יציבות במכירות מכתשים אגן למרות המשבר - 722 מ' ד'; הרווח התפעולי נשחק ב-21% ל-105 מ' ד'

שיעורי הרווחיות נמוכים - בצל מכירה של מלאי שנרכש במחיר גבוה יותר - הובילו לקיטון ברווח

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן שבע

ההאטה בעולם, השפעת המטבעות וירידה בשיעורי הרווחיות פגעו אמנם בתוצאותיה של מכתשים אגן אם כי הפגיעה הייתה מתונה יחסית. הכנסות החברה שבשליטת כור מקבוצת אי.די.בי. של נוחי דנקנר שמרו על יציבות ברמה של 122 מיליון דולר והרווח הנקי של החברה ירד ב-14% ל-78 מיליון דולר.

היציבות במכירות החברה הינה תוצאה של עלייה במחירי המכירה הממוצעים של מוצרי החברה ביחס לרבעון המקביל אשתקד והושפעה לרעה עלי ידי המטבעות המכירות באירופה צמחו ב-8% ל-367 מיליון דולר בשל עליית מחירים וגידול בביקושים. המכירות בדרום אמריקה קטנו ב-2.5% ל-147 מיליון דולר

אחד הסיבות המרכזיות לשחיקה בשיעורי הרווחיות של החברה היתה מלאי שנרכש במחירי 2008 (מלאי חומרי הגלם של החברה הוא מבוסס נפט שמחירו היה גבוה בשנה שעברה) ונמכר במחירים נמוכים יותר ב-2009 עם הירידה במחירי חומרי הגלם. בעקבות זאת, ירד הרווח הגולמי ב-17% ל-217 מיליון דולר ושיעורו מסך ההכנסות קטן ל-30.1% לעומת שיעורי רווחיות גולמית של 36%.

החברה מציינת כי לאחר מימוש המלאי שנרכש בשנה שעברה צפוי שיפור ברווחיות הגולמית החל מהמחצית השנייה של השנה. מכתשים אגן הצליחה להוריד את רמות המלאי שלה ב-100 מיליון דולר ל-1.035 מיליארד דולר בתום הרבעון.

בעקבות השחיקה בשיעורי הרווחיות, נשחק גם הרווח התפעולי ב-21% ל-105 מיליון דולר. רווח זה הושפע לטובה מקיטון בהוצאות התפעוליות בעקבות תוכנית ההתייעלות שעברה החברה בשנתיים האחרונות אך גם מירידה במחירי האנרגיה והוצאות התובלה.

מכתשים מציינת כי בעקבות הקדמת מכירות בשנת 2008 עקב עודפי ביקוש ולנוכח המגמה של לחצי אשראי וקנייה בסמוך למועד השימוש, במהלך 2008 ייתכנו רבעוניים שיתאפיינו בירידת מכירות ביחס לרבעון המקביל בשנה הקודמת.

בשורה התחתונה, הושפע הדו"ח לטובה גם מהוצאות מימון נמוכות יותר שהסתכמו ב-10.3 מיליון דולר לעומת הוצאות מימון של 32 מיליון דולר ברבעון המקביל.

אברהם ביגר, יו"ר דירקטוריון ומנכ"ל מכתשים אגן, ציין כי "המגמות הבסיסיות החיוביות לטווח הארוך בענף לא השתנו. כפי שציינו ברבעונים הקודמים, עקב התמורות הכלכליות הגלובליות שהחלו ברבעון השלישי של שנת 2008, חלה האטה בצמיחה בתעשייה כולה בחודשים האחרונים שצפויה להימשך בטווח הקצר. במרבית האזורים בעולם נשמרה יציבות בשטחי המזרע ורמת מחירי הסחורות החקלאיות שינתה מגמה והיא ברמה גבוהה יחסית בהשוואה רב-שנתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker