יותר מהביטקוין: טבע טסה ב-70% - ושוב האנליסטים רצים אחריה

בקיץ האנליסטים היו נחושים להתייצב בשורות הראשונות בטקס ההלוויה של החברה ■ כיום כמה מהם כבר עסוקים בעדכון היעד כלפי מעלה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
גבר עם שלט "לעבוד כאן זה בטבע שלי" ומאחוריו צמיגים בוערים
צילום: אילן אסייג

לפני חודשיים בלבד התחרו האנליסטים ביניהם מי יוריד את מחיר היעד של מניית טבע לתהום עמוקה יותר. מחיר היעד הממוצע שקבעו היה 12.5 דולר, והוא שיקף את החששות הגוברים שטבע תקרוס תחת נטל חוב פיננסי נטו של 35 מיליארד דולר.

לא קשה להבין את תגובת האנליסטים. בשנתיים האחרונות הם פיגרו בהתאמת מחיר היעד הגבוה של מניית טבע לתהליך ההידרדרות המתמשך של השוק הגנרי בכלל, ולשקיעתה של טבע תחת החוב האדיר שלקחה על עצמה בעסקת אקטוויס ג'נריקס בפרט. בקיץ 2017, לאחר שאיבדה את הבלעדיות על קופקסון והחמיצה באופן סדרתי תחזיות רווח, הם היו נחושים להתייצב בשורות הראשונות בטקס ההלוויה של טבע.

אלא שבימים אלה ממש טורחים כמה אנליסטים על עדכון המודלים שלהם והעלאת מחיר היעד למניית טבע, שהשלימה עלייה של 70% מהשפל שלה בתחילת נובמבר 2017 והותירה שוב את האנליסטים מאחור. נראה שהאנליסטים העריכו בחסר את נחישותו של קאר שולץ, המנכ"ל החדש של טבע, לנקוט צעדי התייעלות דרסטיים בניסיון להציל את החברה מהסדר חוב.

בשבועיים האחרונים שינו עשרה אנליסטים את מחיר היעד שלהם למניית טבע — ובהם ג'יימי רובין, אנליסטית בכירה בגולדמן סאקס, שהעלתה את מחיר היעד ל–20 דולר ואת המלצתה לקנייה אטרקטיבית. אנליסט אחר שעשה דרך דומה הוא מארק גודמן מ–UBS שהעלה את מחיר היעד שלו למניית טבע מ–12 דולר ל–20 דולר והותיר את המלצתו ניטרלית.

גודמן מסביר שהעלאת מחיר היעד נובעת מהעובדה שתכנית קיצוץ העלויות של שולץ — חיסכון של 3 מיליארד דולר לשנה עד 2019 — גבוהה מהתחזיות המוקדמות. להערכתו, לתוכנית תהיה השפעה שלילית גם על שורת המכירות בהתחשב בהפסקת הייצור של מוצרים ותיקים, ביטול השקעות בצנרת הפיתוח של מוצרים וירידה בפרישה הגיאוגרפית של החברה. להערכתו, התוצאה של הצעדים תהיה שהרווח למניה יצמח בקצב שנתי של 1% לשנה ב–2018–2021.

גודמן סבור כי אף שהחוב הפיננסי נטו של טבע משמעותי, לא תהיה לחברה בעיה לפרוע את תשלומי הקרן והריבית במועדם עד סוף העשור, אבל יש צורך בפיתוח עסקי משמעותי כדי להאיץ את הצמיחה. לדבריו, העלייה של 65% במניית טבע מנובמבר כבר משקפת את הפוטנציאל ולכן הוא אינו מעלה את המלצת הקניייה ומשאיר אותה על ניטרלית.

בתוך כך, חברת טבע השיקה את הגרסה הגנרית של קפליות Reyataz בארה"ב, שהיא תרופה לטיפול בחולי איידס מגיל 6 ומעלה השוקלים 15 ק"ג לפחות. המכירות בארה"ב של התרופה הסתכמו ב–402 מיליון דולר ב–12 החודשים שהסתיימו באוקטובר 2017, על פי נתוני סוכנות המחקר הרפואי IMS.

טבע קיבלה בלעדיות של שישה חודשים בשיווק המוצר משום שהיתה החברה הראשונה שהגישה בקשה לאישור השיווק של הגרסה הגנרית של המוצר על פי סעיף 4 לחוק הץ' ווקסמן. חוק זה מעניק את הבלעדיות לחברה הראשונה שתערער בהצלחה על תוקפו של הפטנט שמגן על התרופה המקורית.

ברנדן או'גריידי, מנהל החטיבה המסחרית של טבע בצפון אמריקה, ציין שההשקה הבלעדית של הגרסה הגנרית ל–Reyataz היא המוצר הגנרי החמישי של טבע לטיפול באיידס ואמר שהגנריקה של טבע מתמקדת בתחום טיפול זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker