דני ברק, דן דויד וצביקה בארינבוים מתמודדים על לידר; בימים הקרובים ייבחר המשקיע המועדף

בסופ"ש נפתחו המעטפות עם הצעות הרכישה שהגישו; מחזיקי אג"ח ד' והחברה צפויים לבחון את ההצעות במשך השבוע

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> למעורבים במכרז על רכישת השליטה בחברת לידר השקעה, המצויה כיום בשליטת שרפ"ג (שרם פודים גרופ) של יצחק שרם ויאיר פודים, צפויה השבוע מלאכה רבה. זאת אחרי שביום חמישי הגישו דני ברק (מנכ"ל החברה הבת לידר שוקי הון), קרן ההשקעות ATE של דן דויד וחברת בי.ג'י.אי של צביקה בארינבוים את ההצעות המחייבות לנציגות של מחזיקי אג"ח ד' של לידר. קבוצת משקיעים המיוצגת בידי רוני פוסמן החליטה ברגע האחרון לא להגיש את ההצעה.

ד"ר יהושע (ג'וש) רוזנצוויג ויקותיאל (קותי) גביש משמשים כיועצים ומנהלים של המכרז. במסגרת המגעים בין מחזיקי האג"ח והחברה, מייצג רוזנצוויג את מחזיקי האג"ח של לידר וגביש את החברה. נציגות מחזיקי אג"ח ד' של לידר מורכבת מנציגים של הראל, אקסלנס ומנורה מבטחים. ההערכות היו כי ברק יחבור לדויד והשניים יגישו הצעה משותפת. ואולם בסופו של דבר ברק הגיש הצעה בנפרד מדויד, והעניק ל-28 עובדי בית ההשקעות לידר שוקי הון את האופציה להצטרף להשקעה יחד אתו בהיקף של עד כ-40% מהיקף ההשקעה הכולל, שאותו אינו מפרט.

להפריד את לידר שוקי הון מלידר השקעות

ברק הציע לרכוש 25.1% מהמניות של לידר השקעות במסגרת הקצאת מניות שתבוצע בעתיד, ששוויין כיום הוא 18 מיליון שקל. כן מציע ברק שיוקצו לו כתבי אופציה הניתנים להמרה למניות לידר השקעות במשך כמה שנים, כך שאחזקתו בחברה תגדל ל-50.1%. לפי הערכות, ברק מציע למחזיקי אג"ח ד' של לידר אחזקה משמעותית במניות לידר השקעות.

בנוסף, ברק הציע כי לאחר רכישת השליטה בלידר השקעות הוא ירכוש כ-33% ממניות בית ההשקעות לידר שוקי הון, כך שלידר השקעות תיהפך לחברה אחות של לידר אחזקות. ההצעה של ברק כוללת גם העברת כ-18% ממניות לידר שוקי הון למחזיקי האג"ח ד', ששוויין כיום הוא 29 מיליון שקל.

המימון של ברק להשקעה מגיע מקרן פלנוס. לפי הערכות, שרפ"ג תישאר עם אחזקה כלשהי בלידר השקעות. כן צפויה ההצעה לכלול הנפקת מכשירים נוספים כמו אג"ח ואג"ח להמרה.

ההצעה של ברק נועדה להפריד את לידר שוקי הון (הנחשב לנכס העיקרי של החברה ונסחר לפי שווי שוק של 160 מיליון שקל) מלידר השקעות. ההצעה תצטרך לעבור אישור באסיפת בעלי אג"ח מסדרה ד' שצפויה להתכנס בקרוב, וכן אישור של בנק לאומי שלידר חייבת לו 135 מיליון שקל.

המקורבים למכרז הביעו בסוף השבוע החולף הסתייגויות לגבי הנכונות של לאומי, הנחשב לאחד הנושים של לידר השקעות להסכים לכך שבית ההשקעות לידר שוקי הון, הנחשב לנכס העיקרי של לידר, יוצא מתוך לידר.

ההצעה מותנית בהגעה להסדר עם הבנקים המממנים של לידר השקעות - לאומי והפועלים. שכן לידר השקעות שיעבדה בשיעבוד קבוע לבנק לאומי 41% מפולאר תקשורת, מלוא אחזקותיה בלידר נדל"ן, 46% מגרינסטון וכ-1% מפולאר השקעות. 8% הנותרים משועבדים לבנק הפועלים. כן התחייבה לידר לא ליצור שיעבודים על מניות לידר שוקי הון ולא למכור את המניות של בית ההשקעות ללא אישור לאומי. לפי ההערכות, ברק נפגש כבר עם הבנקים וקיבל את הסכמתם למהלך.

הצעה על תנאי

בארינבוים הגיש אף הוא את ההצעה, אך מדובר בהצעה על תנאי. בסביבתו של בארינבוים ציינו בסוף השבוע החולף כי הוא לא יהיה מוכן לרכוש את לידר לפי תנאי המינימום שהציבה נציגות מחזיקי האג"ח, שדרשה הזרמה של יותר מ-60 מיליון שקל לחברה באופן מיידי תמורת קבלת 50% ממניות החברה; הנפקת שתי סדרות אג"ח ואג"ח להמרה חדשות; הקצאה למחזיקי האג"ח של כ-20% ממניות לידר השקעות; וכן דילול אחזקות של שרפ"ג מ-59% ל-20%.

"אם הנציגות תהיה מוכנה לדון בתנאים אחרים, בארינבוים ישמח לקיים עמה מגעים. אם לא, הוא יברך את הזוכה החדש", ציינו מקורביו. ההערכות הן כי הצעתו של דויד קרובה לדרישות הסף של נציגות מחזיקי האג"ח, כשייתכן שבהמשך דויד וברק יחברו אחד לשני.

כעת תצטרך הנציגות, יחד עם ראשי החברה, לבחור את ההצעה המועדפת עליהם, ולהמליץ על אותו משקיע באסיפת בעלי אג"ח ד' של לידר שתכונס בקרוב. "זה לא הגיוני שבעלי החברה של לידר שדירדרו אותה למצב הקשה שבו היא נמצאת כיום, ולא מוכנים להזרים לה כסף - יהיו אלה שימליצו על הבעלים החדשים", ציינו בסוף השבוע מקורבים למכרז.

לידר השקעות החלה במגעים עם מחזיקי אג"ח ד' שלה לפני כמה חודשים, לאחר שלא הצליחה לקבל מימון מחודש מלאומי לתשלום של 57 מיליון שקל לבעלי האג"ח. החברה חייבת למחזיקי האג"ח 215 מיליון שקל, וכן יש לה חוב של 110 מיליון שקל לבנקים, בעיקר ללאומי. את מחזיקי האג"ח מייצגים עוה"ד אלון בנימיני ורענן קליר.

מלבד לידר שוקי הון, מחזיקה החברה בלידר נדל"ן, שהסתבכה בהשקעות במזרח אירופה; בגרינסטון תעשיות (46%); במניות של פולאר תקשורת (56.5%); ובפולאר השקעות (9.6%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker