הצלחה לפסגות: למרות קליטת קופות פריזמה סיימה את אפריל בגיוסים

ההיערכות של פסגות והאווירה החיובית בשווקים סייעו להפחית הפדיונות בקופות פריזמה שאיבדו כ-2 מיליארד ש'

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

>> בתחילת החודש שעבר לקח על עצמו בית ההשקעות פסגות את אחד האתגרים הקשים ביותר בשוק ההון, כאשר השלים את רכישת קופות הגמל המדממות של בית ההשקעות פריזמה, שהתפרק. עוד מוקדם לקבוע שפסגות עמד במשימה, אבל על פי נתוני גיוסי הגמל של פסגות בחודש שעבר, אפשר כבר לומר שטבילת האש הראשונה של פסגות, מאז הרכישה הגדולה, מוצלחת במיוחד.

על אף שבחודשים שלפני המעבר לפסגות סבלו הקופות של פריזמה מפדיונות של מיליארדי שקלים, הצליח פסגות לסיים את החודש הראשון שבו ניהל גם את הקופות שלו וגם את הקופות של פריזמה עם גיוסים קלים, ולא עם פדיונות. קופות פריזמה עברו לניהול פסגות בשבוע הראשון של אפריל. במיזוג זה מוזגו למעשה הקצוות של שוק הגמל - פסגות, שהיה אחד מהגופים שהובילו בגיוסים ב-2008, ופריזמה, שהיה הגוף שהוביל את הפדיונות. למרות זאת, פסגות הצליח לסיים את אפריל בגיוס של 50 מיליון שקל בקופות הגמל.

התשואות השליליות הגבוהות שרשם פריזמה וכשלים בניהול קופות הגמל שלו הובילו לגל פדיונות בקופות שלו ב-2008. מתחילת 2009 ועד סוף מארס נפדו בממוצע מקופות פריזמה כ-450 מיליון שקל בחודש. בארבעת החודשים שקדמו למעבר נפדו אפוא מקופות פריזמה כ-2 מיליארד שקל.

פסגות, לעומת זאת, גייס בממוצע מתחילת 2009 ועד סוף מארס סכום של כ-200 מיליון שקל בחודש.

פסגות סיכם על רכישת קופות פריזמה בתחילת 2009. בחודשים שחלפו עד להשלמת העסקה עמלו בפסגות על גיבוש תוכנית חומש לקראת קליטת הקופות הבעייתיות של פריזמה.

פעילות השימור המהירה שביצע פסגות בתהליך קליטת קופות פריזמה הובילה לצמצום ניכר בפדיונות של קופות אלו. בנוסף הצליח פסגות להסיט חלק ניכר מהפדיונות בקופות של פריזמה לקופות אחרות של פסגות. הודות לכך הצליח בית ההשקעות לסיים את אפריל בגיוס קל. כך למשל הצליח פסגות להפחית את קצב הפדיונות בקרן ההשתלמות כנרת, שנרכשה מפריזמה. הפדיונות בקרן ההשתלמות ירדו מקצב של 100 מיליון שקל בחודש ל-25 מיליון שקל בלבד באפריל.

ההיערכות של פסגות לקליטה קיבלה רוח גבית גם בעליות הנאות בשוק ההון, שהפחיתו את הרצון לבצע שינויים מיידיים. בנוסף, קופות פריזמה, שהיו בתחתית טבלת התשואות ב-2008, הן בין המובילות בטבלת התשואות מתחילת 2009, כך שהמשקיעים רואים עד כה איך ההפסדים של 2008 מתחילים לחזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker