אסא ששון

>> ב-2 בספטמבר הודיעה חברת קו מנחה, המספקת מידע בורסאי בזמן אמת, כי חתמה על הסכם עקרונות עם המתחרה, אי-אונליין, שלפיו שתי החברות ימזגו את פעילותן העסקית בשוק ההון. העסקה נדרשת עדיין לאישורה של הממונה על ההגבלים העסקיים רונית קן. העסקה, במידה שתאושר, עשויה לקדם את קו מנחה לעמדת מובילות בענף המידע הבורסאי - החברה צפויה להחזיק ב-40% מהתחום - ולאפשר לה לפתוח פער משמעותי מהמתחרות.

פעילותה של קבוצת קו מנחה מתמקדת בשוק ההון. החברה מספקת מידע בורסאי שוטף והיסטורי בזמן אמת (ובעיכוב, בהתאם לדרישה). המידע כולל ניתוח, דו"חות כספיים, חדשות כלכליות וכלי ניתוח טכני. בין 2006 ל-2008 חתמה החברה על הסכמים לשיתופי פעולה עם כמה חברות, כדי להגדיל את היקף השירותים שהיא מספקת. בעלי השליטה בחברה הם משפחת בגס (כ-40%) וקמ"ן אחזקות של רוני אלרועי (35.9%). תחרות מוגבלת

המידע בשוק ההון הוא כוח. יותר מידע מאפשר לתהליך קבלת ההחלטות להיות מדויק יותר ולמשקיעים להגיב יותר מהר. תגובה מהירה יותר פירושה השגת רווחים גדולים יותר. לכן, פעילי השוק מוכנים לשלם סכומים גבוהים כדי לקבל מידע לפני מתחריהם.

כיום פועלים בישראל שני ספקי מידע בורסאי, קו מנחה ואי-אונליין - כך שעם מיזוגם יישאר בתחום רק ספק מידע מקומי אחד. בקו מנחה אמנם מציינים כמתחרים גם את רויטרס, בלומברג, ביזנס-נט, TheMarker ואחרות - אבל לפעילים המקצועיים, מלבד מערכות המסחר המספקות מידע בזמן אמת ולא נגישות לכל אחד, רק קו מנחה ואי-אונליין מסוגלות לתת פתרון מלא בזמן אמת. המערכות של בלומברג ורויטרס מסוגלות לספק שירותים דומים, אך במחיר גבוה פי ארבעה לערך מזה שמציעות החברות המקומיות.

המידע על שוק ההון מגיע מכמה מקורות מידע, שאיחודם מספק תמונה מלאה של שוק ההון. מדובר על מידע בורסאי בזמן אמת או מעוכב, הכולל בין השאר את נתוני הבורסה העדכניים וההיסטוריים, שאותו מספקת קו מנחה באמצעות אתר ביז-פורטל.

בתחום הניתוח הטכני מדובר על תוכנות המאפשרות קבלת החלטות תוך שימוש בחיתוכים סטטיסטיים. קו מנחה מחזיקה בבורסה גרף, המספקת תוכנה המאפשרת ניתוח טכני. בתחום זה התחרות מצומצמת יחסית, כשהמובילה היא חברת ספונסר המפעילה אתר המתחרה בזה של קו מנחה. ל-TheMarker נודע כי קו מנחה נמצאת במגעים לרכוש גם חברה זו.

המידע על שוק ההון כולל גם שמועות, רכילות ומידע כללי שאינו בהכרח פיננסי, שנדרש כדי להשלים את הפאזל. אחד האתרים המובילים בתחום הוא - ICE קו מנחה נמצאת במגעים מתקדמים לרכישתו.

קו מנחה מספקת גם מידע בתחומי השכר, דיני עבודה, מיסוי ופנסיה. בנוסף, החברה מספקת מידע מגופים ממשלתיים ושירותים נלווים, כמו הפצה של מידע ממאגר רשם החברות וממערכת רישום מקרקעין (טאבו).

שומרת על יציבות

הנתונים הכספיים של חמש השנים האחרונות מלמדים כי קו מנחה היא חברה יציבה, למרות הסביבה התנודתית של שוק ההון. שיעור הגידול בהכנסות קטן, וייתכן כי החשש שהיכולת לגדול באופן עצמאי מוצתה מביא את החברה להגדיל את נתח השוק שלה באמצעות רכישת המתחרה. את 2008 סיימה קו מנחה עם הכנסות של 65 מיליון שקל ואת מחצית 2009 עם הכנסות של 32.9 מיליון שקל.

הוצאות החברה שומרות על רמה קבועה יחסית של 40%-44% מההכנסות. גם שיעור הגידול ברווח הגולמי קטן - הרווח הגולמי ב-2008 הסתכם ב-40 מיליון שקל ובינואר-יוני ב-20.2 מיליון שקל. תזרים המזומנים של החברה יציב, מה שמאפשר לה לרכוש חברות ברמת מחירים נוחה. החברה כמעט ולא ממונפת, כך שגם אם תצטרך למנף עצמה כדי לבצע רכישה - היא לא צפויה להיתקל בבעיה.

אופיר שטויאר, משנה למנכ"ל ו-CFO של קו מנחה, סירב להכחיש או לאשר את הידיעות על רכישת ספונסר, ואמר אתמול כי החברה עדיין לא פנתה לממונה על ההגבלים העסקיים בנוגע לאישור עסקת הרכישה של אי-אונליין. "העסקה כפופה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים. אנחנו מעריכים את נתח השוק שלנו ב-20%, ואת שלהם בפחות מ-20%. אנחנו רוצים לצמוח ויש עוד הרבה מגעים עם חברות על הפרק. התחרות בענף תימשך ואנחנו לא חושבים שתהיה לה השפעה על הצרכנים".

ממשרד הממונה על ההגבלים נמסר: "עם קבלת בקשות המיזוג נבחן את משמעותן על התחרות ונוכל לגבש עמדה. מטבע הדברים, בשלב זה, כאשר המידע אינו מצוי בידינו והבקשות עם הנתונים הרלוונטיים עדיין לא הוגשו, אין לי אפשרות להעריך מה תהיה עמדת הממונה".

בתגובה לפרסומים על המגעים לרכישת האתר ספונסר, אומר שחר סיידון - בעל השליטה בחברת סייבל השקעות המחזיקה באתר ספונסר כי: "קיבלנו מספר פניות מגופים פיננסיים ואתרים כלכליים לרכישה חלקית ומלאה של האתר. אין לנו כוונה לבצע אקזיט מלא, אלא לצרף שותף אסטרטגי על מנת להרחיב את השירותים שמקבלים הגולשים. אנו רואים בביזפורטל (חברת קו מנחה א.ש) שותף ראוי אך המגעים עדיין לא הבשילו לכלל עסקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker