הלוואת ענק: כך עזר יאיר המבורגר לשרי אריסון

הראל עמדה בראש קבוצת מממנים שהעמידו לאריסון אחזקות אשראי בסך 600 מיליון שקל - מה שסייע לה לפרוע לפני כמה שבועות תשלום אג"ח של 350 מיליון שקל, וגם להבטיח את התשלום של 2018

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרי אריסון
שרי אריסוןצילום: ניר קידר

חברת הביטוח והפיננסים הראל שבשליטת יאיר המבורגר הובילה לפני כמה שבועות קונסורציום מממנים, שהעמיד לחברת אריסון אחזקות הפרטית מסגרות אשראי של 600 מיליון שקל לצורך פירעון איגרות חוב של הקבוצה. קונסורציום המממנים כלל גם בנקים וגופים מוסדיים אחרים.

ההלוואה סייעה לאריסון אחזקות להוריד את העומס הפיננסי, ולהבטיח את תשלום קרן האג"ח של אריסון אחזקות בדצמבר 2017, וכן את תשלום הקרן של האג"ח ב–2018. מתוך ה–600 מיליון שקל, חלקה של הראל בהעמדת האשראי היה כ–200 מיליון שקל.

אריסון אחזקות, המנוהלת בידי אפרת פלד, היא חברה ייעודית, שדרכה שרי אריסון מחזיקה בגרעין השליטה בבנק הפועלים (20%), הנסחר לפי שווי שוק של 33.5 מיליארד שקל. שווי הבנק גוזר לאריסון אחזקות שווי של 6.7 מיליארד שקל.

מתוך ה–600 מיליון שקל של מסגרות האשראי שהועמדו, אריסון אחזקות משכה כבר כ–250 מיליון שקל. סכום זה, בצד המזומנים שבקופת אריסון אחזקות, הזרמה של 110 מיליון שקל משרי אריסון והזרמות קודמות של שרי אריסון במאות מיליוני שקלים, איפשרו לקבוצה לפרוע, כאמור, בתחילת דצמבר 350 מיליון שקל.

בדרך כלל העמלות בגין הקצאת מסגרות אשראי הן 0.25%–0.5% מגובה האשראי. הראל תיהנה גם מעמלות בגין ניהול האשראי שהועבר להראל מאחד הבנקים.

באוגוסט נפוצו שמועות בשוק ההון כי היחסים העסקיים החמים ששררו לאורך השנים בין אריסון להמבורגר והראל התקררו. הראל מחזיקה ב–9% משיכון ובינוי נדל"ן, והיא העמידה אשראים של מאות מיליוני שקלים לחברות הפרטיות והציבוריות של קבוצת אריסון.

יאיר המבורגר, יו"ר הראל
יאיר המבורגר, יו"ר הראלצילום: עופר וקנין

שיכון ובינוי פירסמה הצעת רכש לרכישת 10% מהחברה הבת איי.די.או גרופ, הפועלת בשוק הדירות להשכרה בברלין.

הצעת הרכש היתה במחיר של 56 שקל למניה. הראל החזיקה אז ב–13.7% ממניות איי.די.או, שנרכשו יותר מארבע שנים קודם לכן. הראל לא חיכתה לתוצאות של הצעת הרכש, ומכרה את מרבית הפוזיציה שלה למשפחת דיין ולקרן ההשקעות הבינלאומית אפולו במחיר של 60 שקל למניה. המהלך הניב להראל רווח נאה, ובמקביל עורר אכזבה בסביבת שיכון ובינוי. עם זאת, עסקת האשראי האחרונה של הראל עם אריסון אחזקות ממחישה שהיחסים העסקיים בין הצדדים ממשיכים להיות תקינים, והם עובדים כעת על ביצוע עסקות משותפות נוספות.

המהלך הנוכחי של אריסון אחזקות משלים את המהלך הקודם, שהחלה אריסון אחזקות לפני יותר מחצי שנה לצורך מיחזור חוב, שכלל פירעון מוקדם של כמה מאות מיליוני שקלים. כתוצאה מכך הריבית על האג"ח, שהן בעלות מח"מ של כחמש שנים, ירדה מ–5.2% ל–3.5% בשנה. בעקבות המהלך הקודם, ירד החוב של אריסון אחזקות ל–2.05 מיליארד שקל. כעת, לאחר התשלום של דצמבר, החוב ירד ל–1.7 מיליארד שקל. רמת מינוף של אריסון אחזקות עתה היא נמוכה יחסית, הבאה לידי ביטוי ב–LTV (יחס בין גובה החוב לשווי הנכסים — מניות בנק הפועלים) של 25%.

בהתאם לכללי בנק ישראל, אריסון אחזקות אינה יכולה לשעבד את המניות של גרעין השליטה בהפועלים, אך היא ממשיכה לתת למחזיקי האג"ח שעבוד שלילי על המניות, כלומר התחייבות לא לשעבד אותן לגורמים אחרים.

הפועלים מחלק 40% מהרווח השנתי שלו כדיווידנד לבעלי המניות. מתחילת השנה חילק הפועלים דיווידנדים בסך 820 מיליון שקל, ומתוך סכום זה אריסון אחזקות קיבלה 164 מיליון שקל.

בימים אלה מנהלת אריסון מגעים עם שלושה גופי השקעה מצפון אמריקה, בהם קרן פנסיה של אוניברסיטת קליפורניה, למכירת 49% מאריסון אחזקות. כלומר, מדובר במכירה בשרשור של 10% מבנק הפועלים בהיקף של יותר מ–3 מיליארד שקל. אם עסקה זו תצא לפועל, הכסף יוזרם לחברה שמחזיקה באריסון אחזקות, וייתכן שלפחות בחלקו ישמש להקטנת החוב של אריסון אחזקות.

הקונסורציום שהעמיד לאריסון אחזקות לפני כמה שנים את האשראי בסך 2.5 מיליארד שקל כלל את הבנקים מזרחי טפחות, דיסקונט, הבינלאומי; הגופים המוסדיים הראל, מגדל, פסגות, אקסלנס, הפניקס, מנורה מבטחים ועמיתים; וכן קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים. כל אחד מהם העניק לאריסון אחזקות הלוואות של עד כמה מאות מיליוני שקלים, ומרביתם נשארו עד היום המממנים של אריסון אחזקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker