הכל על הסערה סביב האג"ח של גליל מור

פסגות - המשקיע הגדול בנייר בשל השקעת עבר של פריזמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

סדרת האג"ח של גליל מור מרכזת היום עניין גדול בבורסה. איגרות החוב נופלות בשיעור של כ-3% במחזור ער מהרגיל של יותר מ-10 מיליון שקל. אין מדובר באגרות חוב רגילות. גליל מור היא למעשה מכשיר CDO כלומר מכשיר המאג"ח איגרות חוב ואשר תשלומי הריבית והקרן שלו למחזיקיו תלוי בתזרים שהוא מקבל מאיגרות החוב.

נכון להיום, תשלומי הריבית והקרן למחזיקי האג"ח של גליל מור מסדרה א' משולמים כסדרם. אבל הסיכון באחזקה באג"ח האלו עלה בשל איגרות חוב של כמה חברות אשר כלולות בתיק האג"ח של גליל מור שנקלעו לקשיים. מדובר באג"ח של חברות לידקום, צים, אפריקה ישראל - בה היקף ההשקעה עומד על כ-45 מיליון שקל על פי הערכות, ואנגל אירופה.

נפילת מחיר האג"ח היום קשורה להודעת אנגל אירופה שלא תשלם את תשלום הריבית הקרוב למחזיקים. המשמעות היא כי התזרים של גליל מור נפגע. עם זאת הפגיעה לא הגיעה לפי שעה למחזיקי האגח מסדרה א'.

הסדרות התחתונות הן סדרות ב' וג' שהינן סדרות המהוות כרית ביטחון לסדרה א' - כלומר, סופגות ראשונות את ההפסדים כתוצאה מבעיות בתזרים של חלק מהחברות באיגוח ובמילים הן השכבות הנחותות. בשל הסיכון הגבוה יותר באג"ח אלו. הסיכון נובע מכך שבנוסף להיותן סופגות הפסדים גם התשלומים בהן נדחים - כלומר התחלת תשלום הריבית הוא בעוד מספר שנים בניגוד לאג"ח א' שמקבלים ריבית מיום ההנפקה וכן בשל היותן פרטיות ולכן פחות נזילות. גם הריבית בהן היתה גבוהה יותר. באג"ח ב' הריבית לשנה נקבעה על 7.5% ואילו באג"ח ג' הריבית נקבעה על יותר מ-10% לשנה.

ההתרחשויות במשבר האחרון המחישו את הסיכון הגדול של המחזיקים בכריות הבטחון. בעקבות חדלות פרעון של לידקום - נפגע התזרים ממנה ולכן צפויים להפסיד מכך מחזיקי האגח מסדרה ג'. בעקבות חדלות הפרעון של אנגל אירופה נפגע התזרים עוד יותר ומי שצפויים להפסיד חלק מכספם הם מחזיקי סדרה ב'. כעת אגרות חוב בסיכון גבוהה הן צים ואפריקה ישראל. אם סדרות אלו לא ישלמו - הסיכון שגם מחזיקי אגח מסדרה א' יפגעו - עולה, למרות שכרגע אין גל פגיעה וכאמור אגרות החוב מסדרה זו של גליל מור ממשיכות לשלם כסדרן.

לא רק זאת אלא שהשערוך של הסדרות בקופות הגמל הוא אפסי שכן הוא אינו לוקח בחשבון אפשררות לריקברי - כלומר אפשרות שהחברות ישיבו חלק מהחוב למשקיעים. במקרה כזה, ייתכן שמחזיקי האגח מסדרה ב' יקבלו את הכסף בחזרה וייתכן אפילו שמחזיקי האג"ח מסדרה ג' יקבלו את כספם בחזרה אם כי הסיכויים לכך יותר נמוכים. בכל מקרה, מדובר בסדרות נדחות שאמורות לקבל את הריבית רק בעוד כמה שנים, כך שאין מדובר בחדלות פרעון מצד גליל מור שממשיך לעמוד בתנאי האג"ח ואת ההפסדים למחזיקי הסדרות הפרטיות אפשר יהיה לחשב רק במועד הפרעון של הקרן בעוד כ-8-9 שנים.

המשקיע המוסדי הגדול ביותר בשלוש הסדרות היה בית ההשקעות פריזמה. פריזמה שהיה אז אחד הגופים המוסדיים הגדולים בשוק העדיף למכור סדרות אג"ח שהיו ברשותו לגליל מור שאספה אגח ממוסדיים לצורך האיגוח - ולרכוש את המכשיר עצמו. בדרך זו הפך פריזמה את ההשקעה באגח לסחירה ונזילה יותר.

פריזמה השקיע כ-200 מיליון שקל באג"ח של גליל מור - רוב ההשקעה היתה באג"ח מסדרה א' - בהיקף של כ-170 מיליון שקל במקור. בסדרות ב' וג' השקיע פריזמה כ-17 מיליון שקל ו-11 מיליון שקל בהתאמה. עוד לפני המכירה לבית ההשקעות פסגות, ביצע פריזמה שערוך לסדרות אלו ורשם אותן לפי שווי הוגן של מספר אגורות כלומר נזקפו לו הפסדים של כ-25 מיליון שקל.

כיום בפסגות, נותרה השקעה בסדרה א' שהיקפה כ-170 מיליון שקל. השקעה זו משוערכת לפי מחיר השוק של הסדרה שהינה ציבורית.

גליל מור היא חברה ייעודית שהנפיקה את מכשיר האיגוח. מי שהיתה אחראית לאיגוח והינה בעלת חברת הניהול האחראית לגליל מור היא מלי מרגליות.

מומחה בשוק המכשירים הפיננסים המורכבים אמר הבוקר ל-TheMarker כי החשיפה לאג"ח הבעייתיות של עמיתי קופות הגמל של פריזמה שעברו לפסגות יכלה להיות הרבה יותר גדולה אם היו משקיעות באופן ישיר בחלק מאגרות החוב שמחזיקה גליל מור (אגרות החוב המגבות) מאשר במכשיר האיגוח עצמו. הוא ציין כי פריזמה מכרה חלק מהניירות לגליל מור ורכשה מצד שני את מכשיר האיגוח.

לדבריו, "אין כל אירוע חריג באג"ח של גליל מור והן ממשיכות לשלם כסדרן אך הסיכון גדול". עוד אמר כי בימים הקרובים אמנם לא כדאי "להתקרב" לנייר, כלומר לרכוש אותו בבורסה, וזאת בשל הלחץ המופעל עליו בשוק. עם זאת, הוסיף כי ייתכן שמדובר כעת בהזדמנות השקעה: אם שיעור החזר החוב בארבע החברות שנקלעו לבעיה יהיה אפס (כלומר לא יחזירו כלום למחזיקים), ההפסד התזרימי הינו כ-15%, כלומר איגרות החוב צריכות להיסחר בשער של 85 אגורות.

ההנחה הזו היא רק תאורטית וכנראה שלא תתרחש בפועל שכן לפחות חלק מהחברות יזחירו חלק מהכסף אם לא כולן יחיזרו חלק מהחובות. לכן ייתכן שמדובר בהזמנות השקעה והשער הראוי לגליל מור יותר גבוה. להערכתו של אותו מומחה, אין סכנות גדולות נוספות הטמונות ביתר סדרות האג"ח שמאגחת גליל מור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker