המגעים בין נציגות מחזיקי האג"ח של בוימלגרין קפיטל למזרחי-טפחות התפוצצו

מחזיקי האג"ח דורשים להעמיד לפירעון מיידי אג"ח של 400 מיליון שקל, ולהביא את החברה להליך פירוק

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> המגעים בין נציגות מחזיקי אג"ח א' ו-ג' של בוימלגרין קפיטל - הכוללת את נציגי פסגות ואנליסט - לבין בנק מזרחי-טפחות והבעלים של החברה שעיה בוימלגרין לגיבוש הסדר חוב כולל בבוימלגרין קפיטל, הגיעו אתמול לפיצוץ.

בוימלגרין קפיטל חייבת כ-660 מיליון שקל למזרחי טפחות וכ-400 מיליון שקל למחזיקי האג"ח. הצדדים ניסו להגיע להסדר, לפיו מזרחי ידחה לבוימלגרין את החזר תשלומי ההלוואה, והמוסדיים יקבלו מניות בבוימלגרין קפיטל תמורת דחיית תשלומי אג"ח - ויזכו לריבית גבוהה יותר. המגעים, שהתנהלו כחודש וחצי, התפוצצו לאחר שבשבוע שעבר נענה בוימלגרין באופן חד-צדדי לדרישותיו של הבנק, והגדיל את הביטחונות האישיות שלו לבנק ב-25 מיליון דולר נוספים - ל-75 מיליון דולר. זאת, מבלי שהגדיל את הביטחונות למחזיקי האג"ח. בוימלגרין עשה זאת למרות ההזהרות של מחזיקי האג"ח לגבי העדפת נושים אסורה.

בעקבות כך פנתה אתמול נציגות מחזיקי האג"ח לנאמן של בוימלגרין קפיטל בדרישה לכנס בימים הקרובים אסיפות מחזיקי אג"ח א' ו-ג', בכדי להעמיד לפירעון מיידי את שתי הסדרות בהיקף כולל של כ-400 מיליון שקל. בכך תביא הנציגות את החברה להליך של פירוק בכדי להשתלט עליה.

לבוימלגרין קפיטל שלושה נכסים עיקריים: חברת אזורים (64%); חברת אזורים תיירות (25%) המחזיקה ב-13 מלונות מרשתות מוריה ואקור וכן מתחם אסותא בתל אביב (50%) המשועבד בשעבוד שני למחזיקי האג"ח. החברה מנסה לממש את מתחם אסותא ואת המלונות, אך בשלב זה היא אינה מצליחה בכך.

את הדרישה להעמיד את האג"ח של בוימלגרין קפיטל לפירעון מיידי מבססים מחזיקי האג"ח בטענה, כי החברה מצויה במצב של חדלת פירעון. זאת מכיוון שלטענתם קופת המזומנים שלה ריקה והיא לא שילמה בסוף אפריל כ-45 מיליון שקל למחזיקי אג"ח א' (תשלום קרן וריבית). כמו כן החברה הפסידה ברבעון הראשון של 2009 53 מיליון שקל, יצרה ברבעון הראשון גירעון של 292 מיליון שקל בהון עצמי, ולדו"חותיה הוצמדה הערת עסק חי המעמידה בספק את המשך פעילותה השוטפת בתקופה הקרובה.

"אם שעיה בוימלגרין חושב שהוא עדיין הבעלים של בוימלגרין קפיטל ויוכל לעשות כל מה שמנכ"ל מזרחי אלי יונס יבקש, הוא טועה בגדול. אנחנו ננקוט בכל האמצעים הנדרשים ונשתלט על בוימלגרין קפיטל", אמרו אתמול נציגי מחזיקי האג"ח.

בשלב הבא מתכוונים מחזיקי האג"ח של אזורים לפנות לדירקטוריון אזורים ולכל גורם מוסמך בחברה בכדי לקבל הבהרות כיצד החברה מתכוונת לפרוע בשנה הקרובה התחייבויות של מאות מיליוני שקלים לבעלי האג"ח ולבנקים. במידה שלא יקבלו הבהרות מספקות בתקופה הקרובה, הם ידרשו פירעון מיידי של סדרות אג"ח 7 ו-8 בהיקף של כ-880 מיליון שקל.

הבנק בעמדת נחיתות

מצבה של קבוצת בוימלגרין מגלם התנגשות אינטרסים של נושים שונים, שאינם מצליחים להגיע לידי הסכמות ביניהם. מזרחי-טפחות נמצא בעדיפות על בעלי אג"ח של בוימלגרין קפיטל, בשל הבטוחה שקיבל על מניות אזורים תמורת הלוואה של כ-700 מיליון שקל (יתרתה עומדת על כ-650 מיליון שקל) שהעמיד לבוימלגרין לרכישת אזורים. שווי בטוחה זו עומד כיום על כ-250 מיליון שקל.

ואולם באזורים, שבה ייכנס מזרחי טפחות בנעלי בעלי המניות, נמצא הבנק בנחיתות, שכן בעלי החוב של אזורים קודמים לו. מזרחי-טפחות חושש ממצב שבו אחד מבעלי החוב יחליט לקחת את אזורים להסדר.

דבר זה יכול לקרות באחד מכמה תרחישים: אם אחד מהבנקים המממנים של אזורים (הפועלים או לאומי) לא יסכים למחזר חוב של כ-580 מיליון שקל, או אם אחד מהבנקים ידרוש פירעון מיידי של ההלוואות עקב אי עמידתה של אזורים באמות מידה פיננסיות, או אם חברת הדירוג S&P מעלות תחליט להוריד את דירוג האג"ח של אזורים בדרגה אחת נוספת, ואז מחזיקי אג"ח ח' יוכלו לדרוש פירעון מיידי של האג"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker