פסגות מציע פיצוי של 1% תשואה לעמיתי הגמל כדי שלא יעזבו

בעלי קופות גמל של עם חיסכון של כמיליון שקל ויותר מקבלים הנחה של דמי הניהול בקופה ל-0.5% לשנתיים

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

בית ההשקעות פסגות ידוע ביכולת השיווק שלו בשוק ההון, אבל המבצע שהוא מציע בימים אלו הוא חסר תקדים. לקוחות פריזמה לשעבר, בעלי קופות גמל של עם חיסכון של כמיליון שקל ויותר המעוניינים להעביר את קופתם מפסגות לבית השקעות אחר, מקבלים מפסגות הצעה מפתה כדי שלא יעזבו: הנחה של דמי הניהול בקופה ל-0.5% לשנתיים, כך נודע ל-TheMarker.

פסגות מנהל את קופות פריזמה כחודשיים בלבד. ואולם מקורות בשוק הגמל מעריכים כי עד כה מנע פסגות בריחה של לקוחות פריזמה בהיקף חיסכון צבור של יותר מ-100 מיליון שקל עקב הנחה זו. המפסידים מההנחה הם סוכני הביטוח, מכיוון שפסגות מתחיל לשלם לסוכני ביטוח עמלה רק על קופות שבהן דמי הניהול הם יותר מ-0.5%. בתחילת אפריל קיבל בית ההשקעות פסגות לניהולו את הקופות החבולות של בית ההשקעות פריזמה בהיקף של כ-20 מיליארד שקל, ונהפך לגוף הגמל הגדול בישראל. קופות אלו היו עמוסות בעמיתים ממורמרים, עקב התשואות הגרועות שהשיג פריזמה לאורך השנים.

בפסגות העריכו אז שאלפי בקשות העברה מחכות לטיפול. ואולם כבר בסוף אפריל הסתבר כי פסגות מצליח לצמצם מאוד את הפדיונות מקופות פריזמה. על אף שמתחילת 2009 ועד סוף מארס נפדו בממוצע מקופות הגמל של פריזמה כ-450 מיליון שקל בחודש, את אפריל סיים פסגות עם צבירה חיובית של 30 מיליון שקל.

התחרות העזה בענף הגמל והרצון לשמר את הנכסים שנרכשו מפריזמה ולשנות את המגמה בקופות החדשות של הבית - גורמים לפסגות להוריד את הכפפות. כדי לשמר את הלקוחות הגדולים מציע להם פסגות מחירים אטרקטיוויים ביותר, על גבול מחירי הפסד.

מגמה זו בולטת על רקע התנהלות פסגות בקופות האחרות שלו. רק בנובמבר 2008 העלה פסגות את דמי הניהול לחוסכים בקופת הגמל הגדולה שלה גדיש לשיעור ממוצע של 1.2%. במסגרת העלאת התעריפים בגדיש, בעלי קופות בהיקף של פחות מ-200 אלף שקל משלמים דמי ניהול של 1.6%, שהוא גם הרף המקסימלי של דמי הניהול שגובה גדיש.

פסגות נוקט אסטרטגיה של שמירה על נתח שוק גם במחיר פגיעה בהכנסות. אם ניקח את אותם 100 מיליון שקל, שאותם הצליח פסגות לשמר בעקבות המבצע ונניח שלקוח שהגיע מפריזמה שילם 1.5% דמי ניהול על הקופה שלו - מתן הנחה בגובה של 1% ללקוח פירושו מבחינת פסגות קיטון בהכנסות של מיליון שקל על סכום זה בשנה. על כל מיליארד שקל שפסגות ייתן עליהם הנחה הוא יפסיד 10 מיליון שקל.

מבחינת תשואות, לא בטוח שההנחה היא זו שמשנה את התמונה בעבור העמית. פסגות ממוקם מעט יותר מהממוצע מתחילת 2009 עד אפריל, והגוף המנהל השיג תשואה של 13.13%, לעומת תשואה של 12.98% ממוצעת בענף. גדיש הציגה תשואה אף מעט גבוהה יותר של 14.03% בינואר-אפריל 2009.

מפסגות נמסר בתגובה: "פסגות ימשיך להציע לעמיתים את המוצרים הטובים ביותר במחירים תחרותיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker