חיים ישראל ממריל לינץ': השקעה בבורסה הישראלית טובה כשהשוק יורד ופחות טובה כשהשוק עולה

"העליות האחרונות הן 'ראלי קצר בשוק דובי' כך שישראל צפויה להציג תשואת יתר על פני השווקים המתעוררים" ■ עד תחילת מארס סיפקה ישראל תשואה גבוהה ב-25% מהתשואה שסיפקו השווקים המתעוררים ■ מאז החל ראלי העליות מעניקה ישראל תשואת חסר של 20% בהשוואה לשווקים המתעוררים

טל לוי

"שוב ושוב אנחנו רואים כיצד התיאוריות הנוגעות לישראל עובדות: השקעה בבורסה הישראלית סיפקה תשואת יתר מצוינת בתנאים של שוק יורד אבל כשהשוק מתחיל לעלות ישראל מעניקה תשואת חסר משמעותית", כך כותב האנליסט חיים ישראל ממריל לינץ'.

מנתוני המחקר של מריל עולה כי עד תחילת מארס, סיפקה ישראל תשואה גבוהה ב-25% מהתשואה שסיפקו השווקים המתעוררים, אולם מאז החל ראלי העליות, מעניקה ישראל תשואת חסר של 20% בהשוואה לשווקים המתעוררים. בסך הכל, סיפקה ההשקעה בישראל תשואת יתר של 5% בלבד על פני השווקים המתעוררים מתחילת השנה.

עם זאת, במריל מכנים את רצף העליות האחרונות בשם Bear Market rally כלומר מעריכים שם כי העליות האחרונות הן בבחינת "ראלי לזמן קצר בשוק דובי" כך שישראל צפויה לשוב לכותרות.

במריל סבורים כי כאשר הסנטימנט החיובי יסתיים והשווקים ישובו לאבד גובה, ישראל תעניק תשואת יתר, אבל לא באותו קצב כפי שהיה בתחילת השנה. הסיבה לכך היא נתוני השוק הישראלי לעומת השווקים המתעוררים: בינואר 2009, נסחרה הבורסה הישראלית במכפיל 8 לעומת ממוצע מכפיל 9 בשווקים המתעוררים.

בתחילת השנה ההשקעה בישראל הניבה תשואת דיווידנד של 3.5% לעומת 2.9% בשווקים המתעוררים. לעומת זאת, ישראל נסחרת כעת במכפיל 11 לעומת מכפיל 10 בשווקים המתעוררים והיא מציעה תשואת דיווידנד של 2.5% לעומת תשואה ממוצע של 4% בשווקים המתעוררים.

תשואת הדיווידנד מייצגת את הדיווידנד שמקבל המשקיע במזומן ביחס לכסף שהשקיע בחברה. מכפיל המניות מייצג את החלוקה של שווי השוק ברווח. מספר נמוך אמור לייצג שוק אטרקטיווי יותר.

לעומת זאת, במריל ממליצים להרכיב תיק מ-3 מניות בלבד: טבע, בזק וכימיקלים לישראל. תיק שכזה, על פי מריל לינץ', נסחר במכפיל דומה לזה של השווקים המתעוררים אך הוא מציע תשואת דיווידנד גבוהה יותר של 5.7%. בנוסף, הוא מייצר בטא של 0.58 ופירוש הדבר שהקשר שלו לביצוע השוק (שבו הבטא היא 1) נמוך יותר, כלומר מדובר בתיק דפנסיווי.

מעבר לתחזית בשוק המניות, הורידו במריל את תחזית הצמיחה של ישראל ממינוס 0.7% למינוס 2%. לשם השוואה, תחזית הצמיחה של בנק ישראל אופטימית יותר ועומדת כיום על התכווצות של 1.5%.


"אם אי אפשר לקנות את הבנקים אי אפשר לקנות את המדינה"

חיים ישראל כותב כי ישראל נכנסת כיום לגל השני של המשבר הכלכלי: מדינת ישראל צלחה את הגל הראשון בהצלחה יחסית, אולם כעת היא נכנסת לגל השני. משמעות הגל השני הוא שהמדינות שנפגעו מהגל הראשון (כמו ארה"ב והגוש האירופאי) הן שותפות הסחר של ישראל ולכן צפויה ירידה חדה ביצוא הישראלי אליהן. בנוסף, מחירי הסחורות עלו מתחילת השנה כך שישראל נמצאת בין הפטיש לסדן: מצד אחד, מחירי הסחורות עולים ומצד שני הפעילות הכלכלית יורדת: היצוא צונח והיבוא מתייקר.

הנקודה האופטימית שמציג חיים ישראל היא ההתאוששות בשוק האשראי. במריל מעריכים שההתאוששות בשוק המניות מגיעה תמיד לאחר התאוששות בשוק האשראי. בשבועות האחרונים נרשמו ביקושים של 9 מיליארד שקל להנפקות של חברות ישראליות ובמריל מעריכים כי בשבועות הקרובים יירשמו ביקושים של 7 מיליארד שקל נוספים להנפקות עתידיות. בסך הכל מדובר בביקושים בהיקף של 7% מכל היקף האשראי החוץ בנקאי.

ישראל מעריך שהמשקיעים המוסדיים מרגישים בטוח עם רמת הסיכונים והם נמצאים ברמת נזילות גבוהה, כלומר 5% מהנכסים הם במזומן. במריל מזכירים את כלל הברזל של מחלקת המחקר לפיו "אם אי אפשר לקנות את הבנקים, אי אפשר לקנות את המדינה", ומעריכים כי הבנקים הישראליים מתחילים לצאת מהלחץ מאחר והמשקיעים המוסדיים מתחילים לתת יותר ויותר אשראי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker