הבנקים מפסידים? יש גם דרך אחרת

בנקים שיתופיים צולחים המשבר עם רווחים וללא סיכונים

רותי סיני
רותי סיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
רותי סיני
רותי סיני

בתנועה הקיבוצית מגלגלים כבר זמן רב את הרעיון להקים בנק שיתופי שישרת את צורכיהם הייחודיים של הקיבוצים וייצא את עקרונות הקואופרציה אל מחוץ לגבולות הקיבוץ. לא כולם בתנועה מתלהבים - זיכרון ההרפתקה הפיננסית הכושלת של הקיבוצים בשנות ה-80 עדיין צורב - אבל בבנק ישראל דווקא לא פוסלים את הרעיון על הסף. בפגישה שהתקיימה באוקטובר בין נציגי הבנק לנציגי הקיבוצים סוכם כי הקיבוצים יגישו הצעה קונקרטית.

החורבן שהותירה קריסת וול סטריט, והמיתון הגלובלי שילווה אותנו כנראה לכל אורך השנה, הם קרקע פורייה לעידוד מהלך כזה, ולא רק בקיבוצים. כפי שכבר ברור מעבר לכל ספק, הטלטלה בשוקי ההון טרם הסתיימה והמצב בכלכלה הריאלית מידרדר. משמעות הדבר, כמובן, פשיטות רגל, פיטורים, חדלות פירעון.

המאמר מתפרסם בגיליון פברואר של מגזין TheMarker

עתה גם מתבררים ממדי הפגיעה בבנקים, עם פרסום דו"חותיהם לרבעון האחרון של 2008, וזאת אחרי שעשרות בנקים, קטנים כגדולים, כבר התמוטטו בעולם. זן אחד של בנקים נראה בינתיים חסין: הבנק השיתופי המצוי בבעלות לקוחותיו. לא רק שבנקים אלה לא נפגעו במשבר, חלקם אף רשמו צמיחה חסרת תקדים בעקבות גלי הפיקדונות של חוסכים שמילטו את כספם ממוסדות והשקעות מסוכנים. הסטנדרטים האתיים שבהם מתגאים בנקים שיתופיים ברחבי העולם ורוח השיתוף והערבות ההדדית מעולם לא נראו כה מזמינים.

בנקים שיתופיים כשמם כן הם: הלקוחות הם בדרך כלל גם הבעלים, ועם שורותיהם נמנים אחדים מהבנקים הגדולים באירופה ובקנדה. חלקם נסחרים בבורסות וכתוצאה מכך הבעלות עליהם משותפת ללקוחות ולמשקיעים, אבל ההנהלות שואפות לכך שרוב המניות יוחזקו בידי הלקוחות-בעלים.

בבריטניה פועל בנק כזה, הבנק הקואופרטיבי, אשר כעיקרון, מסרב להשקיע בחברות שעוסקות בסחר בנשק, בהנדסה גנטית, בניסויים בבעלי חיים ובעסקים המבוססים על סדנאות יזע או מזיקים לסביבה. מסיבות אלה דחה הבנק עסקים בשווי 10 מיליון ליש"ט ב-2005 ו-2006, אך בכל זאת הצליח להרוויח 96 מיליון ליש"ט. ביוני 2005 סגר את חשבונו של ארגון נוצרי אוונגליסטי בשל עמדותיו ההומופוביות.

נראה כי התנהלותו האתית של הבנק אינה פוגעת ברווחיותו או בכושר התחרות שלו. ב-1999 השיק הבנק שירות בנקאות אינטנרטי בשם "סמייל", שצבר חצי מיליון לקוחות וזוכה באופן עקבי בדירוג גבוה בסקרי שביעות רצון של לקוחות הבנקים בבריטניה. זה 35 שנה שהבנק מספק את שירותיו ללא עמלות ללקוחות שאינם במשיכת יתר, וב-1991 טילטל את שוק כרטיסי האשראי כשהציע ללקוחותיו כרטיס ויזה זהב ללא תשלום לשארית חייהם.

העיקרון של הבנקים השיתופיים פשוט: מאחר שאינם מחויבים לספק למשקיעים החזרים מהירים על כספם, הם משקיעים את כספי החיסכון של הלקוחות באפיקים סולידיים המניבים רווחים נאים במשך השנים. מחקרים אף הוכיחו שבטווח הארוך, רווחיהם אינם נופלים מהרווחים שמניבים בנקי השקעות החשופים לתנודות שוק ההון.

הואיל והסתמכותם העיקרית היתה על כספי פיקדונות, היטיבו הבנקים השיתופיים לשרוד במשבר של 2008 ולא נזקקו אף לסנט אחד מכספי ההצלה. ביטאון התנועה הקואופרטיבית הבינלאומית אף מדווח כי שני בנקים שוויצריים, רייפאייזן ומיגרוס בנק, הגדילו ב-2008 את מספר לקוחותיהם ב-46 אלף וב-100 אלף, בהתאמה. הלקוחות החדשים היו בעיקר כאלה שדאגו ליציבותם של הבנקים המסחריים הרגילים והתאכזבו מכך שאלה הסתירו מהם את הסיכון האמיתי בהשקעותיהם. מסיבה דומה גדלו החסכונות המופקדים בבנק הקואופרטיבי בבריטניה ב-11% בשנת 2008, והפיקדונות קצרי המועד גדלו ב-87%.

גם הפרקטיקות של הבנקים השיתופיים שונות. הבונוסים וההטבות למנהלים, למשל, אינם נקבעים בהתאם לרווחים כי אם בהתאם לאמות מידה אחרות של ביצוע - למשל, טיב השירות ללקוחות. פרקטיקה זו היא שינוי מרענן על רקע תאוות הבצע של מנהלי בנקים וקברניטי וול סטריט, חולי שהתגלה רק עכשיו משום מה, ומשמש עתה תירוץ נוח למי שמתקשה להסביר מדוע באמת כשלה השיטה.

בנקים שיתופיים מסוגים שונים פועלים ברחבי הגלובוס. חלקם קטנים ומשמשים אוכלוסיות מוגדרות, כגון עובדים בתעשייה מסוימת או בחברה גדולה. אחרים נמנים עם הבנקים המבילים במדינותיהם, כמו קרדי מיטואל, הבנק השני בגודלו בצרפת ואחד הבנקים הגדולים בעולם המצויים בבעלות לקוחותיהם.

באחרונה רכש בנק זה את הסניף הגרמני של קבוצת סיטיבנק האמריקאית, אחד מבנקי ההשקעות הגדולים בעולם, תמורת 5.2 מיליארד יורו. קשה להאמין: בנק בבעלות קהילתית רוכש את נכסיו של תאגיד ענק פרטי שכשל. ממש אחרית הימים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker