טייקון התקשורת החשאי נחשף: מי אתה פטריק דרהי

גם לאחר שנהפך לתקווה הגדולה של שוק התקשורת כאשר רכש את HOT ומירס, נותר דרהי בגדר תעלומה ■ הוא איש עסקים רציני, מבין בתקשורת ובעל נשימה ארוכה ■ האם הוא מעוניין לעמוד בראש קבוצת תקשורת רביעית, לקבל הקלות מס או פשוט ציונות

שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה
הצוות של דרהי

>> גם בחלוף שבעה חודשים מאז שהופיע שמו בראשונה בישראל, נותר איש העסקים היהודי-צרפתי פטריק דרהי חידה עבור קהילת העסקים המקומית. אמנם הוא הספיק לרכוש 45% ממניות חברת HOT ואת חברת מירס, אבל נראה שאפילו נוני מוזס ואליעזר פישמן, שותפיו לחברת הכבלים, עדיין לא הצליחו לתהות על קנקנו. "תגיד לי, אתה יודע מה היהודי הזה מחפש פה?", שאל בשבוע שעבר אליעזר פישמן את בן שיחו. "זו באמת שאלה, מה הוא עושה פה. כל הכניסה הפתאומית שלו לישראל היא דבר די מוזר, שלא קורה בכל יום", אמר השבוע אחד מהמעורבים במגעיו העסקיים של דרהי בישראל.

למקורבי המולטי-מיליונר הצרפתי יש דווקא הסבר פשוט. "ישראל אמורה להיות מדינה טכנולוגית, אבל זה לא בדיוק נכון. המטרה שלו היא לעשות מהפכה בתחום שדרוג תשתיות התקשורת בישראל, תהליך שייארך כמה שנים. הוא רוצה כמובן להרוויח כסף, אבל הוא בא לכאן גם מתוך ציונות: היו לו עוד כמה אפשרויות להשקעה חוץ מישראל. אפשר לומר שהוא ציוני וקפיטליסט".

דרהי, שאינו פעיל בקהילה היהודית באירופה ובצרפת, זוכה לפרגון מצד קולגות על החלטתו להשקיע בישראל. "עבור יזמים צרפתים זה סימן טוב שבא לישראל איש בקליבר שלו", מסביר פייר בסנינו, מגדולי הנדבנים היהודים בצרפת, "אם הוא החליט לבוא לישראל זה אומר שהוא מכיר בפוטנציאל הרב שיש בישראל".

מנגד, יש המטילים ספק בנימוקיו הציוניים של דרהי, בטח כאשר הם באים מפיו של אזרח צרפתי המתגורר ב-15 השנים האחרונות בז'נבה, ואינו פעיל כלל בקהילה היהודית או מוכר כתורם לישראל. אחרים גם אינם שוללים את האפשרות שדרהי עשוי להעתיק את מגוריו לישראל - בתקופה האחרונה רכש דירה ברחוב רוטשילד בתל אביב, וסביר להניח שגם הוא מודע להטבות המס, שנקבעו לרגל חגיגות שנות ה-60 למדינה, המטיבות עם עולים חדשים בעלי הון.

כך או כך, בעוד שהרכישה של HOT לא ממש מפתיעה - מאחר שדרהי נחשב אחד מחלוצי מגזר הטלוויזיה בכבלים באירופה - הרי שרכישת חברת הסלולר מירס, תחום שבו אין לדרהי ניסיון רב, מעידה כי דרהי לא עוצר בכבלים ויש לו כוונה לעמוד בראש קבוצת תקשורת רביעית בישראל.

"אינו מקטר על רגולציה"

השנה דורג דרהי במקום 48 ברשימת עשירי צרפת של שבועון העסקים הצרפתי "Challenges", עם הון אישי מוערך של 600 מיליון יורו (880 מיליון דולר). הונו של דרהי נחתך בשליש בשנה החולפת, לאחר שב-2008 הוערך ב-900 מיליון יורו.

כמעט כל עסקיו של דרהי קשורים לטכנולוגיה. חברת ניומריקייבל (Numericable) שבבעלותו שולטת בכמעט 100% משוק הכבלים בצרפת. זאת חברה פרטית המספקת על בסיס התשתיות שלה שירותי טלוויזיה רב ערוצית, טלפוניה קווית ואינטרנט. באחרונה הוסיפה החברה שירותי סלולר על בסיס תשתיות מתחרים, כלומר כמפעיל וירטואלי.

דרהי מקפיד באופן קיצוני על פרטיותו ונמנע, כמעט באובססיביות, מחשיפה. "הוא טייקון שקט", אומר אחד ממקורביו, "הדיסקרטיות חשובה לו מאוד, והוא משקיע מאמצים בכך ששמו היה מוכר לכמה שפחות אנשים".

האנשים שנפגשו אתו בישראל מעידים על איש עסקים רציני, בעל הבנה ומומחיות בכל הנוגע לעסקי התקשורת. "בישראל לא פוגשים כל יום אנשים כמוהו", אומר אסי ברטפלד, מנכ"ל חברת דלק - החברה שממנה רכש את חלקו ב-HOT, "יש לו הרבה מאוד ניסיון והבנה בתחום הכבלים, והוא מתכוון לעסוק בתחום עוד הרבה שנים. הוא רץ למרחקים ארוכים, לא אחד שבא והולך".

גם במשרד התקשורת, שם הספיקו לערוך כמה פגישות עם דרהי, התרשמו לטובה מהבחור החדש בשכונה. "הפגישות אתו מאוד ענייניות", אמר השבוע מקור במשרד התקשורת, "הוא נטול גינונים, מדבר לעניין, ויודע להקשיב", אמר המקור. "הוא לא כמו בעלי מניות ישראלים - שנוהגים לקטר על הרגולציה בכל הזדמנות, צריך רק לקוות שהוא לא ילמד מהם בעניין הזה".

הכירו את המקורבים

לדרהי יש כמה אנשי אמון. איש הקשר שלו בישראל הוא מישל בוקובזה (ובשמו הישראלי: מיכאל גולן) שמסתמן כאיש החזק של דרהי בישראל. בוקובזה, יהודי בשנות ה-30 המוקדמות לחייו, כיהן בצרפת כמנכ"ל חברת האינטרנט המהיר free שהתחרתה בדרהי, ולפני שנתיים החליט לעלות לישראל.

בשבועות האחרונים החל בוקובזה ליישם את השינויים הארגוניים שמתכנן הבוס מז'נבה. הוא נפגש עם ספקי התוכן של HOT והחל לפקח באופן אישי על תהליכי קיצוץ ההוצאות בחברה. גם במירס יודעים לספר שבוקובזה כבר נראה במסדרונות החברה והחל להניע את העניינים בחברה הישנונית. מקורב נוסף הוא עורך הדין יוסי עבאדי, המייצג את דרהי בישראל, וצפוי להתמנות לדירקטור ב-HOT.

איש הקשר של דרהי בחו"ל הוא בנקאי השקעות אמריקאי בשם דקסטר גואי, שעבד במשך כ-15 שנה בחטיבת התקשורת של בנק ההשקעות מורגן-סטנלי, וכיום מכהן כמנכ"ל אלטיס (Altice), חברת ההשקעות הפרטית של דרהי. רואה החשבון ז'רמין בונין, אזרח צרפתי, עובד יחד עם גואי באלטיס.

ככל הידוע, גואי היה זה שהמליץ על ההשקעה ב-HOT לפני כשנה והפנייה אל דלק נעשתה על ידי סניף מורגן סטנלי המקומי, שאותו ניהל אז יאיר סרוסי, כיום יו"ר בנק הפועלים.

לקראת ההחלטה על רכישת מניות HOT, דרהי עשה עבודת הכנה מדוקדקת. הוא ניגש למרכז שירות של HOT והציג את עצמו כלקוח פוטנציאלי. כשההסבר של נציג המכירות הסתבך, דרהי החל לאבד את סבלנותו אך ראה גם את הפוטנציאל.

"כשהנציגים החלו להוציא דפים ולהקריא מתוכם, הוא הבין שזה לא צריך להיות כך", מסביר אחד ממקורביו של דרהי. "הוא רוצה שהדברים יהיו פשוטים הרבה יותר. כשעזב את הדוכן הוא אמר שלא יכול להיות שייקח ללקוח יותר מרבע שעה להבין מהו המוצר שמציעים לו".

בצרפת: חבילה ב-30 יורו

דרהי, 46, נולד בפאריס למשפחה ממוצא צפון-אפריקאי, ולמד הנדסה בפוליטכניק - הטכניון הצרפתי. בתחילת הקריירה שלו הוא עבד בחברת פיליפס, שם התקדם לתפקיד מנהל מחלקה. בתחילה שנות ה-90 הוא החל לפעול כמשקיע, כאשר הסתמך על הלוואות בנקאיות כדי לרכוש חברות כבלים קטנות באזור פרובאנס שבדרום צרפת.

החברה שייסד נקראה UPC צרפת ובסוף 1999 הוא מכר את מניותיו בה לחברת UPC אירופה, אחת מחברות הכבלים הגדלות ביבשת. ב-2006 סגר דרהי מעגל באמצעות אלטיס, כאשר חברת האחזקות רכשה את עסקיה של UPC צרפת בשליש מהמחיר שמכר אותה דרהי ב-1999. זאת, עקב הקשיים אליהם נקלעה UPC האירופית, לאחר התפוצצות בועת הדוט.קום כמה שנים קודם לכן.

במקביל, אלטיס ביצעה במהלך העשור רכישות של חברות כבלים שפעלו מחוץ לצרפת, בלוקסומברג, בשווייץ ובבלגיה. כיום, חברות הכבלים שבבעלות אלטיס משרתות 10 מיליון לקוחות באירופה. בנוסף, בבעלותו גם שלוש רשתות כבלים באיים הקריביים.

הצלחתו של דרהי בצרפת נבעה מצירוף של עקשנות, ראייה לרחוק וגם קצת מזל. למדינת הבאגט הגיעו הכבלים בשנות ה-70, אך בשל ביורוקרטיה סבוכה הקשורה בעיקר לבעיות של בעלות על הקרקע, התחום החל להתפתח רק ב-2003. בדצמבר אותה שנה בוצעו שינויי חקיקה, בעיקר בעקבות מהפכת הפס הרחב באינטרנט.

דרהי, שהיה מצויד בקופת המזומנים של אלטיס, ניצל את ההזדמנות והחליט להשקיע בהחדרה מאסיבית של סיבים אופטיים בכל רחבי צרפת. הוא התחייב אז, בראיון נדיר לאתר אינטרנט, לחבר 4 מיליון בתי-אב בצרפת בסיב אופטי עד 2008.

הוא עמד בהתחייבות זו, והציע חבילות אטרקטיביות עבור לקוחותיו: אינטרנט מהיר, טלוויזיה בכבלים עם 220 ערוצים וטלפוניה קווית עם חיוג חינם ל-53 מדינות ברחבי העולם בעלות של עד 30 יורו לחודש, פחות מעלות החבילה של HOT, בה הלקוח הישראלי מקבל פחות.

עם זאת, על דהרי נמתחת גם ביקורת. "החברה שלו ידועה בצרפת כלא מוצלחת", אומר איש העסקים דן אנדריי הפעיל בתחום ההיי-טק בצרפת, "הוא משקיע המון בטכנולוגיה ותשתית, אבל ברמה העסקית הוא לא מצליח לייצר רווחים".

בישראל: יציע חבילה מרובעת?

מה צפוי לדרהי כאן? לפני שבועיים אישרה מועצת הכבלים והלוויין את אחזקותיו של דרהי ב-45% ממניות HOT - דבר המקנה לו רשמית את השליטה בחברה. יחד עם זאת, הוא עדיין לא מינה דירקטורים, צעד שצפוי להתבצע בינואר, אז ייכנס דרהי למעורבות פעילה יותר בחברה.

"הוא מתכוון להחיל על החברה סטנדרטים אירופיים, במיוחד בתחום שירות הלקוחות, שברור לכולם כי הוא דורש שיפור. באחרונה, כשביקר בחברה, ביקש לראות מקרוב איך עובד המוקד", אומר אחד ממקורביו.

המקורבים אומרים כי מנכ"ל HOT, הרצל עוזר, צפוי להישאר במקומו, והוא זה שאמור ליישם את התוכניות של הבוס הצרפתי החדש. עם זאת בשבועות האחרונים מתגבר מעמדו של בוקובזה כיד ימינו של דרהי, ונראה כי הוא צפוי להיות אחד האנשים הדומיננטיים בחברות שלו בישראל. הדבר הראשון שעומד על הפרק ב-HOT הוא קיצוץ של מאות מיליוני שקלים, גם באמצעות קיצוץ ברכש של סדרות ותכנים מחו"ל, דבר שוודאי לא יעזור לו במלחמה בזליגת הלקוחות ל-yes.

HOT תזמן לו אתגר ניהולי גדול: החברה נדרשת לידע רב כדי לעמוד על הרגליים. נראה כי דרהי יצטרך להיות מעורב כדי לשקם את החברה, שכן מעגל האנשים סביבו הוא די מצומצם.

מצד אחד הניתוק שלו מהסצנה העסקית המקומית יכול לעזור לו - הוא נקי מאינטרסים צולבים. מנגד, לא יהיה לו קל למצוא צוות ניהולי מקומי שיוביל עבורו המהלך האסטרטגי המורכב של שיקום החברה ומיזוג מירס לתוכה.

עניין נוסף: ב-HOT יש שני פילים בחדר שאף אחד לא מדבר עליהם - אליעזר פישמן ונוני מוזס. שני שותפים לא קלים שכבר הובילו את החברה למצב עסקי לא טוב. דרהי יצטרך ללמוד לעבוד אתם לפני שיוכל להזיז משהו בחברה.

לעומת זאת, עם הצד הטכני בוודאי לא יתקשה: בשנה הבאה מתכוונת החברה להחליף 400 אלף ממירים, והיא תוכל לנצל את כוח הקנייה המשמעותי של דרהי באירופה כקניין גדול ביבשת, כדי להשיג מחירים אטרקטיביים לממירים.

בכל הנוגע למירס, שאותה רכש רק בשבוע שעבר, התוכניות מגובשות פחות, אבל גם כאן העסק מורכב. אנשיו הטילו ספק בכדאיות של מהלך רכישה שכזה עוד לפני שנכנסו למשא ומתן. מכאן, ייתכן שמבחינת דרהי מדובר בעסקה של ניצול הזדמנות, ללא תכנון מוקדם.

מקורבי דרהי צופים שבעוד שנה משרד התקשורת יפרסם מכרז למפעיל סלולרי נוסף, שאליו תיגש החברה. לא מן הנמנע שכאשר יבסס את אחיזתו בישראל, יפעל דרהי למיזוג בין HOT למירס, דבר שיאפשר לו להציע חבילה מרובעת: אינטרנט, טלוויזיה, טלפון קווי וטלפון נייד - הכול בתשלום חודשי מרוכז.

בכל מקרה, מבטיחים מקורביו, הדברים לא יקרו ביום אחד. דרהי אולי השקיע והלווה 1.9 מיליארד שקל בשתי עסקות, אך את הדיווידנדים הוא יראה רק בטווח הארוך. "בישראל אוהבים שדברים הולכים צ'יק-צ'ק, אבל דרהי אינו כזה", אומר מקורב, "הוא יעשה את הדברים כמו שהוא יודע לעשות - באטיות וביסודית. רק בתוך חמש או שש שנים הוא יצפה לראות רווחים בשתי החברות".

שבעה חודשים לאחר שהפציע בשמי ישראל דרהי מסתמן כאחת התקוות הגדולות של שוק התקשורת המקומי: נראה כי הוא מקים קבוצת תקשורת רביעית, המתבססת על תשתיות תקשורת עצמאיות. קבוצה כזו תוכל להגביר את התחרות בשוק התקשורת בכלל, ובשוק הסלולר הסובל מתחרות נמוכה, בפרט.

משרד התקשורת וגם הצרכנים תולים לא מעט תקווה בהצלחתו לעורר תחרות. ואולם הבעיה היא שמדובר באדם שהמידע לגביו מוגבל מאוד, והוא אינו מוכן לרתום עצמו להגברת התחרות באופן פומבי. לנוכח גודל התקוות הנתלות בו ובשל העובדה שבזירת העסקים הישראלית הכול פרסונלי מאוד, הסירוב של דרהי להיחשף מלחיץ לא מעט אנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ