הקנס של ענתבי לא מרתיע

הקנסות לא פוגעים במשכורות הבכירים ובדיווידנדים

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

>> המפקח על שוק ההון והביטוח באוצר, ידין ענתבי, פירסם אתמול את רשימת הקנסות התקופתית שהטיל על חברות הביטוח וקופות הגמל. נראה כי ענתבי לא הבחין שקנסות אלה איבדו מכוח ההרתעה שלהם. כך, לדוגמה, אחת החברות שנקנסו אתמול, בסכום של 484.8 אלף שקל, היא הכשרה ביטוח של אלי אלעזרא - מכיוון שלא העבירה לו דיווח מלא בנוגע לעסקת רכישה של מניות החברה.

הסיפור שמאחורי קנס זה התגלה באוגוסט, כשהכשרה ביטוח דיווחה כי היא מתכוונת לאשר בדיעבד הוצאת פוליסה ממאי למנכ"ל החברה, עופר טרמצ'י, כעסקה חריגה שלבעל השליטה יש בה עניין אישי. הסיבה היא שטרמצ'י קיבל את הפוליסה תוך ויתור על מתן הצהרת בריאות, ואלעזרא עשוי להיחשב כבעל עניין אישי בעסקה; זאת מכיוון שהפוליסה היתה בטוחה למתן הלוואה מבנק, ששימשה למימון רכישת חלק ממניות הכשרה ביטוח בידי המנכ"ל מחברת אפרידר הפרטית של אלעזרא. לבסוף בוטלה פוליסה זו.

הכשרה ביטוח

בענף הביטוח מתייחסים לקנסות כאל "מתנה לחג מענתבי", בשל העתוי שהם מתפרסמים. בפסח קיבלה הכשרה ביטוח "מתנה לחג" מענתבי בדמות קנס של 37.5 אלף שקל. יחד עמה קיבלו אז קנסות אליהו, שרביט, שומרה, הראל גמל, אינפינטי גמל, הפניקס, מנורה מבטחים ומקפת.

אתמול קיבלו קנסות גם מיטבית עתודות פנסיה של כלל ביטוח, מגדל ניהול קופות גמל והראל גמל. כלומר, כמעט בכל גוף גדול שמנהל כספי עמיתים הופרו הכללים של ענתבי בתוך שנה. בסיבוב הבא, בפסח, ייתכן שנראה ברשימת הנקנסים את מנורה מבטחים, שענתבי מתכוון לקנוס בגין דיווחים לקויים בשערוריות שונות שנחשפו באחרונה.

ייתכן שלצדה נראה שוב שורה של גופים שיעדיפו להתנהל בחוסר שקיפות מול הרגולטורים והלקוחות ולעגל פינות. זאת משום שהקנסות אינם פוגעים במשכורות הבכירים, בדיווידנדים ובמענקים. אחד המנכ"לים של חברות הביטוח אף התלוצץ בפנינו ואמר שהוא מגלם מראש את הקנסות של ענתבי במסגרת ההוצאות של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker