפשר למצוא בקרן שותפים ישראלים רבים נוספים הכוללים משקיעים פרטיים קטנים, חברות ומלכ"רים או קופות מפעליות - כלומר קופות גמל שבהן מנהלים כספי חסכון של עובדים מסקטור מסוים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker