הצעת הרכש למניות ביוקנסל נכשלה - ובשלב זה הן לא יימחקו מהמסחר

בעלי המניות מהציבור סירבו להיפרד מהחברה - שמפתחת תרופה חדשנית לטיפול בסרטן שלפוחית השתן - לפי שווי של 163 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
תרופות
תרופותצילום: בלומברג

ניסיונה של כלל ביוטכנולוגיה למחוק את מניותיה של חברת ביוקנסל מהמסחר בבורסה נכשל. כלל, שמחזיקה ב-44% ממניות ביוקנסל ו-2 קרנות גידור אמריקאיות שמחזיקות ב-44.9% מהמניות, פירסמו הצעת רכש ל-10.7 מיליון מניות ביוקנסל - שהן 11.1% ממניותיה - במחיר של 1.7 שקל למניה. מחיר זה משקף שווי חברה של 163 מיליון שקל. רק 13% מבעלי המניות מהציבור, כלומר בעלי 1.5% ממניות החברה, נענו להצעה.

המחיר שנקבע בהצעה היה גבוה ב-75% ממחיר השוק הממוצע של המניה ב-6 החודשים שקדמו לפרסום הצעת הרכש הראשונה - לפני 3 שבועות, וב-26% ממחיר המניה ביום המסחר שקדם לפרסום הצעת הרכש.

בעקבות כישלון הצעת הרכש תבחן הקבוצה - שבראשה כלל ביוטכנולוגיה - אופציה למחיקת ביוקנסל מהמסחר בת"א. להערכתה המסחר בישראל מרחיק משקיעים אמריקאים גדולים, ולא מאפשר גיוס סכומי כסף משמעותיים לחברה בערכים ראויים, כולל העלאת מחיר הצעת הרכש.

ביוקנסל דיווחה בסוף אוקטובר 2017 שקבוצה של משקיעים אמריקאים וישראלים, מעוניינת להשקיע בחברה 25-20 מיליון דולר בהנפקה פרטית של מניות בכורה ואופציות, לפי מחיר של 1.47 דולר למניה. קבוצת המשקיעים התנתה את ההנפקה בהפיכתה של ביוקנסל לחברה פרטית - כלומר במחיקת מניותיה מהמסחר בבורסה.

ביוקנסל מפתחת תרופות ממוקדות לטיפול בסרטן על בסיס מחקריו של פרופסור אברהם הוכברג ז"ל, מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

המוצר המוביל של ביוקנסל הוא BC-819, שמיועד לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, ואמור להביא להשמדה ממוקדת של תאי הסרטן. הטכנולוגיה מבוססת על זיהוי גנים שמבוטאים אך ורק בתאים של גידולים סרטניים, ועל שימוש בגנים אלה להפעלת רעלן בתוך התאים הסרטניים בלבד, במטרה לגרום להשמדתם בלי לגרום נזק לתאים הבריאים. התרופה מוחדרת לתאים באזור התא הסרטני ויוצרת את רעלן הדיפטריה רק בתוך תאים סרטניים - שמבטאים את הגן H-19 - ומשמידה אותם.

ביוקנסל זקוקה להשקעה של 20 מיליון דולר כדי להשלים 2 ניסויים קליניים בשלב השלישי, ב-2 התוויות לטיפול בסרטן שלפוחית השתן. ההתוויה הראשונה היא טיפול משולב של BC-819 עם סטנדרט הטיפול הנוכחי - BCG, ומטרת הניסוי הראשון היא להראות שהטיפול המשולב אפקטיבי יותר מטיפול ב-BCG כטיפול יחידני. ההתוויה השנייה היא קטנה יחסית - טיפול יחידני לטיפול בחולי סרטן שלפוחית השתן שלא הגיבו לטיפול ב-BCG. על פי הערכות, השוק הנוכחי ל-BCG, שהנה תרופה גנרית, הוא 100 מיליון דולר בשנה, והשוק לתרופה משולבת של BCG עם BC-819 של כלל ביוטכנולוגיה הוא 300-200 מיליון דולר.

בניסויים הקליניים בשלב השני הראתה ביוקנסל שבטיפול משולב של BC-819 ו-BCG, המחלה לא חזרה ב-89% מ-38 החולים שהשתתפו בניסוי בתום תקופה של 3 חודשי טיפול, ולא נשנתה ב-68% מהחולים בסוף תקופת טיפול של 12 חודשים. הזמן החציוני להישנות המחלה היה 19 חודשים. מניית ביוקנסל עולה ביום ב-2.3% למחיר של 1.66 שקל למניה, המשקף שווי של 159 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker